CPU soğutucusunda fan sayısının önemi var mı?

• Konuyu başlatan umex
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 872
Çok farklı bir yere gidecek ama arabaların radyatörlerinin boyutunu biliyorsunuz değil mi? Hani arabanın önünü kaplıyor ve direk sürat ile kendilerine çarpan hava ile soğuyorlar. Ayrıca bunlar içten yanmalı bir makineyi soğutuyorlar.

Yani sizin taktığınız minik radyatör ve üzerindeki 2-3 fanla o araba sıvı soğutmasını sağlayamazsınız. Bu yüzden cacık kalıyor. Hele de kasa ısınınca o radyatörler de yeterince soğuyamıyorlar.

Ben teknik, kanıtlanmış bilgilerle konuşuyorum. Gerisi size kalmış. Paranın değerli olduğu ülkemizde, biri sıvı soğutma için ekstra para vermemeli bence.
Hayır mantık aynı. Arabanın yanma ısısı yüksek olduğu için ekstradan yolda giderken hava alır. ama arabayı durdurduğun zaman gerekirse fan devreye girer ve radyatörü soğutur. CPU nun ısıları o derecelere çıkmadığı için fanlı olması yeterlidir. Ancak söylediğim gibi kule soğutucular yorumunu eleştirmedim. Sadece sıvı soğutmanın tabiiki daha iyi olduğunu söylüyorum. Fiyat performans alan kişiye kalmış. Param varsa sıvı soğutma alırım.

Hayatım boyunca dar kasa kullanmadım. Her zaman CM Cosmos SE, C700M gibi büyük önü mesh kasalar tercih ettim sırf hava akışı iyi olsun diye. Tek fanlı sıvı soğutmalar için de aynı fikirdeyim tam bir kazık. Ben Corsair H150i sıvı soğutma kullanıyorum lakin hiç bir sesi sedası yok. Boşken bütün fanları 300RPM'de dönüyor (odanın sıcaklığına göre fan RPM'i değişiyor). Yük altında ise 1700-2100RPM civarında dönüyor fanları hala quite modda gibi çıkıyor Corsair ML serisi fanları takılı olduğu için. Kullandığım termal macun da CM Mastergel Maker'dı. Bazı işlemciler ne yazık ki hava soğutmayla soğumuyor hele ki high end CPU kullanıyorsan. 360mm'de çok iyi soğuyor üstüne manuel olarak 5.3GHz'e overclockladım bütün 8 çekirdeği de. 65 dereceyi geçmiyor yük altında. Ama tekrar söyleyeyim hava soğutmalar bir sıvı soğutma edemiyor. Volkswagen The Beetle'ın motoru da hava soğutmalıdır her 100km'de bir dinlenmek ister. Ama sıvı soğutma arabalarla tek seferde 600km yol gidersin dinlendirmeden. Aynı buna benziyor.
Herkezin fikri kendine, saygı duyuyorum.

Yine de, Nocturna'nın OC'siz soğutamayacağı fikrinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Fanboyluk gibi olsun istemem ama bence bu imkansız.

Evet farkı çok var. Fandan ziyade radyatör büyüklükleri fark ettiriyor. Radyatör ne kadar büyük olursa sıcak su iyice soğuyabiliyor bundan dolayı. 120Mm'de sıcak su hemen soğuyamadan tekrar pompaya geliyor. Hangi işlemciyi kullanacaksınız? Genelde bütün kasalara uyumlu olan 240mm sıvı soğutuculardır. Intel'de i7 veya i9 kullanacaksanız 360mm öneririm. i5 kullanacaksanız ise 240mm öneririm.
Edit: Kasanızın marka modelini yazarsanız ona göre yöneltebilirim sizi.

Hocam kendisi direkt bu soğutucuyu aldırıyor çıkaramıyorum i9 alacağım.

Hocam kendisi direkt bu soğutucuyu aldırıyor çıkaramıyorum i9 alacağım.
Kasanız hangi marka ve model olacak? Kasanızın mutlaka 360mm radyatör desteği var mı asıl en kritik yer burası. Yoksa boşuna alırsınız. Gaming Gen dışında toplayabileceğiniz yer var mı peki? Eğer yoksa o soğutucuyu alıp taktırmadan satın sıfır olarak. Alan olur mu bilmiyorum. Tek fanlı sıvı soğutucuları pek alan olmadığı için dayatıyor gibime geldi. Kasanız destekliyorsa 360mm alın en rahat o şekil kullanırsınız işlemciyi.

Kasanız hangi marka ve model olacak? Kasanızın mutlaka 360mm radyatör desteği var mı asıl en kritik yer burası. Yoksa boşuna alırsınız. Gaming gen dışında toplayabileceğiniz yer var mı peki? Eğer yoksa o soğutucuyu alıp taktırmadan satın sıfır olarak. Alan olur mu bilmiyorum. Tek fanlı sıvı soğutucuları pek alan olmadığı için dayatıyor gibime geldi. Kasanız destekliyorsa 360mm alın en rahat o şekil kullanırsınız işlemciyi.

Hocam kasa bu ve destekliyor.[
Screenshot_2023-01-15-21-04-41-422_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2023-01-15-21-07-55-521-edit_com.android.chrome.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı