CRC Hatası sorun yaratır mı?

Shinrai

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Bir süredir bağlantı sorunları yaşıyorum. Son iki gündür sorunum azaldı. Normal DSL bağlantım en fazla 2 saat dayanırdı. Şimdilik iki gündür direniyor. İç tesisatı yeniledim. Sanırım sonuç verdi. Ama sürekli artan CRC hatalarına anlam veremiyorum. Bu hatalar neden kaynaklanıyor olabilir? Bağlantı sorunları ile alakası var mı?

CRC Hatası.png

CRC.png

@Cleante

Çözüm
Bu tip durumlarda genelde Default Gateway adresine 300-500 kadar ping atarız tek komutla; ICMP protokolü içerisinde de 16Bit CRC alanı bulunuyor yanılmıyorsam; kayıp veya hatalı gönderimde modemin arayüzüne işleyecektir kayıtlar. SNR veya zayıflama değerlerin gayet güzel, bir problem görünmüyor; buna karşılık 2 resim arası 3 saatlik zaman diliminde 600-700CRC işlenmiş arayüze.

Wi-Fi adaptörün - dahili Wireless ağ adaptörün varsa kablosuz olarak bağlanıp CRC değerlerini öyle kontrol et. Ona göre telefon hattı veya ISP altyapısından şüphelenmeye başlayabilirsin. Gateway'e kadar olan yol temiz mi anlamış olursun.
Kod:
tracert www.google.com
Bu komutu kullanabilirsin, DNS sunucusu IP'yi otomatik olarak tanımlayacaktır zaten.

Listelenen 2. IP adresini aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz. Zorlanırsanız ekran görüntüsü atın, yardımcı olurum.
Kod:
ping "IP" -n 500

Evet o adrese yönlendirebilirsiniz ancak hat değerleriniz gerçekten güzel gibi görünüyor :)
Bağlantı problemlerini farklı katlardaki komşularınız da yaşıyor mu zaman zaman?
Kendi ağınıza bağlı telefon - tablet tipi cihazlarda da kopukluk yaşıyor musunuz eş zamanlı?
İlgili IP'ye 500 paket yolladıktan önce ve sonraki CRC değerlerini de lütfen paylaşın.

Altyapım yakın bir tarihte yenilendi. Saha dolabına 50 Metre uzaklıktayım ama bu Kopma ve CRC Sorununa anlam veremiyorum.
Etrafımda başka sorun yaşayan yok.
Ana Bağlantı kopunca diğer cihazlardaki bağlantı kesiliyor.
Önceden 1 saatlik bağlantı içinde 2558 CRC hatası vardı. Şimdi yarım saatlik bağlantı üzerinde 6 CRC hatası var.

PC'de bağlantı problemi yaşayınca kablosuz bağlantı sağlayan diğer cihazlarda da problem yaşıyorsanız belki ama belki, bir ihtimal modem kaynaklı olabilir. Bunu da; problemi yaşadığınız an Default Gateway'e ping atarak anlayabilirsiniz. Kopukluk yaşanan anda Gateway'e ping gidiyorsa anlayın ki ISP altyapısı ile alakalı. Bir sonraki kopukluk anında kulağınızda kalsın bu söylediklerim.

Saha dolabına 50 Metre uzaklıktayım.
ISP yönlendiricisine erişim sürenizden anlaşılıyor :)
Kopukluk olduğu zaman modem kaynaklı olduğu hangi komut ile test edebilirim?
Kod:
ping 192.168.1.1 -n 100
Kopukluk anında bu komutu kullanınca "Request Time Out" yanıtını alırsanız anlayın ki modem kaynaklı bir problem. Kopukluk anında "tracert www.technopat.net" komutu kullanırsanız paketlerin hangi aşamada çöpe gittiğini de anlayabiliriz.

Sanırım hat değerlerim iyi olduğu için bu sorunun İnternet Sağlayıcı Altyapısından kaynaklanma olasılığı pek mümkün değil. İç Tesisatı yenilediğime göre geriye tek şüpheli olarak yakın bir tarihte satın aldığım Asus DSL-N16 kalıyor. Bir Kopma yaşadığımda komutu test edeceğim.

Sanırım hat değerlerim iyi olduğu için bu sorunun İnternet Sağlayıcı Altyapısından kaynaklanma olasılığı pek mümkün değil. İç Tesisatı yenilediğime göre geriye tek şüpheli olarak yakın bir tarihte satın aldığım Asus DSL-N16 kalıyor. Bir Kopma yaşadığımda komutu test edeceğim.
Kullandığınız yönlendirici cihazı belirttiğiniz güzel oldu; tüm kanıtlar N16 yönlendirici cihazınızı işaret ediyor. ASUS'un üst segment cihazlar hariç adam akıllı bir ağ cihazı ürettiğine şahit olamadım zaten.
Bu cihazların Firmware güncellemeleri olur, bilirsiniz. Sizden ricam en güncel sürücüyü kullanmanız.

Sizin için 2019 yılında paylaşılmış Firmware paketini paylaşıyorum; ASUS N16 Firmware İndir Sürüm: 1.1.2.3_674 Tarih: 2019/04/10

Ufak bir araştırma ile aynı model ürünü kullanan bir kişinin, sizinle birebir aynı problemleri yaşadığını fark ettim; Asus DSL-N16 Şikayetleri - Technopat Sosyal

Kullandığınız yönlendirici cihazı belirttiğiniz güzel oldu; tüm kanıtlar N16 yönlendirici cihazınızı işaret ediyor. ASUS'un üst segment cihazlar hariç adam akıllı bir ağ cihazı ürettiğine şahit olamadım zaten.
Bu cihazların Firmware güncellemeleri olur, bilirsiniz. Sizden ricam en güncel sürücüyü kullanmanız.

Sizin için 2019 yılında paylaşılmış Firmware paketini paylaşıyorum; ASUS N16 Firmware İndir Sürüm: 1.1.2.3_674 Tarih: 2019/04/10

Ufak bir araştırma ile aynı model ürünü kullanan bir kişinin, sizinle birebir aynı problemleri yaşadığını fark ettim; Asus DSL-N16 Şikayetleri - Technopat Sosyal

O Konu açıldığından beri aynı sorunu yaşıyorum. O Konuyu ben açmıştım. Hesabım hata sonucu Oreki ile birleştirildi. O yüzden onun adı ile gözüküyor. Son Firmware sürümünü kullanıyorum.

Adsız.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı