Rehber Crossflashing nasıl yapılır? Tek fanlı ekran kartlarının fan kısıtlamasını kaldırma

mburaktekin

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Birçok tek fanlı ekran kartında fanın dönüş hızını belirli bir yüzdenin altına düşüremezsiniz. Kendi ekran kartım için (GV-N165SOC-4GD) bu sınır %59 ve gürültünün yüzde %80'ini kartın fanı oluşturmakta. Bu hızı düşürebilmek için aynı kartın çift fanlı versiyonuna ait BIOS'u yükleyebilirsiniz. Aşağıya iki örnek kart bırakacağım.

Bu benim ekran kartım, gördüğünüz gibi tek fanlı.

Gigabyte GTX 1650 Super VBIOS
Bu ise benim ekran kartımın çift fanlı versiyonu. Tek farkı fazladan 1 adet fanı bulunması, başka hiçbir artısı bulunmamakta, tüm yapısı aynı.

Bunu nasıl anlıyoruz, seçeceğimiz BIOS'u nasıl belirlemeliyiz?
Hedef kartın BIOS bilgilerini ise "-kart ismi- TechPowerUP" diye aratarak bulabilirsiniz. Kendi kartınızın bilgilerini ise GPU-Z adlı uygulamadan görebilirsiniz.
Öncelikle hedef kartımızın görüntü çıkışları mevcut kartla aynı olmalı. Yani sizde 2 tane HDMI varsa ve hedef kartta 1 tane HDMI var ise o kartın BIOS'unu alamazsınız. TechPowerUP'da ise aşağıda gösterilen bölümde bu bilgiler yer almakta.

1.jpg

İkinci olarak "Device ID" aynı olmalı.

2.jpg

Üçüncü olarak ise kartların "RAM desteği" aynı olmalı.

3.jpg

Güç konnektörleri aynı olmalı. Eğer sizin kartınızda sadece 6 pinlik güç bağlantısı varsa ve hedef kartınızda da 6+8 güç pini var ise bu kartın BIOS'unu alamazsınız. Hedef kartın konnektör bilgisini üretici siteden öğrenebilirsiniz.

BIOS'u nasıl yükleriz?
Bu linkten NVFlash'ı yükleyin ve boş bir klasöre atın. Aynı zamanda indirdiğiniz BIOS'u da o klasöre atın. BIOS adını "filename.rom" olarak değiştirin.
1676122769684.png

İşaretlediğim yere tıklayın ve seçili yazıyı kopyalayın. Ardından yönetici olarak bir CMD penceresini açın.
CMD penceresine "cd -kopyaladığınız yol" komutunu girin. Örnekte mevcut.

Sonrasında "nvflash64_patched_5.590.0 -a" komutunu girin.
1676122919892.png

Komutun sonucunda sisteminize bağlı ekran kartlarını göreceksiniz. Satırın başındaki sayı bizim için çok önemli.

Son olarak bu komutları sırasıyla girin, ikisini bir anda girmeye kalkışmayın.
nvflash64_patched_5.590.0 --index=0 --protectoff
nvflash64_patched_5.590.0 --index=0 -6 filename.rom

Eğer kartınızın numarası sıfırdan farklı ise "--index=0" kısmında 0 yerine kendi kartınızın sayısını girin.

Kartınızın fan ayarını MSI Afterburner'dan ayarlayabilirsiniz.

Yeniden başlatın ve işlem tamamdır. Oluşabilecek hasarlardan sorumlu değilim, bu rehberden görüp uyguladığınız her şey kendi sorumluluğunuz altındadır.
Bu işlemden sonra kartın garantisi gider.

Son düzenleme:
Birçok tek fanlı ekran kartında fanın dönüş hızını belirli bir yüzdenin altına düşüremezsiniz. Kendi ekran kartım için (GV-N165SOC-4GD) bu sınır %59 ve gürültünün yüzde %80'ini kartın fanı oluşturmakta. Bu hızı düşürebilmek için aynı kartın çift fanlı versiyonuna ait BIOS'u yükleyebilirsiniz. Aşağıya iki örnek kart bırakacağım.

Bu benim ekran kartım, gördüğünüz gibi tek fanlı.

Gigabyte GTX 1650 Super VBIOS
Bu ise benim ekran kartımın çift fanlı versiyonu. Tek farkı fazladan 1 adet fanı bulunması, başka hiçbir artısı bulunmamakta, tüm yapısı aynı.

Bunu nasıl anlıyoruz, seçeceğimiz BIOS'u nasıl belirlemeliyiz?
Hedef kartın BIOS bilgilerini ise "-kart ismi- TechPowerUP" diye aratarak bulabilirsiniz. Kendi kartınızın bilgilerini ise GPU-Z adlı uygulamadan görebilirsiniz.
Öncelikle hedef kartımızın görüntü çıkışları mevcut kartla aynı olmalı. Yani sizde 2 tane HDMI varsa ve hedef kartta 1 tane HDMI var ise o kartın BIOS'unu alamazsınız. TechPowerUP'da ise aşağıda gösterilen bölümde bu bilgiler yer almakta.

Eki Görüntüle 1664746

İkinci olarak "Device ID" aynı olmalı.

Eki Görüntüle 1664747

Üçüncü olarak ise kartların "RAM desteği" aynı olmalı.

Eki Görüntüle 1664748
Güç konnektörleri aynı olmalı. Eğer sizin kartınızda sadece 6 pinlik güç bağlantısı varsa ve hedef kartınızda da 6+8 güç pini var ise bu kartın BIOS'unu alamazsınız. Hedef kartın konnektör bilgisini üretici siteden öğrenebilirsiniz.

BIOS'u nasıl yükleriz?
Bu linkten NVFlash'ı yükleyin ve boş bir klasöre atın. Aynı zamanda indirdiğiniz BIOS'u da o klasöre atın. BIOS adını "filename.rom" olarak değiştirin.
Eki Görüntüle 1664764
İşaretlediğim yere tıklayın ve seçili yazıyı kopyalayın. Ardından yönetici olarak bir CMD penceresini açın.
CMD penceresine "cd -kopyaladığınız yol" komutunu girin. Örnekte mevcut.

Sonrasında "nvflash64_patched_5.590.0 -a" komutunu girin.
Eki Görüntüle 1664766

Komutun sonucunda sisteminize bağlı ekran kartlarını göreceksiniz. Satırın başındaki sayı bizim için çok önemli.

Son olarak bu komutları sırasıyla girin, ikisini bir anda girmeye kalkışmayın.
nvflash64_patched_5.590.0 --index=0 --protectoff
nvflash64_patched_5.590.0 --index=0 -6 filename.rom

Eğer kartınızın numarası sıfırdan farklı ise "--index=0" kısmında 0 yerine kendi kartınızın sayısını girin.

Kartınızın fan ayarını MSI Afterburner'dan ayarlayabilirsiniz.

Yeniden başlatın ve işlem tamamdır. Oluşabilecek hasarlardan sorumlu değilim, bu rehberden görüp uyguladığınız her şey kendi sorumluluğunuz altındadır.
Eline sağlık, faydalı rehber olmuş.

Elinize sağlık, ayrıca bu işlemden kaynaklı bir arıza durumunda ekran kartı garanti dışı kalacaktır. Uygulayacak arkadaşların bunun bilincinde yapmalarını tavsiye ederim.

Fan curve yapmak daha mantıklı.
Yanlış BIOS yüklenirse boşu boşuna kör flashlama yapmak gerekecek boşa risk.

Fan curve yapmak daha mantıklı.
Yanlış BIOS yüklenirse boşu boşuna kör flashlama yapmak gerekecek boşa risk.
Fan curve yapılsa bile bazı kartlarda belirlenen limitin altına inemiyorsunuz, konuda belirttim. Söylediğim unsurlara dikkat edilir ise BIOS sorunu da olmaz.

Fan curve yapılsa bile bazı kartlarda belirlenen limitin altına inemiyorsunuz, konuda belirttim. Söylediğim unsurlara dikkat edilir ise BIOS sorunu da olmaz.

Ekran kartı fanı %70'leri geçmeden hissedilir bir gürültü seviyesi yaptığını görmedim.
Yani oyun oynarken kartlar genelde 70 derece olsa bile %50 fanı geçmiyor.
Bana kalırsa boş bir işlem olmuş, yani zaten %5 fan falan mı yapacaksınız fan curve yeterli özgürlüğü sunuyor bence.

Ekran kartı fanı %70'leri geçmeden hissedilir bir gürültü seviyesi yaptığını görmedim.
Yani oyun oynarken kartlar genelde 70 derece olsa bile %50 fanı geçmiyor.
Bana kalırsa boş bir işlem olmuş, yani zaten %5 fan falan mı yapacaksınız fan curve yeterli özgürlüğü sunuyor bence.
Emin olun tek fanlı kartımda %20 ile %60 arasındaki farkı görseniz böyle demezdiniz. Gerçekten olağandışı bir gürültüsü var. Çift fanlı kartlarda zaten bu işleme gerek duyulmuyor. Yine diyorum fan curve'de bazı kısıtlamalar olabiliyor. %5 olmasa da %60'tan yüzde 20-25'lere çekilebiliyor.

Geri
Yukarı