Creative X-Fi Ses Kart Görünmüyor

kerem1238806

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle sorunumu izah etmek istiyorum. Bir Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional ses kartına sahibim. Ses kartını takıyorum X-Fİ ışığı yanıyor oh ne güzel. Ama açıyorsun bilgisayarı bakıyorsun ne kartı gören var ne bir şey. Yani kart çalışıyor ama bilgisayar kartı okumuyor. Görmüyor yani. Driverini yüklemeye çalışıyorum bilgisayarınızda böyle bir ses kartı bulunmuyor diyor. Bir çok şey denedim ama çözemedim. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor? Bir yakınım Win 10'a geçmem gerektiğini söyledi. Onun sürücüleri daha iyi o zaman okur dedi. Ama geçmek istemiyorum. Onu en son çare olarak düşüneceğim. Yapabileceğim neler var? Ha son olarak şunu da eklemek istiyorum. Format atıldıktan sonra ses kartı yüklemesi nasıl yapılır? Yani Realtek HD Audio driverini indirmeme gerek var mı? Ya da BIOS'tan bir şeyler yapmama gerek var mı?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aygıt Yöneticisi altında gözüküyor mu? İlk bakacağınız şey bu olacak. Gözükmüyorsa -ki sanırım öyle- anakart modelinizi, BIOS sürümünü ve kartı taktığınız portu belirtin.

Format atıldıktan sonra ses kartı yüklemesi nasıl yapılır? Yani Realtek HD Audio driverini indirmeme gerek var mı? Ya da BİOS tan bir şeyler yapmama gerek var mı?

BIOS'ta Onboard ses kartı genelde hep devrededir. Windows da ses kartı sürücüsünü yükler. Ha ama daha iyi bir sürücü isterseniz bunu kurabilirsiniz:

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle sorunumu izah etmek istiyorum. Bir Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional ses kartına sahibim. Ses kartını takıyorum X-Fİ ışığı yanıyor oh ne güzel. Ama açıyorsun bilgisayarı bakıyorsun ne kartı gören var ne bir şey. Yani kart çalışıyor ama bilgisayar kartı okumuyor. Görmüyor yani. Driverini yüklemeye çalışıyorum bilgisayarınızda böyle bir ses kartı bulunmuyor diyor. Bir çok şey denedim ama çözemedim. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor? Bir yakınım Win 10'a geçmem gerektiğini söyledi. Onun sürücüleri daha iyi o zaman okur dedi. Ama geçmek istemiyorum. Onu en son çare olarak düşüneceğim. Yapabileceğim neler var? Ha son olarak şunu da eklemek istiyorum. Format atıldıktan sonra ses kartı yüklemesi nasıl yapılır? Yani Realtek HD Audio driverini indirmeme gerek var mı? Ya da BIOS'tan bir şeyler yapmama gerek var mı?

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Realtek High Definition Audio Driver - Güncellemeler sayfasındaki 184 MB'lık dosyayı indirin. Rardan çıkardıktan sonra "FF10" u kurarsanız (Creative destekli sürücü FF10 olduğu için ben de kullanıyorum) uyumlu programını da kullanablirsiniz.

Aygıt Yöneticisi altında gözüküyor mu? İlk bakacağınız şey bu olacak. Gözükmüyorsa -ki sanırım öyle- anakart modelinizi, BIOS sürümünü ve kartı taktığınız portu belirtin.

BIOS'ta Onboard ses kartı genelde hep devrededir. Windows da ses kartı sürücüsünü yükler. Ha ama daha iyi bir sürücü isterseniz bunu kurabilirsiniz:

Anakartın modeli Msi H81-MP33.
Sürümü de sistem bilgisinde şöyle yazıyor: American Megatrends Inc. V1.10 10.07.2018

Kısa bir süre önce (yaklaşık 6 7 ay) BIOS'u güncellemiştim zaten. Anakartın da tüm driverleri yüklü diye biliyorum.
Porta nasıl bakacağımı bilmiyorum ama sanırım PCI-E portu diye geçiyor. Ekran kartı portunun altındaki küçük PCI portuna taktım. Bir tane o girişten var zaten. Dediğim gibi ses kartının X-Fİ ışığı yanıyor ama hiçbir şekilde bilgisayar üzerinden kart gözükmüyor. Onboard ses kartını devre dışı bıraktığımı da hatırlıyorum yine olmamıştı. Yoksa o işlemden sonra PCI slotunu açmam mı gerekiyor BİOS'tan ?

Teşekkürler.

34.JPG

PCIe slotu genelde zaten devrede olur. Ekstra bir ayar gerekmez. Ses kartınızın USB bağlantıları var gibi. Onları yaptınız mı anakarta? Bir de Aygıt Yöneticisi fotosu paylaşmadınız!

Aygıt yöneticisinde gözükmüyor demiştim. O yüzden paylaşma gereği duymadım. Bir de Ses kartın USB bağlantıları yok. Adını bilmediğim 2 tane giriş ve çıkış bağlantısı var. Onlara da gerek yok diye biliyorum. Çünkü bu ses kartı eskiden amcamın bilgisayarında çalışıyordu. Uzun süre sonra bana hediye etti. İşte benim bilgisayarımda da kart çalışmıyor. Sorun kartta mı yoksa benim anakartta mı bilmiyorum ama dediğim gibi ses kartında ışık var ama bilgisayarda hiç bir şekilde gözükmüyor. Ayrıca aygıt yöneticisinde gözükseydi zaten driver kurarken ses kartını tanırdı ve driveri kurardı. Ancak driveri kurarken böyle bir ses kartınız yok uyarısı alıyorum.

Recep abi bu konuda gerçekten yardıma ihtiyacım var. Müzikle uğraşıyorum ve ses kalitesi benim için önemli. Yeni bir işletim sistemini en son çare olarak kullanacağım bunun için onun dışında ki tüm alternatif çözüm yollarını denemek istiyorum. Tekrardan teşekkür ederim.

Şu devre dışı bıraktığın Bilinmeyen Aygıt nedir?
Ne olduğunu bir türlü çözemedim, Bilgisayarda tanımıyor. Etkinleştir deyince yükleniyor ama aygıt tanınamadı hatası veriyor, Ünlem şeklinde kalıyor. Format attığımdan beri öyleydi bende devre dışı bıraktım. Ses kartı takılı değilken de var. yani ses kartıyla bir alakası olduğunu sanmıyorum. Olada bilir emin değilim.
o aygıtın ne olduğunu anlayabileceğim herhangi bir yöntem var mı ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı