Çözüldü Creality K1 3D sıkışan filament nasıl düzeltilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz günlerde BİM marketlere gelen Creality K1 3D yazıcıyı satın aldım. Bugün bir şeyler basarken filament sıkıştı. Ben de filamenti sıkışan yerden kestim. Teflon tüpü de ağızdan ayırdım. Sorun şu ki teflon tüp ile ağızın içinde kalan filamenti ne kadar sert çekersem çekeyim alamadım (bu arada ağızı 240 dereceye kadar ısıttım). Filamentin markası kendi içinden çıkan creality pla. Fotoğrafını ekleyeceğim. Acaba ağız kısmına bir zarar vermeden kolayca bunu nasıl çekip çıkarabilirim?

d481ea4a-e23e-4492-bfcc-e6729cba96e7.jpg

Çözüm
Hotend'i 240 dereceye ısıtıp güçlüce çektim. Yazıcı sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Umarım böyle de devam eder. Tekrar yaşarsam içini açacağım. Herkese yorumları için teşekkürler. Her baskıyla işim bittiğinde retract tuşuna basarak arkadan filamenti çıkartıyorum artık.
Hmm, creality nin kendi filamentinde sıkışması garip, çekince gelmemesi dahada garip. Ben sıkıştığı zaman hotendi 220c ye ısıtıyorum filamenti geriye doğru extrude ediyorum çıkıyor, bu olay nası başına geldi?

Hmm, crealitynin kendi filamentinde sıkışması garip, çekince gelmemesi daha da garip. Ben sıkıştığı zaman hotendi 220C ye ısıtıyorum filamenti geriye doğru extrude ediyorum çıkıyor, bu olay nasıl başına geldi?

Ya hocam anlamadım ama ben de bu geri çekme ile tekrar deneyeceğim kapatmadan önce printerı. Teşekkür ederim.

Muhtemelen eriyen filament topaklaşıp geri gelmesini engelliyor gibi duruyor. hotend'i parçalarına ayırıp o şekilde çıkarmanızı tavsiye ederim. Başka türlü çıkacak gibi durmuyor pek. Tahminimce teflon boru ve pnömatik konnektör arasında topaklaşan filament sıkıştı

Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz günlerde BİM marketlere gelen Creality K1 3D yazıcıyı satın aldım. Bugün bir şeyler basarken filament sıkıştı. Ben de filamenti sıkışan yerden kestim. Teflon tüpü de ağızdan ayırdım. Sorun şu ki teflon tüp ile ağızın içinde kalan filamenti ne kadar sert çekersem çekeyim alamadım (bu arada ağızı 240 dereceye kadar ısıttım). Filamentin markası kendi içinden çıkan creality pla. Fotoğrafını ekleyeceğim. Acaba ağız kısmına bir zarar vermeden kolayca bunu nasıl çekip çıkarabilirim?

Eki Görüntüle 2177211
Hocam kafadaki kilidi aç, filamenti çekemiyorsan kes. Ardından alyanları ile sağ ve sol vidaları aç motoru çıkar daha sonra motorun üzerinde bulunan vidaları da alyanla aç ve orada büyük ihtimalle şişmiş olan filamenti çıkarıp tekrar topla. Motoru yerine yerleştirmeden makineyi açıp nozzle sıcaklığını 250 dereceye çıkar ve temizleme çubuğunu filamentin girdiği yola doğru iyice temizleyecek şekilde bastırın kalan filamentte akacaktır. Ardından söktüğünüz parçaları tekrar toplayı, filamenti yerleştirin ve kafa bulunan kilidi kapatıp yazıcı üzerinden "çıkar" seçeneği ile bir miktar filament akıtıp yazdırma işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Eğer halledemezseniz discord kullanıyorsanız bana ulaşın ben size görüntülü de yardımcı olurum. Discord kullanıcı adım: Ravhexy

Hotend'i 240 dereceye ısıtıp güçlüce çektim. Yazıcı sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Umarım böyle de devam eder. Tekrar yaşarsam içini açacağım. Herkese yorumları için teşekkürler. Her baskıyla işim bittiğinde retract tuşuna basarak arkadan filamenti çıkartıyorum artık.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı