CPU ve GPU Sıcaklıkları normal mi?

Uzun yıllardır ısıdan dolayı işlemcisinin ömrünü bitirip sonuna gelen ve işlemcisi ölen görmedim.
En dandirik işlemciler bile zamanında board off yapıyorlardı.

Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum. 3700MHz’de çalıştığında 70-78C’leri görebiliyor. BIOS’dan Core performance boost’u kapatın 55-65C arasında dolaşır. Isınmadan şikayetçiyseniz bu şekilde biraz limitleyeceksiniz. Performansa / FPS’ye etkisi neredeyse sıfır. Ayrıca yan kasa kapağını açarsanız da bir miktar serinlik elde edersiniz.

Ekleme: oynan oyunlar, kullanılan çözünürlük ve grafik ayarı tercihleri de işlemci ısısını önemli ölçüde değiştirebilir. Kimi oyun neredeyse hiç işlemci kullanmazken bazıları tam anlamıyla sömürüyor. "Benim işlemcim 55C'yi geçmiyor" diyenleri dikkate almayın onlar işlemci kullanmayan oyunlar / ayarlar kullanıyorlardır.

Son düzenleme:
Üst düzey ekipmanlar kullandığın için hiç 90 dereceleri görmemiş olman, bu derecelere akıl sır erdirememene bahane olabilir. Ama birini bilgisizlikle itham edeceksen, biraz daha sağlam bilgilerle cevap vermen gerekirdi. Ortada, Intel ve AMD'nin işlemciler için belirlediği Tj max değerleri vardır. İşlemci sıcaklığı bu değerlere çıkınca zaten işlemci bunu kendisi algılayıp ısıyı düşürür. Yani işlemciyi soğutucusuz bile kullansan, senin benim zarar vereceğimiz ısılara çıkmadan hızını düşürür. Bu değerler genelde Intel için 97, Nvidia için 97, AMD için 95 santigrat derece kadardır. Intel, AMD, Nvidia'nın raporlarına dayanarak bunu rahatça söyleyebiliyorum. Sen ise sadece RGB kasa ve RGB işlemci soğutucunun verdiği şımarıkla bunu yazabiliyorsun. Ayrıca kendim zaten en azından masaüstü ve laptoplarda ekran kartı ve işlemcilere 100'e yakın termal macunu ve termal ped değişimi yaptım. Birini bilgisizlikle suçlayacaksan onu bilginle ezeceksin, RGB fanlarınla değil.
Ben gördüğümü söyledim. Sen benim rgb kullandığımı nereden biliyorsun. İşim gücüm rgb özellikli sistem parçası toparlamak değil. Zaten demişsin "ısınınca hızını düşürür" diye. Kullanıyorsan güle güle kullan ama bu şekilde tavsiye verme. Ben dahil birçok kullanıcının kullandığı ısı belli. Senin sistem ısının yüksek olduğu zaten belli. 90 derece olsa zaten kullandığım bileşen, soğutmak için çaba harcarım ki zaten anakartım ısınınca 7 yıl önce aldığım kasayı mecbur rgb bulamadığım için yeni bir kasayla değiştirdim. MSI GS73VR kullandım 1 sene. 80 dereceye çıkınca el değmiyordu cihaza. Yani kullanıma her türlü etkisi var zaten sistem bile yavaşlıyorsa normal bir kullanıcının yapacağı ilk şey soğutmak. Bu bilgilerinle başarılar.
Ayrıca hem kasamın hava akışı kötü diyorsun hem de kullandığın işlemci zaten üst seviye değil. Neyin üst seviyesini anlatıyorsun anlayamadım zaten. Kullanıcı değerleri nereye girsen ortada belli. 100 derece su kaynatıyoruz sanki, ev kullanıcı için normal değil.

Son düzenleme:
Ben gördüğümü söyledim. Sen benim rgb kullandığımı nereden biliyorsun. İşim gücüm rgb özellikli sistem parçası toparlamak değil. Zaten demişsin "ısınınca hızını düşürür" diye. Kullanıyorsan güle güle kullan ama bu şekilde tavsiye verme. Ben dahil birçok kullanıcının kullandığı ısı belli. Senin sistem ısının yüksek olduğu zaten belli. 90 derece olsa zaten kullandığım bileşen, soğutmak için çaba harcarım ki zaten anakartım ısınınca 7 yıl önce aldığım kasayı mecbur rgb bulamadığım için yeni bir kasayla değiştirdim. MSI GS73VR kullandım 1 sene. 80 dereceye çıkınca el değmiyordu cihaza. Yani kullanıma her türlü etkisi var zaten sistem bile yavaşlıyorsa normal bir kullanıcının yapacağı ilk şey soğutmak. Bu bilgilerinle başarılar.
Ayrıca hem kasamın hava akışı kötü diyorsun hem de kullandığın işlemci zaten üst seviye değil. Neyin üst seviyesini anlatıyorsun anlayamadım zaten. Kullanıcı değerleri nereye girsen ortada belli. 100 derece su kaynatıyoruz sanki, ev kullanıcı için normal değil.
O değilde, benim üstteki sert çıkışıma karşılık böyle anlayışlı ve olgun cevap verebilmen çok hoşuma gitti doğrusu. Demek ki para çok olunca insan anlayışlı oluyor 😁😁

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı