CPU ve GPU aşırı ısınma sorunu

emrecan08

Hectopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
acil tıp teknisyeni
Bilgisayarımı geçen yaz topladım. Kısaca sistem özellikleri,

i5 4460
Asus GTX 960
8 GB Hyperx RAM

3 gün önceye kadar hiçbir sıkıntı yoktu fakat geçen gün kulaklığı çıkardım ve fark ettim ki bilgisayar kasasından uçak sesi geliyor. GPU-Z'den fan hızlarına baktım ki ne göreyim CPU fanı 2500-3000pm dönüyor. Ama sürekli değil. 3-5 dk böyle, sonra düzeliyor. Acaba tozlandı, işlemci ısınıyor o yüzden mi bu kadar hızlı dönüyor diye düşünüyordum ki bugün ne göreyim. CPU 128 dereceyi gösteriyor, GPU 95 dereceyi gösteriyor ve hem ekran kartının hem de işlemcinin fanları %100 hızda dönüyor. Bilgisayar uçup gökyüzüne doğru gidecek sandım. Hemen bilgisayara reset attım ve şu an bu başlığı açıyorum. Ne yapmam lazım arkadaşlar ? Sabah hem ekran kartının hem de CPU'nun fanlarını temizlemiştim. Çözüm önerileriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yönetici arkadaşlar sağolsun daha cevap veremeden ceza kestiği için platformdan uzaklaştım.

Kasam ilk günkü gibi temiz dostum. Termal macundan tut,ekran kartının demir bloğuna kadar sorunsuz.
Benim anlamadığım şey ise, neden günlük işlerimi yaparken 35-40 derece iken oyun açılır açılmaz 80-90 derecelere fırlıyor ve kapattığım an nasıl hemen 50 dereceye düşüyor

Bu gayet normal. Bendede oluyor. Sadece en çok 75 derecede kalıyor. Kaliteli bir termal macun kullanırsan düzelebilir.

Bilgisayarımı geçen yaz topladım. Kısaca sistem özellikleri,

i5 4460
Asus GTX 960
8 GB Hyperx RAM

3 gün önceye kadar hiçbir sıkıntı yoktu fakat geçen gün kulaklığı çıkardım ve fark ettim ki bilgisayar kasasından uçak sesi geliyor. GPU-Z'den fan hızlarına baktım ki ne göreyim CPU fanı 2500-3000pm dönüyor. Ama sürekli değil. 3-5 dk böyle, sonra düzeliyor. Acaba tozlandı, işlemci ısınıyor o yüzden mi bu kadar hızlı dönüyor diye düşünüyordum ki bugün ne göreyim. CPU 128 dereceyi gösteriyor, GPU 95 dereceyi gösteriyor ve hem ekran kartının hem de işlemcinin fanları %100 hızda dönüyor. Bilgisayar uçup gökyüzüne doğru gidecek sandım. Hemen bilgisayara reset attım ve şu an bu başlığı açıyorum. Ne yapmam lazım arkadaşlar ? Sabah hem ekran kartının hem de CPU'nun fanlarını temizlemiştim. Çözüm önerileriniz nelerdir?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
selam bende de olmusdu boyle bir sey oncelikle windows 7 kulaniyordum sonra windows 10 nu test etmek istedim . bir bakdim gpu fani son hiz donuyor cok isinmisdi . yeniden windows 7 ni yazmakla duzeldi. windows 10 mumkunse en son versiyonu indirip kur sorun yine kalirsa windows7 den hayirlisi yok . windows 8 8.1 -i kimse beyenmiyor ama windows 10 dan daha az sorun cikartir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı