CPU-Z RAM frekansını doğru mu gösteriyor?

bigday01

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, Corsair Vengance 8 GB 2133 MHz RAM, FX 6300 AMD işlemci, M5A97 anakart kullanmaktayım. Ekran kartım ise R9 270X.

Geçenlerde RAM'imin hızını BIOS'tan 1866'dan 2133 MHz'e çekmek istediğimde onun öncesinde BIOS'un ilk sekmesinde normalden turboya çektim ve o sıra 1866'dan 2133 MHz'e çekip restart attığımda açılmayıp overclock failed yazısını gördüm. Sonrasında Default'a almak istediğimde MHz değerleri değişmişti. 2133 MHz yerine 2015 MHz seçebiliyorum BIOS'ta.

Konuyu açmamın sebebi, hem bilgisiyarımın yavaşlamış olduğunu hissetmem hem de BIOS'ta 2133 MHz RAM seçeneğinin 2015 MHz olarak gözükmesi aynı şekilde diğer düşük değerlerde tam değeri değil farklı değeri gösteriyor. Her türlü görüşlerinizi bekliyorum.

Adsız.png
Adsız2.png
Adsız3.png
Adsız4.png
Adsız5.png
Adsız6.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok teşekkürler recep abi. Bilgisayarımda bir yavaşlama olduğunu seziyordum ve yıllanmasına veriyordum ama sanki fazla yavaşladı gibi hissedilmeye başlandı artık o yüzden bir problem olabilir düşüncesindeydim. Her şeyi deneyeceğim teşekkürler.

@Recep Baltaş abi benim RAM'lerim 2133 MHz normalde AMD işletim sistemi kullanıyorum. Ben onun hızını 1866 veya 1600'a çekiyorum. XMP'yi açmamı söylemişsiniz ama internetten baktığımda 2133 olan MHz değerini arttırma olarak konular buldum. Benim ihtiyacım var mıdır böyle bir şeye? Teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı