CPU'dan mı yoksa GPU'dan mı görüntü almak mantıklı?

Isakq

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI RTX 3060 12GB / İ5 12400 / Anakart Adı MSI Pro H610M-E DDR4 (MS-7D48) / KINGSTON SNV2S1000G SSD / 16GB RAM.
Merhaba arkadaşlar, ben i5 12400 işlemci ve RTX 3060 12 GB ekran kartına sahibim ve oyun oynayan biriyim. Ancak aklıma takılan bir soru var. Duvar kâğıdı olarak Wallpaper Engine kullanıyorum. Şu anda monitöre görüntü vermesi için i5 12400'ü kullanıyorum. Sizce RTX 3060'a mı geçmeliyim, yani hangisi daha iyi olur sizce?

Monitörü anakarta bağlayıp oyuna girdiğinde 3060tan görüntü ve performans alacağını sanıyorsan yanılıyorsun. Direkt GPU’ya bağla geç ben HD7850 ile wallpaper engine kullanıyordum yine de oyunda FPS düşüşü olmuyordu.

Ben anlamadım. Zaten 3060 karta sahipseniz işlemci üzerinde görüntü almanız büyük hata zaten alamazsınız. Ekran kartı üzerinden görüntü aldıktan sonra istediğini oyna istediğini kur.

Biri bana açıklasın şu konuyu. 🫠

Yani sorum şu ki; hem harici hem de dahili ekran kartına sahibim, ancak oyunlar dışındaki görüntüleri dahili ekran kartından alıyorum, yani i5 12400'ten alıyorum. Acaba HDMI kablosunu doğrudan ekran kartına takmak daha mı mantıklı olur? Zaten sistem oyunlarda otomatik olarak RTX ekran kartına geçiş yapıyor.

Monitörü anakarta bağlayıp oyuna girdiğinde 3060TAN görüntü ve performans alacağını sanıyorsan yanılıyorsun. Direkt GPU'ya bağla geç ben HD7850 ile Wallpaper Engine kullanıyordum yine de oyunda FPS düşüşü olmuyordu.

Hayır, genel olarak oyuna girdiğimde RTX ekran kartı devreye giriyor zaten.

Yani sorum şu ki; hem harici hem de dahili ekran kartına sahibim, ancak oyunlar dışındaki görüntüleri dahili ekran kartından alıyorum, yani i5 12400'ten alıyorum. Acaba HDMI kablosunu doğrudan ekran kartına takmak daha mı mantıklı olur? Zaten sistem oyunlarda otomatik olarak RTX ekran kartına geçiş yapıyor.

Hocam her şeyinizi ekran kartı üzerinden yapın. HDMI kablosunu ekran kartına takın. İmkan varsa DP kablo kullanın hatta.

Hayır, bilgisayarı ilk aldığımda böyleydi; oyunlardan çıkarken dahili ekran kartına geçiş yapılıyordu ve oyuna girerken harici ekran kartı kullanılıyordu. Anakartla ilgili bir durum olabilir, detaylara tam hakim değilim, ancak bu durum GeForce Experience sayesinde de oluyor olabilir.

Laptoplardaki gibi yani? Nasıl yaptığınızı anlatır mısınız ileride işimize yarayabilir. NVIDIA Denetim Masası'ndan mı yapılıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı