Crucial BX500 240 GB SSD vs Gigabyte 240 GB SSD

Anladım, yani siz Crucial BX500'ü öneriyorsunuz.

Açıkcası tereddüt ediyorum çünkü fiyatı çok ucuz :D Yanlış anlamayın, Samsung'a bütçem yetmiyor ancak almışken en dandiği de olmasın diyorum. Çok ucuz görünce içimde şüphe oluştu.

@Dutchman Bir de SSD'nin hızı çok önemli değil benim için çünkü zaten SATA 3 GB/S portum bulunuyor 6 yok.
Hızdan ziyade 3D NAND olması ekstra avantaj. Diğerinde standart NAND Flash bulunuyor.
ADATA SSD'lerde de 3D NAND bulunuyor fakat onlar kronik sorunlu. Crucial SSD'lerde henüz bir kronik soruna rastlamadım. Teknoloji şans işi.

Anlıyorum. Peki bu DRAM olayı nedir? Anladığım kadarıyla bu bahsettiğimiz SSD'ler (SU650, Gigabyte UD, Crucial BX500) DRAM-Less'miş ucuz olduğundan. DRAM olmayınca dosya kopyalama-yazma (Artık her neyse) işlemlerinde sürekli son hızda atmıyormuş, doğru mu?

Anlıyorum. Peki bu DRAM olayı nedir? Anladığım kadarıyla bu bahsettiğimiz SSD'ler (SU650, Gigabyte UD, Crucial BX500) DRAM-Less'miş ucuz olduğundan. DRAM olmayınca dosya kopyalama-yazma (Artık her neyse) işlemlerinde sürekli son hızda atmıyormuş, doğru mu?

Kardeşim bu kadar tereddüt ediyorsan Samsung al o zaman. Ben de 2 haftadır Crucial kullanıyorum. SATA 2 portum var. Belirtilen hızları alamıyorum. Ama uçurdu bilgisayarı.

Performans anlamında son kullanıcıya yüksek bir etkisi olmayacaktır. DRAM-Less tipi SSD'ler genelde düşük maliyette üretilir. 3D NAND yongasının bulunması ekstra avantaj. DRAM bulunması da doğrudan SSD içerisindeki belleğe rastgele verilerin yazılmasıdır. Yani önbelleğe alınan verilerin RAM'e gitmesi gerekmez.

Dediğim gibi son kullanıcıya yüksek derecede bir etki bırakmayacaktır.

Yarın BX 500'ü sipariş edeceğim o zaman.
@Dutchman Dün SSD geldi ve taktım. Akşam SSD'nin sıcaklıklarını test etmek istedim. 20 GB'lık dosya kopyalamada 71 dereceyi gördü ve hızlar aniden 3-4 MB/S'ye düşüyordu. Bugün SSD'yi HB'ye iade edeceğim ve Gigabyte alacağım yerine. Keşke en başta Gigabyte alsaydım.

Yarın BX 500'ü sipariş edeceğim o zaman.
@Dutchman Dün SSD geldi ve taktım. Akşam SSD'nin sıcaklıklarını test etmek istedim. 20 GB'lık dosya kopyalamada 71 dereceyi gördü ve hızlar aniden 3-4 MB/S'ye düşüyordu. Bugün SSD'yi HB'ye iade edeceğim ve Gigabyte alacağım yerine. Keşke en başta Gigabyte alsaydım.
Gigabyte SSD'den memnun musun?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı