Rehber CRU ile özel çözünürlük oluşturma

CRU'yu buradan indirebilirsiniz.

Custom Resolution Utility (CRU), özel çözünürlük oluşturmak için kullanılan 3. parti bir yazılımdır. Ekran kartının yazılımı üzerinden özel çözünürlük oluşturamazsanız bu programı kullanabilirsiniz.

Programı ilk çalıştırdığınızda karşınıza bu arayüz gelecektir.

CRU.png

1. Yeşil olarak işaretlediğim kısımda sizin ekranınız olur. Orada "active" yazanı seçin. Diğerlerini silebilirsiniz.
  2. Kırmızı olarak işaretlediğim kısımda yani "Detailed Resolutions" kısmından özel çözünürlüklerinizi oluşturabilirsiniz. Orada 4 tane slot vardır. Programı ilk açtığınızda sadece 3 slot doludur. "Add..." butonuna tıkladığınızda karşınıza bu ekran gelir.
    detailedresolution.png
  3. Burada bir sürü değer karşınıza çıkacaktır. Özel çözünürlük oluşturmak için "Automatic - LCD standart" olarak ayarlayın "Timing" ayarını.
    lcdstandart.png
  4. Buradan istediğiniz çözünürlüğü girebilirsiniz. Girdikten sonra "OK" tuşuna basıp çıkın buradan. Detailed Resolution kısmına yeni bir çözünürlük eklendiğini göreceksiniz. Yine "OK" tuşuna basıp programdan çıkın.
  5. Programı geri açtığınızda ekranın yanındaki "active" yazısının "restart required" olduğunu göreceksiniz.
    restartrequired.png

Burada yapılması gereken sistemi yeniden başlatmak. Eğer kapatıp yeniden açarsanız sistemi işlem uygulanmaz.
  6. Sistemi yeniden başlattığınızda masaüstünüze sağ tıklayıp "Görüntü Ayarları" kısmına girin. Buradan oluşturduğunuz çözünürlüğü seçin.

Bu programı kullanmadım bilgim de yok. Aslında aklımda çok soru var ama sadece birisini soracağım.
Sorabilirsin diğerlerini de.
Bu rehber ile şu arasında ne fark var?
Benim yaptığım rehber daha öz. Ayrıca ayrı bir rehber olması gerektiğini düşündüm bunun için. Programa birkaç ay önce işim düşmüştü ve o yazıya bakarak hiçbir şey yapamamıştım. Oradaki yazı 2015'te yazılmış ayrıca. Kopyala yapıştır değil zaten. Fazladan bir rehberden zarar gelmez.
Güzel bir rehber olmuş, bu işlem monitöre veya ekran kartına zarar veriyor mu?
Verme ihtimali var. Ben programı kurcalarken monitörün renkler çok kötü bozulmuştu. Keşke fotoğrafını çekseydim.
CRU ile yapamadım diğerlerini denemeye gerek yok herhalde çünkü harici ekran kartım yok.
Hata mı aldınız? Neden olmadı? Rehberdeki adımları eksiksiz uygulayın. Dediğim gibi, kapatıp açmak işe yaramıyor.

Sorabilirsin diğerlerini de.

Benim yaptığım rehber daha öz. Ayrıca ayrı bir rehber olması gerektiğini düşündüm bunun için. Programa birkaç ay önce işim düşmüştü ve o yazıya bakarak hiçbir şey yapamamıştım. Oradaki yazı 2015'te yazılmış ayrıca. Kopyala yapıştır değil zaten. Fazladan bir rehberden zarar gelmez.

Verme ihtimali var. Ben programı kurcalarken monitörün renkler çok kötü bozulmuştu. Keşke fotoğrafını çekseydim.

Hata mı aldınız? Neden olmadı? Rehberdeki adımları eksiksiz uygulayın. Dediğim gibi, kapatıp açmak işe yaramıyor.

Şöyle ki rehberdeki adımları bir bir takip ettim. Fakat yine de yapamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı