İnceleme Creative Sound Blaster Z SE

Merhabalar 7 aydır kullandığım Creative SB Z SE'nin detaylı incelemesi düz Z ile aralarındaki farklar ve diğer dahili ses kartlarından ayıran özelliklerinden bahsedeceğim.
Not: Kullanılan görseller internet üzerinden örnek fotoğraf olarak alınmıştır.

Genel görünüm ve SB Z ile aralarındaki farklar;​

C SB ZSE.jpg

PCI-E x1 arabirimini kullanmaktadır. Dış kısmında EMI Shield mevcuttur parlak kırmızı olmasıyla kasa içi görselliğe önem verenler gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

1658518007512.png

SB Z SE'nin çıplak hali bu şekildedir.
1658519784973.png

SB Z'nin çıplak hali ise bu şekildedir ekstradan mikrofon ile birlikte geliyor.
1658519806657.png

Diğer farkı ise iki adet kırmızı LED barındırması. Kullanıcılar tarafından çokça şikayet geldiği için SE modelinde bu LED'leri kaldırmışlar. Aralarındaki en önemli fark ise Z SE modelinde nichion'un altın kapasitörleri kullanılmıştır.
1658520048902.png

Genel özellik olarak aralarındaki fark ise çok az. Mikrofonda önceden tanımlı EQ ayarı yok ve sanal çevresel sesi 7.1 yerine 5.1 sunuyor. SE modelinde ise mikrofon gelmiyor.

Teknik özellikleri;​

Kart içerisinde Z'deki gibi dört çekirdekli Sound Core 3D ses işlemcisi ile CA0113-4AG HDA veri yolu denetleyicisi mevcut. Cirrus Logic CS4398 DAC mevcut ve bu DAC yıllardan beridir kullanılan, eskinin orta seviyesi günümüzün ise giriş seviyesi kartlarında kullanılan DAC'ıdır. Bu DAC'ı Asus Xonar D1'de de kullandım gerçekten netlik ve sürme konusunda tatmin edici seviyede. Kulaklık ve Ön kanal çıkış portları için birer tane Maxim'in MAX97220A amfisi mevcut . Kulaklık ve ön kanal çıkışı için JRC 2114 ve JRC 4556A op-amp mevcut.

DAC'ın Çıkış Gücü;​

• Ön kanal çıkış gücü: 2Vrms
  • Kulaklık (33 Ohm): 1.3Vrms
  • Kulaklık (600 Ohm): 2Vrms

DAC'ın Teknik Performansı;​

• Ön kanal çıkışı için: 24-bit, 192kHz
  • Kulaklık (33 Ohm): 24-bit, 96kHz
  • Kulaklık (600 Ohm): 24-bit, 96kHz
  • SNR(Sinyal Gürültü Oranı)(Seçilen alçak geçiren kesme frekansı: 20kHz), @24-bit, 96kHz;
  • Ön kanal çıkış hassasiyeti : 116dB
  • Kulaklık çıkış hassasiyeti(33 Ohm): >105dB
  • Kulaklık çıkış hassasiyeti (600 Ohm): >105dB

96kHz'de frekans tepkisi;​

• Ön kanal çıkışı: 10Hz-45kHz
  • Arka kanal çıkışı : 15Hz-45kHz
  • Orta çıkışı: 10Hz-45kHz
  • Kulaklık (33 Ohm): 10Hz-45kHz

192kHz'de frekans tepkisi;​

• Ön kanal çıkışı: 10Hz-88kHz

Giriş Çıkış Portları;​

• 1 adet 3.5mm amfi ile güçlendirilmiş kulaklık çıkışı
  • 3 adet 3.5mm Hoparlör çıkışı (Ön kanal çıkışı amfi ile güçlendirilmiştir)
  • 1 adet TOSLINK optik çıkışı
  • 1 adet TOSLINK optik girişi
  • 1 adet 3.5mm paylaşımlı hat girişi ve mikrofon girişi

Desteklenen ses çıkışları: Çift kanal, 2.1 Hoparlörler, 5.1 Hoparlörler, Kulaklık.

Yazılım tarafında sunulan özellikler;​

1658527224537.png

SBX Profile ile 33 adet önceden tanımlı akustik ses düzenlemesi mevcut. Önceden tanımlı profillerde genel geçer olarak "Oyun, Sinema, Konser, Gece, Macera ve Aksiyon, FPS, MOBA, Yarış, RTS, RPG, Stadyum" yer almakta. Bunun haricinde spesifik olarak "Battlefield 1, Battle Royale, CoD: Infinite Warfare, CS: GO, Cyberpunk 2077, Death Stranding, Doom Eternal, DOTA 2, Escape from Tarkov, Fortnite, Genshin Impact, League Of Legends, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Overwatch, PUBG, Project CARS, R6, RDR 2, Rocket League, The Witcher 3: Wild Hunt" oyunlar yer almakta.
Akustik motorda ses karakteri ve yapısına müdahale edebileceğiniz 5 unsur bulunuyor;
  • Surround: 7.1 Sanal çevresel sesi bu özellik yardımıyla arttırabilir ve azaltabiliyorsunuz.
  • Crystalizer: Smart Volume olmadan çalışmıyor yaptığı özellik ise hava frekanslarını arttırarak size daha detaylıymış gibi gösteriyor bunun bir çok formülü var her ne ses kartı kullanırsanız kullanın Ekolayzırda ön tanımlı Jazz'ı seçip 60 Hz bandını 3-4 dB arttırarak hem gövdeli bass hem de tiz seslerde açıklık elde ederek daha net ses hissiyatını alabilirsiniz.
  • Bass: Adından da belli olacağı üzere alt frekanslarda artış yapabiliyorsunuz.
  • Smart Volume: Anlık ses yükselmelerin önüne geçerek kulağınızın rahatsız olmamasına yarıyor.
  • Dialog+: Vokal bandında sesi arttırarak diğer sesleri de kısarak dinlediğiniz insanların sesini daha net duymanızı sağlıyor.
Kullanmadığım bir özellik Sinema profilini denediğimde ve OST'ler açtığımda cidden sinemada dinliyormuşum gibi geliyor. Sinemada dinliyormuş gibi gelmesi iyi bir şey değil çünkü her ne kadar ince ayar bile yapsanız sesi yapaylaştırıyor her zaman Flat bir şekilde kullanmak daha doğru olur çünkü her kulaklığın sahne genişliği, derinliği, yüksekliği ve çözünürlüğü aynı olmuyor. Burada işe yarayacak tek özellik Surround olur bu da zaten 7.1 Sanal surround'u aktif ediyor. Yapay olarak sesi daha uzaktan vermesi size bir şey katmıyor. Her ne kadar Dolby DTS THX gibi firmalarla çalışılırsa çalışılsın ham sesin doğallığına ve kulaklığın teknik performansının önüne geçemezsiniz. Bu özellikler gerçek 5.1 ve 7.1 ses sistemlerini düzenlemeye yarıyor. Yine orada da sadece film izlenir müzik dinlenmez. Oyun tarafında ise salt stereo yeterli gelir iyi bir kulaklığınız ve ses çıkışınız varsa. Kısaca eğlence amaçlı kullanılmasını öneririm teknik bir kazanım elde etmeyi düşünmeyin. Tabi ki bu kadar geniş çaplı düzenleme yapmak bir artıdır.
1658529213457.png

Ekolayzır sekmesinde 10 bandı kontrol etmenize olanak sağlıyor. 12 dB arttırıp azaltabiliyorsunuz. Burada da bir çok ön tanımlı oyun ve müzik türleri mevcut fakat ekolayzır kulaklığa göre yapılmalıdır. Arka planda kaldığını hissettiğiniz veya çok sivri geldiğini düşündüğünüz frekans aralıklarında müdahale yapmak en doğrusudur. Ben genelde düz kullanmayı tercih ediyorum. K701 kullandığım için bazen 31 ve 62 Hz bandında 3-4 dB artış yaparak alt frekansın daha gövdeli ve canlı kalmasını sağlıyorum.
1658529541822.png

Oynatma sekmesinde bir çok ayar bizi karşılıyor. Örnekleme ve bit derinliği kulaklık için maksimum 24-bit/96kHz Hoparlör çıkışında ise Stereo yapılacaksa 24/192kHz sunuluyor onun haricinde çok kanallı ses sistemi yapılacaksa yine maksimum 24-bit/96kHz sunuluyor. Çıkış tercihini bu sekmeden yapıyorsunuz kulaklık ve hoparlör seçimi ile hangi portun çalışacağını seçmeniz gerekiyor.
1658529872443.png

Hoparlör için kalibrasyon imkanı sunuluyor size olan hoparlörlerin ayrı ayrı mesafesini ve ses gücünü arttırıp azaltabiliyorsunuz. Ses sistemim olmadığı için bu özelliği denemedim fakat başarılı olacağını düşündüğüm bir özellik. Tabi ki referans monitör kullanıyorsanız Direct Mode özelliğini açarak bu kalibrasyonu tamamen devre dışı bırakma imkanınız da mevcut.
1658530604393.png

Kulaklık konfigürasyonunda 32 adet kulaklık mevcut bunların büyük bir çoğunluğu Creative kulaklıklarıdır. Başarılı bulduğum bir özellik kulaklığa göre ekolayzır yapması yüksek ihtimal size daha iyi deneyim yaşatacaktır.
Şu anda yer alan kulaklıklar;
  • AKG M220
  • Apple Earphone
  • Apple Earpod
  • Audio-Technica ATH-M50
  • Corsair HS50
  • Creative Aurvana Air
  • Creative Aurvana Gold
  • Creative Aurvana Live!
  • Creative Aurvana Live!2
  • Creative EP-3NC
  • Creative Fatal1ty Gaming Headset
  • Creative Flex
  • Creative Outlier
  • Creative Outlier Black
  • Creative SB Inferno Headset
  • Creative SXFI AIR
  • Creative SXFI AIR C
  • E-MU Teak
  • E-MU Walnut
  • HyperX HX-HSCF
  • MrSpeakers Ether C
  • Philips Fidelio X2HR
  • Samsung Galaxy Headset
  • Sennheiser HD 201
  • Sennheiser HD 280 Pro
  • Sennheiser HD 457
  • SONY MDR-1R
  • Sound Blaster Blaze
  • Sound BlasterX H3
  • Sound BlasterX H5 TE
  • Sound BlasterX H7 TE
  • Sound BlasterX P5

1658530270154.png

Dijital çıkış tarafında 24/96 kHz çözümleme sunmaktadır PCM şeklinde sinyal almak istiyorsanız varsayılan olarak seçmenizi tavsiye ederim.
1658531480133.png

Kayıt tarafında genel ayarlamalar dışında önceden tanımlı 11 adet mikrofon ekolayzırı, mikrofonun odak noktasını ayarlama ve ses değiştirici yer almaktadır.
1658531647816.png

Scout Mode sekmesinde ise özellikle FPS oyunlarında konuşma, ayak sesleri ve silah elleme seslerinde (şarjör ve silah değişimi gibi) sivriltme yaparak bunları daha keskin duymanız sağlanıyor. Seste yapaylaştırma yapıyor tabi ki fakat bu özelliği açtığım zaman ayak seslerinde ciddi bir ayrıştırma yaptığını söylemem gerek. HD8 DJ kullanırken denemiştim ve ciddi faydasını görmüştüm.
1658531990876.png

Encoder tarafında Dolby veya DTS aktif edebiliyorsunuz. Hiç kullanmadım müzik dinlerken zaten Windows katmanından çıkarıp özel modda dinliyorum. Hiçbir zaman gerek duymayacağım özellikler arasında. Belki ses sistemi yaparsam denerim işime yaradığını düşünürsem kullanmaya devam ederim.
1658533011407.png

Mixer sekmesinde ise ses dengesini ayarlama imkanı mevcut.

Kendi deneyimlerime geçecek olursam daha öncesinde Asus Xonar D1 kullandım onda da yine Cirrus Logic CS4398 DAC bulunuyordu fakat bununla arasında ses sahnesi konusunda ciddi fark var. Sahnede seslerin konumlandırması daha isabetli. Bu da müzik zevkine büyük katkı sağladı. Netlik konusunda ikisi de aynı olsa da sahne performansı açısında daha başarılı olmasından dolayı Asus Xonar DX/D1'e ciddi fark atıyor. Yazılım tarafının da iyi olduğunu söylemem gerek. Sürekli güncelleme alıyor ve destek konusunda Creative çok daha başarılı.

Teknik özelliklere erişmek için kullandığım kaynaklar;
Meraklısı için kullanılan parçaların dökümanları;

Dosya Ekleri

• 1658531975715.png
    1658531975715.png
    273,6 KB · Görüntüleme: 68
  • 1658532949601.png
    1658532949601.png
    335,7 KB · Görüntüleme: 43
  • 1658532966289.png
    1658532966289.png
    67,3 KB · Görüntüleme: 64
  • 1658529766375.png
    1658529766375.png
    21,3 KB · Görüntüleme: 40
  • 1658529001462.png
    1658529001462.png
    61,3 KB · Görüntüleme: 72
  • 1658529177755.png
    1658529177755.png
    62,9 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynadım fakat müziğe ilgim arttığı için çok daha az girmeye başladım. HD 8 DJ ile oynuyordum Scout modu açınca CS: GO Mirage haritasında B bölgesine 5 kişi koşarken arkamdaki 4 kişinin ayak sesini ayrı ayrı duyuyordum. Konuda da scout modun başarılı olduğundan bahsettim. Bunun haricinde zaten müzikte seslerin konumlandırma yeteneği başarılı olan bir ses kartı oyunlarda da aynı etkiyi verecektir. 3 boyutlu ses konusunda ciddi anlamda fark atıyor. Sadece dahili ses kartı değil aynı DAC'a sahip Asus Xonar D1'e de fark atıyor. Açtığım diğer konularda da tüm dahili ses yongalarını inceledim başka konuda da ses kartı ile Realtek arasındaki farktan bahsettim. Bu konuları da okursanız oyuncu kulaklığındaki tek olayın beraberinde gelen Dongle DAC'tan ibaret olduğunu anlarsınız. Eğlence konusunda en başarılı firmadır Creative. Oyun için bu kadar bütçe biraz fazla gelebilir ilk etapta fakat tek seferde neredeyse ömür boyu high-end hariç tüm kulaklıkları tam potansiyelinde kullanabileceğiniz bir cihaza sahip oluyorsunuz. Anakartta da iyi bir ses yongası defterini kapamış oluyorsunuz. Ses tarafında kötü ama diğer özellikleri daha iyi bir anakart tercihi yapma fırsatı da sunuyor bu.

selamlar, hali hazırda emektar ses kartım creative titnaium u severek ses sistemim ile berabert kullanıyorum maşallahı var, ses kartı ne alabilirim diye araştırırken yazınızı gördüm ve almaya karar verdim; zamanında amazon almanyadan da hiç ihtiyacım yok iken elimin altında bulunması aşısından omni sound harici ses kartını da almıştım onunda ses kalitesi tatmin edici...

ben creative in resmi sitesinde yayımladığı ses sürücülerini değil daniel K. sürücülerini kullanıyorum bu daha da iyi bir performans vermesini sağlıyor ses kartının... neyse incelemenizi okudum ve az önce amazon almanya creative europe satıcısından siparişimi geçtim; tabi ondan bir hafta öncesinde de creative T60 1+1 speaker siparişi vermiştim bunuda belirteyim

amacım şu yönde:
kullandığım ses sistemi T7900, ses sistemimi 7.1 olarak kullanamıyorum sebebi odamın içinin yeterince geniş olmaması bu yüzden front ve center hoparlörleri bağlı olarak 3.1 tane hoparlör ancak kullanıyorum T60 alma sebebim eğer olursa ses kartının front ses çıkışına sub woofer bağlantısıyla beraber çalışmayı kabul ederse 2.1 olarak kullanmak ha eğer kullanamazsam değişmeli olarak 1+1 veya 3.1 olarak kullanmak olur...

son zamanlarda her şeyin fiyatı acayip arttı; bende en azından yatırım amaçlı almayı düşündüm ve aldım sizinde görüşlerinizi almak isterim; acaba eski ses kartımda bu ses kartına geçtiğimde farklılık hisseder miyim yorumunuzu almak için görüşlerinizi almak istedim, iyi forumlar dilerim

Teker teker cevaplarsam çok daha makul olacak.

1) Creative Omni Sound esasında almaya değer bir ses kartı değil. Ses çıkışı olarak güçlü değil SNR ve DNR değerleri ise klasik bir anakartın çıkışından pek bir farkı yok. Tabi ki kulaklık yerine ses sistemine bağlandığında tatmin edici olacaktır. Ses sistemi hiç kullanmadığım için ses kartlarındaki güç katının ne kadar iyi olması gerektiğini bilmiyorum. Belki kulaklığa nazaran göz ardı edilebilir bir durum olabilir. Fakat SNR ve DNR değerleri bile klasik onboarddan farksız diyebilirim.

2) Xonar D1 kullanırken, UniXonar sürücüsünü görmüştüm Daniel K.'nin yapmış olduğu sürücüler kadar olmasa da onların da birazcık etkisi vardı. Zaten ASUS doğru düzgün bir yazılım paketi sunmamıştı tek bir driver'a bağlandığında da ortaya iyi bir sonuç çıkmadı. Daniel K.'nin yapmış olduğu sürücüye biraz bakındım ve herkes memnun ve yeni işletim sistemlerinde de sorunsuz kullanmaya devam etmişler. O yüzden Z SE almanızı önermiyorum aradaki farkı ses sisteminde anlayacağınızı sanmıyorum. Kulaklık için de yine Z SE Gaming kulaklıklar hariç pek de önereceğim bir ses kartı değil. Genel olarak yüksek ses hassasiyetine sahip stüdyo kulaklıkları veya yüksek potansiyele sahip Gaming kulaklıklar için önereceğim bir ses kartı olur. Yoksa bunun yerine AE-5 Plus çok daha yerinde bir tercih olacaktır. Z SE'de de memnundum fakat AE-5 Plus geçince verdiği güç PEQ ayarı yapmama imkan tanıdı.

3) Dediğim gibi Creative Titanium ile Z SE arasında aman aman fark yaşamazsınız ses sisteminde. Z SE'nin amacı ses sistemi bağlamaktan çok oyunculara hitap eden bir ses kartı. Mikrofon için 11 EQ ayarı çeşitli kulaklıklar için konfigürasyon yapma imkanı ve Surround ses için akustik motor kullanıp önceden tanımlı bir çok oyun için ayar imkanları tamamen oyuncuya yönelik bir ses kartı yapıyor. Donanımdan çok yazılımı da satmış oluyor esasında. Siz optik değil 3.5mm doğal bağlamak istiyorum dediğinizde 5.1 veya 7.1 amfi almanız sizin için çok daha mantıklı olacaktır.

4) Ses sistemi hiç kullanmadım kendi içlerinde de devre oluyor fakat bu ses kartları 6 kanal destekliyor 6 kanalı farklı farklı hoparlörden bağlama imkanı da sunabilir bağlayacağınız cihazların izin verip vermemesini bilemem fakat ses çıkışı tarafında herhangi bir sorun yaşamazsınız. 6 kanal çıkışa izin verecektir.

hocam teşekkürler hızlı yanıtınız için, ben şahsen bir 10 yıl öncesi bilgisayar oyunu çok fazlaca oynardım şimdiyse yok denecek kadar, bana temiz ses verebilme konusu çok önemli bu ses kartını alma amacım yatırımdı emektar ses kartım belki 10 yıl olmuştur alalı bu yüzden ses konusunda taviz vermek istemiyorum açıkçası çok fazlası da olsun istemiyorum; anakartın onboard ses çipinden ilk ses kartıma geçişte devrim olmuştu bunu kaybetmek istemiyorum omni sound ses kartımı da üzerinde mikrofonu olduğu için almıştım zamanında online oyun oynarken işime yaramıştı; neyse kısacası türkiyedeki 4300 küsür fiyatı görünce yurtdışından bu siparişi geçmek bana çok uygun göründü inş. memnun kalırım

Dostum incelemen için teşekkür ederim öncelikle Türkiye de ses kartıyla ilgili hiçbir inceleme olmaması, deneyimleyen kişinin az olması üzücü. Benim de şu an Cloud Alpha kulaklığım mevcut, daha sonradan Arctis Prime (10 Hz 40 KHz frekans aralığı sunuyor, sürücüleri oldukça başarılı) veya beyerdynamic 770 Pro veya 990 Pro gibi kulaklıklara geçmeyi düşünüyorum. Fiyatlar dolar olarak oldukça uçuk olduğu için radarıma takılmıştı bu üründe. Şu an Amazon'dan 1450 TL gibi bir fiyata alınabiliyor. Sound blasterx G6 da TR de 4.500 gibi fiyata satılıyor sence bu bütçeye değer mi?

Ya da fiio K3-K5 Pro veya Q3 gibi kulaklık amp/daclere geçmek daha mı mantıklı olur?

Bu arada inceleme fırsatın olursa bununla ilgili konu açmıştım link; Konu.

Amacınıza göre değişir ilerleyen zamanlarda 300 Ohm zor sürülen bir kulaklık alacağım PEQ ayarı da yaparım diyorsanız K5 Pro, G6 veyahut AE-5 Plus ve üstü modellere bakmanız gerekmekte. Çünkü amfi bu noktada önem taşıyor. Ama oyuncu kulaklığı, DT 770, 990 minvalinde bir kulaklıkla kullanacağım diyorsanız o zaman Z SE gayet yeterli gelecektir ve içindeki yazılım size fazlasıyla kolaylık sunacaktır. K5 Pro bu kulaklıklar için fazla güçlü diyebilirim fazla güçlü olması avantaj değil zaman zaman dezavantaja dönebiliyor. Alacağınız kulaklıklar DT 990 gibi kolay sürülebilen kulaklıklarsa Z SE hatta güç konusunda hiç sorun yaşamak istemiyorum hala pay olsun diyorsanız da AE-5 Plus öneririm. G6 da tercih edilebilir fakat fiyatını hak etmediğini düşünüyorum. 4.500 lira o kart için fazla.

Öncelikle cevabın için çok teşekkürler, o kulaklıkların üstüne çıkmayı düşünmem çünkü onların bir üstü yani 300 ohm ve üstü direk fiyatlar 8-10k ya uçuyor hiçbir zaman o bütçelere çıkmam diye tahmin ediyorum. Alacağım en fazla 250 ohm beyerdynamic olur onu besleyemez derseniz de 80 ohm alırım gibi. AE-5 düşündüm ama Türkiye de satan hiçbir yer yok yurt dışından da getirince 3800 TL gibi bir fiyatı var o fiyata çıkana kadar G6 yurt içi almak mantıklı gibi duruyor.

Yalnız şöyle bir problem var PCI-e X1 slotunu ekran kartım kapatıyor, PCI-e X4'e takarım diye düşündüm o da sıfıra sıfır geliyormuş şimdi baktım da ekran kartının çok ısınmasına sebep olur komple fanların önünü kapatıyor. Acaba PCI-e river ile uzatsam performans düşüşü olur mu veya USB bir model düşünsem daha iyi mi olur?

Şöyle bir çözüm ürettim Sound Blaster Z SE alırsam eğer PCI-e X4 slotuna şu aparatı kullanarak uzatıp takabilirim diye düşünüyorum, bir de PCI-e X4 slotuna takabilirim değil mi?

Dosya Ekleri

• FBF13A77-68B6-4536-9A03-F2BF1D815333.jpeg
    FBF13A77-68B6-4536-9A03-F2BF1D815333.jpeg
    172,6 KB · Görüntüleme: 102
Son düzenleme:
selam dostum bende anakart asus z490g kulaklıkta sennhieser gsb 602 var oyun için almıştım . ama seskasmak icin ayrı olarak bu ses kartını almalııyım katkısı olurmu cevaplarsan sevinirim onagöre hareket edecemgim

Oyun oynadım fakat müziğe ilgim arttığı için çok daha az girmeye başladım. HD 8 DJ ile oynuyordum Scout modu açınca CS: GO Mirage haritasında B bölgesine 5 kişi koşarken arkamdaki 4 kişinin ayak sesini ayrı ayrı duyuyordum. Konuda da scout modun başarılı olduğundan bahsettim. Bunun haricinde zaten müzikte seslerin konumlandırma yeteneği başarılı olan bir ses kartı oyunlarda da aynı etkiyi verecektir. 3 boyutlu ses konusunda ciddi anlamda fark atıyor. Sadece dahili ses kartı değil aynı DAC'a sahip Asus Xonar D1'e de fark atıyor. Açtığım diğer konularda da tüm dahili ses yongalarını inceledim başka konuda da ses kartı ile Realtek arasındaki farktan bahsettim. Bu konuları da okursanız oyuncu kulaklığındaki tek olayın beraberinde gelen Dongle DAC'tan ibaret olduğunu anlarsınız. Eğlence konusunda en başarılı firmadır Creative. Oyun için bu kadar bütçe biraz fazla gelebilir ilk etapta fakat tek seferde neredeyse ömür boyu high-end hariç tüm kulaklıkları tam potansiyelinde kullanabileceğiniz bir cihaza sahip oluyorsunuz. Anakartta da iyi bir ses yongası defterini kapamış oluyorsunuz. Ses tarafında kötü ama diğer özellikleri daha iyi bir anakart tercihi yapma fırsatı da sunuyor bu.
selam dostum bende anakart asus z490g kulaklıkta sennhieser gsb 602 var oyun için almıştım . ama seskasmak icin ayrı olarak bu ses kartını almalııyım katkısı olurmu cevaplarsan sevinirim onagöre hareket edecemgim

Yeni konular

Geri
Yukarı