CPU sıcaklığı ve frekans değerleri

barishdd

Decapat
Arkadaşlar merhaba. Yeni bilgisayar topladım. Bilgisayarımı toplarken termal macun falan sürdüm. Ancak macuna fazla güvenmediğimden sıcaklık kontrolü yapmak istedim. Speccy ve AIDA64 Extreme indirip CPU sıcaklığına baktım. Ekte de fotoğraflarını ekledim. CPU sıcaklığı Speccy'de 95-105 derece arası gözüküyor. Bu değeri görünce korktum açıkcası. AIDA indirdim. Orada sıcaklık değeri 40-45 derece arasında dolanıyor. Bunlardan sonra BIOS'tan CPU sıcaklığına baktım orada 38 derece gözüküyordu. Ve en son diğer fotoğrafta görüldüğü gibi Hardware Monitor'den baktım, 38 derece gözüküyor. Speccy'de bu kadar saçma bir değer görünmesi normal mi? Hangi program doğruyu gösteriyor?

Bunun yanında sistem boşta iken CPU kullanımı %2-4 aralığında değişiyor. Chrome açıkken %5 civarında. Ancak kullanım değerinin yanındaki veri aktarım hızı (GHz) sürekli olarak değişiyor. 2.2-4.2 arasında sürekli değişiyor. Bunun sebebi ne olabilir ve normal bir durum mu bu? Teşekkürler. İyi forumlar.
CPU Temp.png
111.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Amd Ryzen Master programı vardı Ryzen'lar için yanılmıyorsam, oradan baktın mı ?
Hayır çünkü o programı indirip kurdum. Bilgisayar yeniden başladı açılışta mavi ekran verdi. Reset falan attım ama düzelmedi. Sistem geri yükleme yapmak zorunda kaldım bu program yüzünden. HWInfo ile baktım az önce orada da 40 derecelerde dolanıyor değerler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı