Çözüldü CPU sıcaklığı ile CPU diyot arası fark çok fazla

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Burak1816

Femtopat
Merhaba, ASUS M5A97 le r2.0 anakartım ve FX 6300 işlemcim var, üstünde kalitesiz termal macun ve kule tipi Xigmatek soğutucum var. AIDA 64'te CPU ile CPU diyot arasında neredeyse 8 derece fark var. Oyunlarda CPU sıcaklığım 54'e kadar çıkıyor CPU diyot 47'de kalıyor. MSI Afterburner'da 47 gösteriyor hangisi gerçek? Ben 3.5'ten 4.3 GHz'e çıkarmıştım işlemcimi offset modda 0.0250 kadar azcık bir voltajla P95 ile yaptığımda sıcaklık değerleri birbirine yaklaşıyor, CPU diyot 52 Max oluyor CPU ise Max 60 oluyor.

Çözüm
Hocam, ikisi de gerçek. Kaliteli termal macun ile gözlemleyin. OC ile işlemci daha çok ısınır. Çekirdek sıcaklıkları da artar. Burada soğutucu ve termal macun önemlidir. Sıcaklık 75 dereye kadar çıkabilir. Bu değer çok yüksek değildir. Daha yüksek değerlerde performans düşer.
Hocam, bu durum normal. Ölçüm yapan diyot ile çekirdek sıcaklıkları arasında 10 derece gibi farklar olabilir. Endişelenmeyin.

Hocam, bu durum normal. Ölçüm yapan diyot ile çekirdek sıcaklıkları arasında 10 derece gibi farklar olabilir. Endişelenmeyin.
Yener hocam peki hangi sıcaklık gerçek yani biliyosunuz fx lerin 65 i geçmemesi gerek ve ben çok uzun saatler test yapmadım diyota bakarsak 60 bile olmaz ama kafamda soru işaretleri var ileride 4.6 ghz lere kadar zorlamak istiyorum fps olarak ciddi artış oldu 4.3 yapınca kaliteli termal macun alırım kasam ve soğutucum da iyi kafamda sorular kaldı
[
hwinfo64 ile cpu packade değerine bakabilirmisin.
hocam monitore dvi kablosu aldım onu bekliyorum aklıma takılmıştı sormak istedim

Hocam, ikisi de gerçek. Kaliteli termal macun ile gözlemleyin. OC ile işlemci daha çok ısınır. Çekirdek sıcaklıkları da artar. Burada soğutucu ve termal macun önemlidir. Sıcaklık 75 dereye kadar çıkabilir. Bu değer çok yüksek değildir. Daha yüksek değerlerde performans düşer.

Çözüm
peki konudan bağımsız ben neredeyse voltaj vermeden stabil değeri tutturdum 4.3 te üzerine çıkmam için çok fazla vermem gerekiyor stabil değeri tutturmam için sizce 4.3 te kalmalı mıyım? sağoluj cevaplarınız için

Hocam, bence stabil çalışan değerde kalın. En güzeli budur.

Geri
Yukarı