CRC Sorunsalı

İletişim Teknolojileri Uzmanı değilim, sadece araştırmacı bir insanım. Yaptığım tespitlerde teknik hatalar olabileceğini biliyorum ve varsa bu hataların yetkin kişilerce doğrulanmasından mutluluk duyarım. Kulaktan dolma bilgilerle bilmişlik taslayıp "Hıyarım var!" diyen herkese tuz alıp koşmamanızı rica ediyorum.

Uzun soluklu CRC keşmekeşinden sonra malum internet servis sağlayıcı firmasının teknolojiyle bağı olmayan teknik kadrosunun bana bir çözüm sunamayacağını anladım ve konuyla ilgili kendi araşatırmalarıma yoğunlaştım. Arştırmalarım sonucu Keenetic marka bir modem almaya karar verdim. Keenetic Modem geldi, 3 gündür deneyimliyorum. Tahmin ettiğim gibi hattımdaki yaşanan CRC hatalarından dolayı bağlantımın kesilme sorunu -aslında bağlantı kesilmiyor, DSLAM sinyal çıkış gücü çöktüğü için çok zayıf sinyaller gönderiyor, bu da hızınızı kilobit/saniyelere düşürüyor- çözüldü. Bu demek değil ki bu modem hattımın değerlerini iyileştirdi. Yaptığı şey kurulum aşamasında DSLAM ile iletişime geçerek doğru hat yapılandırmasını uygulamak ve üstüne düşen görevi yerine getirip CRC hatalarını çözümleyerek FEC olarak raporlamak. Aslında olay şu ki insanlar gerçekten konuyu bilmiyor. Kime sorsanız kulaktan dolma yanlış bilgilerle yanlış eylemlere yönlendiriliyorsunuz. CRC(Cyclic Redundancy Check) Türkçesi Döngüsel Artıklık Denetimi, yani aslında CRC'nin kendisi bir hata değil, CRC hatası: CRC algoritmasının tespit ettiği paket kayıpları. Peki CRC bir hata tespit ettiğinde ne oluyor? Modeminizin bağlı olduğu DSLAM ile modeminiz arsında iletilmeye çalışılan bir veri paketinin iletilemediği tespit ediliyor. Bu iletim sorununun nedeni de ya doğrudan fiziksel kablo bağlantılarının sorunlu olması ya da hattınızın uzunluğu ve maruz kaldığı dış gürültü modeminize gelen sinyalin zayıflamasına ve bozulmasına neden oluyor. Hattınızın fiziksel kapasitesinin kaldırabileceği limitlerde bir bant genişliği(indirme hızı) kullanıyorsanız, DSLAM'dan gelen veri paketlerini taşıyan bu sinyaller çoğunlukla bozulmak yerine zayıflıyor. İşte burada DSLAM cihazınız ve modeminiz arasındaki yapılandırma ayarları ve modeminizin becerileri devreye giriyor. Modeminiz bu zayıf sinyalleri regüle edip işleyemediği zaman DSLAM cihazınız aynı paketi tekrar tekrar gönderiyor ve herbirini CRC error olarak kendi belleğine alıyor. Bu arada yoğun bir iş yükü altına giren DSLAM işlemciniz ısınmaya başlıyor ve işlem kapasitesi düşüyor. DSLAM diyoruz ama burada DSLAM içerisinde sizin DSL'inizin bağlı oldu devre kartından bahsediyoruz. İşte bu devre kartının CRC hatası aldığınız yöndeki katının belleği dolmaya başladıkça işlem kapasitesi düşüyor, aşırı işlem yükü altındaki işlemcinin aşırı güç tüketimi ve diğer devre elemanlarının ısınması sonucu sinyal çıkış voltajı çöküyor. Tahmin edin siz bu durumu ne olarak okuyorsunuz? Evet, SNR margin: 0,3 dB. Siz modeminizi yeniden başlattığınızda modeminizi biraz rahatlatıp aynı sorun yine oluncaya kadar idare ettiğinizi sanıyorsunuz. Aslında aksine bu süreçte modeminiz hiçbir şeye karışmadığı için bu sorunu yaşıyorsunuz. Bütün sıkıntıyı çeken DSLAM kartı. Modemi yeniden başlattığınızda yaptığınız şey dolaylı olarak fiziksel DSL bağlantınızı kesmek. Yani aslında DSLAM kartınızı yeniden başlatıyorsunuz. Modeminiz gerek yapılandırma hatası gerekse kendi beceriksizliği nedeniyle hiçbir şekilde etliye sütlüye karışmadığı için DSLAM lanet ediyor ve "İş yine başa düştü!" diyerek size bir süre daha hizmet ediyor, ta ki tıkanıncaya kadar. Bu durumu modeminizi yeniden başlatmak yerine DSL kablonuzu çıkarıp takarak doğrulayabilirsiniz. Bağlantı kesildiği için DSLAM kartı kapanacak, tekrar fiziksel bağlantı kurduğunuzda yeniden başlatılmış olacak.

Şu an Keenetic Extra DSL KN-2112 kullanıyorum. Gün içinde milyarlarca FEC(Forward Error Correctin) Türkçesi İleri Yönde Hata Düzeltme alıyorum, buna karşın CRC hataları yüzlerce oluyor. Evet, işte CRC hataları hakkında hiçbir işlem yapamayan 1 tanecik bile FEC raporu vermeyen önceki Şehir Efsanesi Broadcom'lu -Broadcom'lu modemler kötüdür demiyorum, modem kötüyse Broadcom'lu olması bir şeyi değiştirmez- modemlerde 1-2 saatte bir biriken hataları sıfırlamak için DSLAM'a restart atıyordum. Şimdi böyle bir derdim yok. Yaptığı işle ilgili zerre kadar bilgisi olmayan telekomünikasyon camiasına teşekkür ediyorum, sayenizde araştırma yaparak bilgi ediniyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
O SNR'yi istersem 25 yapayım yine de bir noktadan sonra CRC patlama yapmaya başlıyor. Ne yapacağımı cidden şaşırdım. Hattım hiçbir parazite maruz da kalmıyor. İnternet hizmeti hiç mi almayayım ne yapayım anlamadım gerçekten. Mediatek işlemcili modemlerin sorun çıkardığı söyleniyor ve benim de bilgim bundan yana. Ama sizin yazdığınızı okuyunca kendimi bir sorguladım. Mümkün mü sizce? P2812 (OpenWRT yüklü halde) kullanıp da Mediatek modemlerde aldıkları CRC miktarını almadıklarını, Lantiq dolaplarla daha senkron çalıştığı için ayrıca daha fazla kapasite ve hız alabildiklerini söylüyorlar. Bunu atılan ekran görüntülerinde gördüm. 3 dB SNR ile hattı kullanıp da 200 gibi CRC yiyenler vardı. Bu işin aslı astarı var mı?

Geri
Yukarı