Crucial Ballistix C9BJZ overclock

İbrahim Güler

Kilopat
Merhaba. Elimde şu an bu çipi bulunduran Crucial marka RAM mevcut. Daha öncesinde D30 model RAM ile CL17 3733 MHz olarak kullanıyordum. Bu modüllerin OC performansı daha iyi diye biliyorum. Zamanlamalar ve voltaj değerleri hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Ryzen 5 5600.
MSI B550-A Pro.
2x16 Crucial Ballistix.
AMD RX6800.
CX650-F

1684406306739.png

Buna benzer bir şekilde değerler girebilirsin. 16GB'lik modelde Micron B vardı galiba. Micron Rev.E'den bir tık kötülerdi diye hatırlıyorum. Yukarıda attığım 2x8GB.

Direkt aynı değerleri girme, 2-3 daha yüksek değerler girerek başla ve yavaş yavaş sırasıyla hepsini düşür.

1684406530768.png

Değiştirilmesi gereken değerleri işaretledim.

Eki Görüntüle 1783253

Buna benzer bir şekilde değerler girebilirsin. 16GB'lik modelde Micron B vardı galiba. Micron Rev.E'den bir tık kötülerdi diye hatırlıyorum. Yukarıda attığım 2x8GB.

Direkt aynı değerleri girme, 2-3 daha yüksek değerler girerek başla ve yavaş yavaş sırasıyla hepsini düşür.

Eki Görüntüle 1783258
Değiştirilmesi gereken değerleri işaretledim.
Bunu denedim ancak testmem5 baya hata verdi. 3800 CL 15 daha iyi diye biliyorum.
@deadfellow

Bunu denedim ancak testmem5 baya hata verdi. 3800 CL 15 daha iyi diye biliyorum.
@deadfellow
Pek tecrübeniz yoksa sıfırdan anlatayım:

İlk iş frekans hariç tüm zamanlamaları yüksek tutuyorsunuz. Örneğin CL 20-22-22-22-44 gibi. Sonrasında çıkabildiğiniz frekansa kadar çıkmaya çalışıyorsunuz. 4000Mhz'de sistem açılıyorsa hemen kısa bir test yapıp bu frekans da stabil mi diye kontrol etmeniz lazım. Maksimum stabil frekansınızı bulduğunuzda zamanlamaları teker teker düşürüyorsunuz. Yukarıdaki postta da dediğim gibi direkt aynı değerleri alırsanız stabil olma garantisi yok zaten.

İngilizceniz varsa şu rehberden de faydalanabilirsiniz:

Biraz deneyerek bu değerlere ulaştım. Düzenlememi önerdiğiniz ayar var mı?
öneri.jpg

Önerilerim böyle. Yeşiller daha da düşebilir, kırmızılar çalışmayabilir. Siyahları denemeniz lazım.

Bu arada Micron'da o kadar düşük tRFC görmemiştim, bu değerlerin stabil olduğuna veya gerçekten micron çipe sahip olduğunuza emin misiniz?

Bu arada konunun başında 2x16GB bellekler var demiştiniz ama attığınız görselde 8GB'lık modüller var.

Eki Görüntüle 1807282
Önerilerim böyle. Yeşiller daha da düşebilir, kırmızılar çalışmayabilir. Siyahları denemeniz lazım.

Bu arada Micron'da o kadar düşük tRFC görmemiştim, bu değerlerin stabil olduğuna veya gerçekten micron çipe sahip olduğunuza emin misiniz?

Bu arada konunun başında 2x16GB bellekler var demiştiniz ama attığınız görselde 8GB'lık modüller var.
Mesajı yanlış yazmışım. 2x8 olarak kullanıyorum. tRFC değerini garip şekilde düşük göstermiş ama 575 olarak ayarlıydı. Sizin verdiğiniz değerler ile tekrar deneyeceğim.

Mesajı yanlış yazmışım. 2x8 olarak kullanıyorum. tRFC değerini garip şekilde düşük göstermiş ama 575 olarak ayarlıydı. Sizin verdiğiniz değerler ile tekrar deneyeceğim.
2x8GB'lik modüller var ise, attığım önerilerden farklı olarak:
tRFC = 550'den denemeye başlayın stabiliteye göre 10'ar 10'ar değiştirirsiniz / tRP = 14 / tRC = 54 / tWR = 12 / tRTP = 6 / tRDRDSCL & tWRWRSCL = 3 veya 2 deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı