CPU soğutucusunun egzoz fanı kapatması

Umut Özgan

Kilopat
Daha fazla  
Sorunum şu şekilde; İşlemci soğutucusu kasanın arka egzoz fanını kapatıyor ve fan dışarı hava atar haldeyken işlemci fanı ile ters yönde çalıştıkları için birbirlerini durduracak hale geliyorlar. Kasa içi hava sirkülasyonunu etkilediği için kasanın kapağı yokken ekran kartı yük altında 60 - 65 derecede çalışırken kapak kapalı olduğu zaman 75- 80 arasına çıkıyor. Kasanın üst tarafında sıcak havayı atan ve ön tarafında içeri hava üfleyen bir fan var fakat yeterli gelmiyor. Şimdi işlemci üzerindeki fanın yönlerini değiştirsem sizce düzelir mi? Veya yan kapağa sıcak havayı dışarı atacak bir fan eklesem (Fan takacak yer yok ben bir şekilde ayarlayacağım) sorun düzelir mi? Önerilerinizi bekliyorum.
  • CPU Soğutucusu; Thermaltake Frio
  • Kasa Markası; DARK Dragon
ks.jpg
ks1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci fanıyla arka tahliye fanı niye ters yönde çalışsın ki? Bu şekilde takarsan soğutucu blokta oluşan sıcak havayı muhafaza edersin. Doğrusu soğutucunun önündeki fan soğutucuya üflüyorsa arkasındaki fanda arka tahliye fanına üfleyecek şekilde takmak olmalıdır.

Kasanın arkasından hava gelir. Ardından ön işlemci fanından arka işlemci fanına geçer. Ardından arka işlemci fanından ise egzoz fan ile dışa atılır.

Yani görüşleriniz doğrultusunda işlemci ve egzoz fanın yönünü olduğunun tem tersi yönde çeviriyorum. Böylece işlemciden gelen sıcak hava direkt olarak tahliye edilmiş olacak.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. GTA V ile yarım saat kadar test ettim. İşlemci 56, ekran kartı 69 dereceyi geçmedi. Sanırım değerler ufaktan normale döndü. Bir de termal macun bakımından sonra tam olacaktır.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. GTA V ile yarım saat kadar test ettim. İşlemci 56, ekran kartı 69 dereceyi geçmedi. Sanırım değerler ufaktan normale döndü. Bir de termal macun bakımından sonra tam olacaktır.

HP ProLiant sunucu kasamda da bu sistem, aynen böyle işliyor. Ne diyelim, iyi kullanımlar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı