Crack oyunu sildikten sonra virüs kalmış mıdır?

Steam tabanlı oyunlar için;
  • steam_api.dll veya steam_api64.dll dosyası içine.
  • Direkt oyunun *.exe dosyası üzerine kırma işlemi yapılır.
Ubisoft oyunları için;
  • uplay_r1.dll, uplay_r1_loader.dll veya uplay_r1_loader_x64.dll dosyası üzerine.
  • Direkt oyunun *.exe dosyası üzerine kırma işlemi yapılır (Ubisoft oyunları sadece *.exe kırılarak lisans doğrulama ve sürüm kontrol devre dışı kalmaz).
Genel olarak yukarıdan anlayacağınız üzere hedef *.exe ve DLL dosyaları. Burada zararlı yazılımın türü önemli. Trojan ve Keylogger ağırlıklı oluyorlar.
Kaspersky tespit edip gerekli silme işlemini yaptıysa ek bir şey yapmanıza pek gerek yok.

Ama benim sistemim düzgün çalışsın istiyorsanız;
CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow komutunu giriniz. İşlem tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

Son düzenleme:
4 Yıldır para veremediğim oyunları crack kullanırım hiçbirinde de virüs bulaşmadı? Teknolojiyi doğru kullanmasını bilen bastığı yere dikkat eden birisi olduğun müddetçe istediğin kadar crack yükle hiçbir şey olmaz.

Yahu nerelermiş bu düzgün siteler? Şundan eminim ki bir yerde beleşlik varsa orada ürün sensin. Yıllarca böyle oldu hep böyle olacak. Soruya gelirsek Defender zaten bu tarz virüsleri bulabiliyor. Gerekli güvenlik önlemlerini aktif edin ve ilerleyen süreçlerde bilgisayarın durumuna göre hareket edin.
Yani ücreti verilip alınan her şey "güvenilir" oluyor sizin için sanırım. Göreceli tabi.

Arkadaşların da dediği gibi her crack virüs içermez ama siz içereni de indirmiş olabilirsiniz bu yüzden ''kesin bir şey diyemeyiz'' dedim orada. Kaspersky ve Malwarebytes ile tarattığınızda bir şey çıkmadıysa sorun olacağını pek sanmıyorum ama eğer bu tarz şeyleri kafaya takan biriyseniz format atmanızı önereceğim.

Steam tabanlı oyunlar için;
  • steam_api.dll veya steam_api64.dll dosyası içine.
  • Direkt oyunun *.exe dosyası üzerine kırma işlemi yapılır.
Ubisoft oyunları için;
  • uplay_r1.dll, uplay_r1_loader.dll veya uplay_r1_loader_x64.dll dosyası üzerine.
  • Direkt oyunun *.exe dosyası üzerine kırma işlemi yapılır (Ubisoft oyunları sadece *.exe kırılarak lisans doğrulama ve sürüm kontrol devre dışı kalmaz).
Genel olarak yukarıdan anlayacağınız üzere hedef *.exe ve DLL dosyaları. Burada zararlı yazılımın türü önemli. trojan ve keylogger ağırlıklı oluyorlar.
Kaspersky tespit edip gerekli silme işlemini yaptıysa ek bir şey yapmanıza pek gerek yok.

Ama benim sistemim düzgün çalışsın istiyorsanız;
CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow komutunu giriniz. İşlem tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

Aşağıdaki görselde yazığım gibi yazı çıktı ne demek oluyor

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-05-27 040759.png
    Ekran görüntüsü 2021-05-27 040759.png
    25,8 KB · Görüntüleme: 69
Aşağıdaki görselde yazığım gibi yazı çıktı ne demek oluyor
İşletim sistemine ait zarar görmüş dosyaların tespitinin yapıldığı ve onların düzeltildiğini söylüyor. Oluşan bu hasarın sebebi zararlı yazılım olabilir de olmayabilir de.

Konunun özüne dönersek, 20 yılı aşkın süredir korsan oyun oynarım. Zaman içerisinde oyunların orijinal hallerine ulaşma imkanım ve harcayabilecek paramın artmasıyla korsan tercihim git gide azaldı ve artık nadiren kullanıyorum. Şu zamana kadar oynadığım oyunların crack işlemine maruz kalmış dosyalarından gelen zararlı yazılım sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Öyle veya böyle var olan türlerin çoğunun bir çaresi var. Formatsız temizlenebilir yani. Paniğe gerek yok. Gerekirse tabi özel dosyaların yedeği alınıp formatlanabilir.

Daimi kullanım için Kaspersky Security Cloud Free yazılımını bulundurmanızı tavsiye ederim.

İşletim sistemine ait zarar görmüş dosyaların tespitinin yapıldığı ve onların düzeltildiğini söylüyor. Oluşan bu hasarın sebebi zararlı yazılım olabilir de olmayabilir de.

Konunun özüne dönersek, 20 yılı aşkın süredir korsan oyun oynarım. Zaman içerisinde oyunların orijinal hallerine ulaşma imkanım ve harcayabilecek paramın artmasıyla korsan tercihim git gide azaldı ve artık nadiren kullanıyorum. Şu zamana kadar oynadığım oyunların crack işlemine maruz kalmış dosyalarından gelen zararlı yazılım sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Öyle veya böyle var olan türlerin çoğunun bir çaresi var. Formatsız temizlenebilir yani. Paniğe gerek yok. Gerekirse tabi özel dosyaların yedeği alınıp formatlanabilir.

Daimi kullanım için Kaspersky Security Cloud Free yazılımını bulundurmanızı tavsiye ederim.
Hocam bazı arkadaşlarımızın yaşı kadar oyun oynamışsınız. Umarım her korsana virüs diyenler bir ders çıkarır.

Kesin bir şey söyleyemeyiz ama bence manevi dosyalarınızı bir Flash belleğe yedekleyip format atarsanız temiz bir kurulum olur hem de dosyalarınız gitmez.
Konuyu açan arkadaş nerden indirdiğini söylememiş sadece 2 crack dosya demiş, bende burada indirdiğinin virüs olduğunu kastetmemiştim ben. Bende sıradan bir oyuncu gibi crack yüklüyorum zaman zaman elbette. Arkadaşın tercihine bağlı format atmasını önermiştim aklında soru işareti kalmasın diye ama gülme emojisi gelmiş. Bir yanlışımız olduysa özürlerimi iletirim kusura bakmayın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı