Creality K1 sürekli tıkanıyor

dünden bugüne 6-7 adet baskı aldım sorun olmadı ama.. dün flamenti değiştirirken nozzleda değiştirmiştim ve nozzlenin takıldığı üçgenimsi parçanın vidası gevşekti. Bendeki sorun belki de bu yüzdendir. Şuana kadar tıkanma olmadı..

Merhaba hocam konudan bağımsız bir sorum olacaktı elektrik tüketimi nasıl oluyor K1 cihazının? Teşekkürler.
Merhaba sanırsam 3d yazıcı Türkiye diye bi YouTube kanalı vardı o kanalda elektrik tüketimi videosu görmüştüm benim alalı 1 ay olmadı gerçi 2-3 haftadır çalıştıramıyorum 😅

extruder motorunun içerisindeki dişlilerin altına m3 pul yerleştirip sık ve geri tak düzelecegini göreceksin tıkanma vs extruderin dişlileri birbirine tam sıkı degil filamenti tam tutamıyor bende cok yaşadım böyle srounlar m3 pul alıp dişlilerin altına yerleştirip sıktım ve sıkıntı yaşamadım porima microzey vs pla'da 600 hızla basmama ragmen çok güzel sonuç veriyor tek sorun extruder dişlilerinin filamenti tutamaması hatta bir güclendirme paketi dagıttılar bu srounlar için

Bende bimden aldım K1 sadece ilk filament bittiğinde benim hatamdan olabilir içinde donup kalan parça olmuştu söküp onu temizleyip, porima pla'dan devam ediyorum herangi bi sorun yaşamadım, ilk defa kullanıyorum çok bilgim yok ama dağıttığımda hotend'di adı sanırım güncel halinin videosuna bakıp karşılaştırdığımda yeni sürüm olduğunu öyle anlamıştım.

Tıkanan extruder mi nozzle mı? Ben extruder sorunu yaşıyorum. Bazen filament akmıyor boş boş yazmaya çalışıyor makine, sanırım extruder tıkanıyor ve çekemiyor filament. Çözüm olarak retract yapıyorum bazen işe yaramıyor tabii. Sonra pense vs. çekiyorum filamentin ucunu kesip tekrar takıyorum. Çoğunlukla ilk layerda yaşadım. Sadece 1-2 kere baskının ortasında yaşandı bu olay. Porima filament kullandım hep sorun neden kaynaklı çözemedim. Benim alette BİM'den alındı ve extruderine baktım yeni sorunsuz extruder gibi görünüyor rengine bakınca. 3kg filamentte daha sık oldu bu sorun dedim herhalde ağır diye çekemedi makine. Ama 1kglarda da oluyor nadiren de olsa.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba. BİM'e gelen creality K1 yazıcıyı aldım. Yanında gelen Hyper Pla'yı kullanırken hiçbir sorun yoktu, tertemiz çalıştı makine. Sonrasında Hyper Pla bittiğinde porimadan 2 adet pla aldım. İlk fotoğraftaki soldaki modeli bastım, bir problem olmadı. Ertesi günü tekrar basmaya çalıştığımda makine tıkandı, sonrasında nozzle'ı hotendin içinde kırdığımdan yeni hotend alıp taktım. Bu sefer test baskısını basmaya çalıştıgımda 10-15 dakika normal çalıştı, sonrasında tekrar tıkandı. Sürekli tıkanıklığı gideriyorum, hiç akıtmadan tekrar tıkanıyor. Hyper pla da düzgün çalışacagını bilsem hiç uğraşmayıp Hyper pla siparişi vereceğim ama emin de değilim. Anlayan, tecrübeli arkadaşlar bildiklerini paylaşabilirse sevinirim.
Hocam aynı yazıcıyı bende kullanıyorum ve şimdiye kadar creality hyper pla dışında kullandığım farklı marka pla larda hiç sıkıntı yaşamadım (bende bimden aldım). Maalesef ki bence aldığın filament gerçekten porimanın en kötü filamentlerinden biri. Granit deseni vericez diye içindeki parçacık boyutlarına dikkat etmeksizin sürekli nozzle ı tıkayan bir filament üretmişler. Keşke normal pla alıp deneseydin, kırılan parçalar için gerçekten üzüldüm. Creality nin hyper seri pla sı ile devam edersen sorun yaşamayacağını düşünüyorum.

Benim en çok patlayan 3kglık gri filament. Ama bugün 1kglık pembede de tıkanma oldu bir kez. Garip. Elas siparişi vermiştim bakalım onlarda da olacak mı aynısı.

Benim en çok patlayan 3kglık gri filament. Ama bugün 1kglık pembede de tıkanma oldu bir kez. Garip. Elas siparişi vermiştim bakalım onlarda da olacak mı aynısı.
Acaba uzun süre alınmayan filamentler nemlendiği için falan mıdır

Yıldırdı ya her 2 3 baskidan biri boyle oluyor. Umarim filament kaynaklidir.

Dosya Ekleri

• IMG-20240115-WA0001.jpeg
    IMG-20240115-WA0001.jpeg
    82,8 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Dün YouTube'da bir videoya denk geldim. K1'in ilk serilerinde olan sorundan bahsediyordu. Sizin sorununuz da ona benziyor gibi. Bahsettiği konu extruder içindeki çift dişli sisteminin filamenti yeterince sıkıştıramayıp eksik ya da hiç filament akıtamamasıydı. Aldığı yerle iletişime geçip durumu anlattığında yeni extruder göndermişler ve sorun çözülmüş.

Cihazın üzerinde gelen extruder ile yeni gönderdikleri extruderin içini açıp ne fark var diye karşılaştırdığında cihazdan çıkardığı extruderin dişlilerinin arasında fazla boşluk olduğu net bir şekilde görünüyordu.

Aldığınız yere durumu anlatıp yeni extruder talep etmeyi deneyin isterseniz.

Son attığınız fotoğraf Elas ile denemeniz mi? Eğer öyleyse geçen gün ben de Filament marketim üzerinden yeni seri Elas PETG satın aldım ve filament kaynaklı herhangi bir sorun yaşamadım.

Ender 3 V3 SE kullanıyorum.

Ek: Videoyu buldum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dün YouTube'da bir videoya denk geldim. K1'in ilk serilerinde olan sorundan bahsediyordu. Sizin sorununuz da ona benziyor gibi. Bahsettiği konu extruder içindeki çift dişli sisteminin filamenti yeterince sıkıştıramayıp eksik ya da hiç filament akıtamamasıydı. Aldığı yerle iletişime geçip durumu anlattığında yeni extruder göndermişler ve sorun çözülmüş.

Cihazın üzerinde gelen extruder ile yeni gönderdikleri extruderin içini açıp ne fark var diye karşılaştırdığında cihazdan çıkardığı extruderin dişlilerinin arasında fazla boşluk olduğu net bir şekilde görünüyordu.

Aldığınız yere durumu anlatıp yeni extruder talep etmeyi deneyin isterseniz.

Son attığınız fotoğraf Elas ile denemeniz mi? Eğer öyleyse geçen gün ben de Filament marketim üzerinden yeni seri Elas PETG satın aldım ve filament kaynaklı herhangi bir sorun yaşamadım.

Ender 3 V3 SE kullanıyorum.

Ek: Videoyu buldum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Elas filamentlerim henuz gelmedi su ana kadar porima denedim. Ayrica sorunlu ekstruderin dişlisi kırmızı, benimki yeni seri videoda yeni takılandsn yani

Geri
Yukarı