Crucial 2x8GB 2400MHz DDR4 RAM alınır mı?

MuhammetSMN

Decapat
Herkese merhaba, bugün PUBG oynarken FPS düşüşlerimin sebebinin tek slot 8 GB RAM kullanımımdan kaynaklandığını fark ettim (arkadaşımdan 2x8 GB RAM'leri ödünç alıp deneyerek) şimdi kendi sistemimi 16 GB RAM'e yükseltmeyi düşünüyorum ve elimde bulunan Crucial 8 GB 2400MHz DDR4 RAM'den 1 adet daha almak ile 2x8 cskill 3000 MHz RAM'den almak arasında kaldım. Sizce 2400 MHz RAM'den 1 adet daha almak mi yoksa elimdeki RAM'den vazgeçip 2x8 cskill 3000 MHz RAM almam mi daha mantıklı olur yardımlarınızı bekliyorum.
Sistem bilgilerim: Windows 10 Pro işletim sistemi, Crucial 8 GB tek slot 2400MHz RAM, H110M PRO VD anakart, i5 7600 3, 5 GHz 4 çekirdek 6MB işlemci ( stok soğutucu), Sapphire Pulse RX570 8 GB 256Bit çift fan ekran kartı ve Cooler Master RS 500 pcar i3 PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam tamamıyla bütçeyle alakalı. Sizi zorlamıcaksa elinizdekinden vazgeçil 2x8 3000Mhz almanız daha mantıklı olur.
Henüz 1 hafta önce ekran kartımı yeniledim o yüzden pek maddi durumum iyi değil aslında, ama bir yandanda 1 tane daha aynı ramden aldığımda 2400 mhz benim için yetersiz gelirse bosa para vermiş olmakta istemiyorum sizce 2400 ile 3000 arasında çok fazla fark olur mu

Henüz 1 hafta önce ekran kartımı yeniledim o yüzden pek maddi durumum iyi değil aslında, ama bir yandanda 1 tane daha aynı ramden aldığımda 2400 mhz benim için yetersiz gelirse bosa para vermiş olmakta istemiyorum sizce 2400 ile 3000 arasında çok fazla fark olur mu
Çok büyük bir fark olacağını sanmıyorum. 3-5 FPS belki.

Hocam düşündüğüm gibi çok fark yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok büyük bir fark olacağını sanmıyorum. 3-5 FPS belki.
3000 mhz 2x8 ram ile bugün deneme yaptım pubgde bazen oyuncu sayısı çok olunca fps 61 62 ye kadar düşüyor ve en kötü ihtimalle bu fps te bile oynayabilirim ancak 60 in altına düşerse benim için yeni ram almanın pek bir anlami kalmamış oluyor maalesef

3000 mhz 2x8 ram ile bugün deneme yaptım pubgde bazen oyuncu sayısı çok olunca fps 61 62 ye kadar düşüyor ve en kötü ihtimalle bu fps te bile oynayabilirim ancak 60 in altına düşerse benim için yeni ram almanın pek bir anlami kalmamış oluyor maalesef
Hocam bu dediğiniz olay normal. Oyuncu sayısının çok olduğu bölgede FPS düşüyor zaten bu herkesde var.

Hocam bu dediğiniz olay normal. Oyuncu sayısının çok olduğu bölgede FPS düşüyor zaten bu herkesde var.
Evet ancak şöyle açıklayayım, 60 fps oyun oynamak ile 59 fps arasında çok bariz fark oluyor takılmalar donmalar yaşanıyor. Normalde 130 fps alıyorum ama son dakikalarda hiç oynayamamak yerine 61 62 fps almak benim için daha iyi olur sanki
Hocam elinizdeki anakart 2133 Mhz RAM destekliyor. Yani elinizdeki mevcut RAM modelin 1 adet daha alsanız daha mantıklı olur diye düşünüyorum.
Bilmediğim için soruyorum çok pardon ama 3000 mhz ram de taksam yine 2133 mhz olarak mi çalışır yani?

Evet ancak şöyle açıklayayım, 60 fps oyun oynamak ile 59 fps arasında çok bariz fark oluyor takılmalar donmalar yaşanıyor. Normalde 130 fps alıyorum ama son dakikalarda hiç oynayamamak yerine 61 62 fps almak benim için daha iyi olur sanki

Bilmediğim için soruyorum çok pardon ama 3000 mhz ram de taksam yine 2133 mhz olarak mi çalışır yani?
Aynen 2133 Mhz çalışacak. Kendi sistemimden örnek vereyim. İ3 9100F işlemci, H310M-K anakart ve 2x8 3000 Mhz RAM kullanıyorum. Anakartım 2666 Mhz tam desteklemesine rağmen işlemci en fazla 2400 Mhz desteklediği için ben 2400 Mhz de kullanıyorum. Zaten İntel işlemcilerde Mhz değeri aşırı bir fark yaratmıyormuş Ryzen işlemcilere göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı