CPU soğutucusunda fan sayısının önemi var mı?

• Konuyu başlatan umex
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 863

umex

Centipat
Yer
Burdur/Merkez
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Windows 11 16 gb ram RTX 1650 ti i5 10. nesil
Meslek
öğrenci
Merhaba arkadaşlar, ben işlemcimi sıvı soğutucu alacaktım ancak topladığım bilgisayarda Gaming Gen'de uyumlu olarak sadece tek fanlı sıvı soğutucu bula bildi.
Sıvı soğutuculardan fan sayısının önemi var mı eğer varsa bunu sonradan upgrade gideceğim altta fotosunu koyduğum sıvı soğutucudan başka gözükmüyor sanırım stok bitti ya da ana kartlı uyumsuz bunun fan sayısının önemi olup olmadığını yorumlara yazarsanız sevinirim.
Screenshot_2023-01-15-16-49-24-434-edit_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-01-15-16-49-01-549-edit_com.android.chrome.jpg

Genelde sıvı soğutucuların mantığı aynıdır. Radyatör ve Fan. Çok fanlı olması tabiki daha iyi soğutma sağlar. ancak sıvı soğutma büyüdükçe kasana uymama durumu artar. Kasaya göre bakmalısın anakartla ilgili sorun olacağını sanmıyorum

Evet farkı çok var. Fandan ziyade radyatör büyüklükleri fark ettiriyor. Radyatör ne kadar büyük olursa sıcak su iyice soğuyabiliyor bundan dolayı. 120mm'de sıcak su hemen soğuyamadan tekrar pompaya geliyor. Hangi işlemciyi kullanacaksınız? Genelde bütün kasalara uyumlu olan 240mm sıvı soğutuculardır. Intel'de i7 veya i9 kullanacaksanız 360mm öneririm. i5 kullanacaksanız ise 240mm öneririm.
Edit: Kasanızın marka modelini yazarsanız ona göre yöneltebilirim sizi.

Sıvı soğutmaya ihtiyacın yok, kule tipi al hayatını yaşa.

Sıkıntı nedir Tİmuçin Bey? Kule tipinin neyini beğenmediniz ki Nocturnalar 3 fanlı sıvı soğutmalarla yarışırken ki çok daha sessiz bir şekilde.. nedir?

Sıvı soğutmaya ihtiyacın yok, kule tipi al hayatını yaşa.

Sıkıntı nedir Tİmuçin Bey? Kule tipinin neyini beğenmediniz ki Nocturnalar 3 fanlı sıvı soğutmalarla yarışırken ki çok daha sessiz bir şekilde.. nedir?
Zamanında sıvı soğutmalar Türkiye'de yeni popüler olmaya başlamışken Noctua NH-D14 hava soğutma kullanıyordum CM Cosmos SE kasanın içinde ama sıvı soğutmanın yerini kesinlikle tutmuyor. Konu sahibi arkadaşın kasasının marka modelini bilmiyoruz. Noctua diyorsunuz da her zaman her kasaya uyumlu olacak diye bir kural yok. Hava soğutmalar ne olursa olsun bir sıvı soğutucu kadar performans gösteremiyor ve kasanın hava akışını çok engelliyor. Intel Core 2 Duo işlemci kullanmayacak herhalde. 13. Nesil Intel işlemcilerden bahsediyoruz. Intel Core i5, i7 veya i9 kullanacaksa uzun vadede konu sahibi arkadaşı üzer hava soğutma.

Zamanında sıvı soğutmalar Türkiye'de yeni popüler olmaya başlamışken Noctua NH-D14 hava soğutma kullanıyordum CM cosmos SE kasanın içinde ama sıvı soğutmanın yerini kesinlikle tutmuyor. Konu sahibi arkadaşın kasasının marka modelini bilmiyoruz. Noctua diyorsunuz da her zaman her kasaya uyumlu olacak diye bir kural yok. Hava soğutmalar ne olursa olsun bir sıvı soğutucu kadar performans gösteremiyor ve kasanın hava akışını çok engelliyor. Intel Core 2 Duo işlemci kullanmayacak herhalde. 13. nesil Intel işlemcilerden bahsediyoruz. Intel Core i5, i7 veya i9 kullanacaksa uzun vadede konu sahibi arkadaşı üzer hava soğutma.

Kasa için bir şey diyemem. Haklı olabilirsiniz. Ama kule tipi bir hava soğutma ki nocturna (ben de şu an kullanıyorum), ağır OC dışında kullanıcıyı üzmesi imkansız. ltt dahil çoğu büyük tech YouTuber bunu kanıtladı.

Ben de sizin yaptığınızın tam tersini yaptım. 3 fanlı Cooler Master sıvı soğutma vardı. Sesinden beynim dönüyordu. Attım, nocturnaya geçtim.

Sıvı soğutma bence %90 pazarlama %10 efektif. Normal bir kullanıcıyı güzel bir hava soğutma gayet idare eder. Kasa içi hava akışı da, kasanın havalanmasına kalmıştır. Siz kapalı bir kasa, yanlış yönde takılmış fanlar kullanırsanız tabii ki kötü olur.

Ben sıvı soğutma kötü demiyorum ama gereksiz diyorum. Hele de tek fanlı sıvı soğutmalar tam bir kazıklama. 2 fanlılar zaten kötü, 3 fanlılar iyi ama çok gürültülüler ve bilgisayar birden buzdolabı olmuyor.

Benim tecrübe ve düşüncelerim bu yöndedir.

Kasa için bir şey diyemem. Haklı olabilirsiniz. Ama kule tipi bir hava soğutma ki nocturna (ben de şu an kullanıyorum), ağır OC dışında kullanıcıyı üzmesi imkansız. ltt dahil çoğu büyük tech YouTuber bunu kanıtladı.

Ben de sizin yaptığınızın tam tersini yaptım. 3 fanlı Cooler Master sıvı soğutma vardı. Sesinden beynim dönüyordu. Attım, nocturnaya geçtim.

Sıvı soğutma bence %90 pazarlama %10 efektif. Normal bir kullanıcıyı güzel bir hava soğutma gayet idare eder. Kasa içi hava akışı da, kasanın havalanmasına kalmıştır. Siz kapalı bir kasa, yanlış yönde takılmış fanlar kullanırsanız tabii ki kötü olur.

Ben sıvı soğutma kötü demiyorum ama gereksiz diyorum. Hele de tek fanlı sıvı soğutmalar tam bir kazıklama. 2 fanlılar zaten kötü, 3 fanlılar iyi ama çok gürültülüler ve bilgisayar birden buzdolabı olmuyor.

Sıvı soğutmalar hakkında ne yazıkki sana katılmıyorum. çünkü arabalar da dahil bu sistemi kullanır ve daha iyidir. Pazarlama stratejisi olduğunu düşünmüyorum.

Sıvı soğutmalar hakkında ne yazıkki sana katılmıyorum. çünkü arabalar da dahil bu sistemi kullanır ve daha iyidir. Pazarlama stratejisi olduğunu düşünmüyorum.
Çok farklı bir yere gidecek ama arabaların radyatörlerinin boyutunu biliyorsunuz değil mi? Hani arabanın önünü kaplıyor ve direk sürat ile kendilerine çarpan hava ile soğuyorlar. Ayrıca bunlar içten yanmalı bir makineyi soğutuyorlar.

Yani sizin taktığınız minik radyatör ve üzerindeki 2-3 fanla o araba sıvı soğutmasını sağlayamazsınız. Bu yüzden cacık kalıyor. Hele de kasa ısınınca o radyatörler de yeterince soğuyamıyorlar.

Ben teknik, kanıtlanmış bilgilerle konuşuyorum. Gerisi size kalmış. Paranın değerli olduğu ülkemizde, biri sıvı soğutma için ekstra para vermemeli bence.

Hayatım boyunca dar kasa kullanmadım. Her zaman CM Cosmos SE, C700M gibi büyük önü mesh kasalar tercih ettim sırf hava akışı iyi olsun diye. Tek fanlı sıvı soğutmalar için de aynı fikirdeyim tam bir kazık. Ben Corsair H150i sıvı soğutma kullanıyorum lakin hiç bir sesi sedası yok. Boşken bütün fanları 300RPM'de dönüyor (odanın sıcaklığına göre fan RPM'i değişiyor). Yük altında ise 1700-2100RPM civarında dönüyor fanları hala quite modda gibi çıkıyor Corsair ML serisi fanları takılı olduğu için. Kullandığım termal macun da CM Mastergel Maker'dı. Bazı işlemciler ne yazık ki hava soğutmayla soğumuyor hele ki high end CPU kullanıyorsan. 360mm'de çok iyi soğuyor üstüne manuel olarak 5.3GHz'e overclockladım bütün 8 çekirdeği de. 65 dereceyi geçmiyor yük altında. Ama tekrar söyleyeyim hava soğutmalar bir sıvı soğutma edemiyor. Eski model Volkswagen Beetle'ın motoru da hava soğutmalıdır her 100km'de bir dinlenmek ister. Ama sıvı soğutma arabalarla tek seferde 600km yol gidersin dinlendirmeden. Aynı buna benziyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı