Crucial BX500 SSD Takılma ve Sağlık Problemi

RickGrimes58

Femtopat
Daha fazla  
2 ay önce Vatan'dan hazır OEM sistemlerden bir sistem aldım. sistemimde Crucial BX500 480GB SSD var ancak ilk aldığım günden beri anlık 2-3 saniyelik takılmalar yaşıyorum. En başta Windows kaynaklı olduğunu düşündüm daha sonrasında hiçbir işlem yapmama rağmen SSD'nin kendi kendine %100 olup 2-3 saniye Windows'u dondurup düzeldiğini fark ettim özellikle oyun oynarken.

Bunun yanında 2 aylık kısa bir sürede sağlık %89'a düştü. İlk olarak Crucial ile iletişime geçtim S. M. A. R. T verilerini gönderdim Unused Reserve NAND Blocks (Yedek blok sayısı) ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi 33. Bunun 1000'li sayılarla başlaması gerektiğini bir sorun olduğunu söylediler.

Şimdi bu konuyu açmamın asıl sebebine gelelim: son 1 haftadır hiçbir takılma donma yaşamıyorum ekran görüntülerinde gördüğünüz gibi hız konusunda da sıkıntı yok ama bunlar bu sorunların düzeldiği anlamına gelmiyor. Ben bu SSD'yi servise versem sizce iade/değişim yaparlar mı? Eğer yapmazlarsa boşuna 20 gün servis beklemek istemiyorum çünkü dediğim gibi 1 haftadır hız sorunsuz ve takılma yok.

InkedEkran Görüntüsü (94)_LI.jpg

Ekran Görüntüsü (93).png

Ekran Görüntüsü (95).png

2 Ay önce Vatan'dan hazır OEM sistemlerden bir sistem aldım sistemimde Crucial BX500 480GB SSD var ancak ilk aldığım günden beri anlık 2-3 saniyelik takılmalar yaşıyorum. En başta Windows kaynaklı olduğunu düşündüm daha sonrasında hiçbir işlem yapmama rağmen SSD'nin kendi kendine %100 olup 2-3 saniye Windows'u dondurup düzeldiğini fark ettim. Özellikle oyun oynarken bunun yanında 2 aylık kısa bir sürede sağlık %89'a düştü. İlk olarak Crucial ile iletişime geçtim s. M. A. R. T verilerini gönderdim Unused Reserve NAND Blocks (Yedek blok sayısı) ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi 33 bunun 1000'li sayılarla başlaması gerektiğini bir sorun olduğunu söylediler. Şimdi bu konuyu açmamın asıl sebebine gelelim son 1 haftadır hiçbir takılma donma yaşamıyorum ekran görüntülerinde gördüğünüz gibi hız konusunda da sıkıntı yok ama bunlar bu sorunların düzeldiği anlamına gelmiyor. Ben bu SSD'yi servise versem sizce iade/değişim yaparlar mı? Eğer yapmazlarsa boşuna 20 gün servis beklemek istemiyorum çünkü dediğim gibi 1 haftadır hız sorunsuz ve takılma yok.

Eki Görüntüle 803343

Eki Görüntüle 803344

Eki Görüntüle 803359
Problemli bir SSD kendisi.

Hayır ısınmıyor. Genelde 22-27 derece arası. Zaten bende iade etmek istiyorum ancak Vatan söz konusu olunca bu işler sıkıntı oluyor. İlk 15 günde iade edebiliyorsunuz. 2 ay oldu şu an götürürsem önce servise verecekler. Sizce oradan sıkıntı yok bu SSD'de deyip bana geri yollarlar mı yoksa iade/değişim yaparlar mı?

SSD'nizde yazma oranı düşüklüğüne karşın sağlığın %11 azalması dışında bir sorun göremiyorum ki zaten o değer de pek bir anlam ifade etmiyor. Crucial yazılımı ile Firmware güncellemesi var mı diye bakın, varsa yapın: Crucial Storage Executive Tool

Bir de Grown Bad Block değerine bakın. O değer de sıfır ise Reserve NAND Blocks değerinin 33 olması sorun teşkil etmez.

SSD'nizde yazma oranı düşüklüğüne karşın sağlığın %11 azalması dışında bir sorun göremiyorum ki zaten o değer de pek bir anlam ifade etmiyor. Crucial yazılımı ile Firmware güncellemesi var mı diye bakın, varsa yapın: Crucial Storage Executive Tool

Bir de Grown Bad Block değerine bakın. O değer de sıfır ise Reserve NAND Blocks değerinin 33 olması sorun teşkil etmez.
Yazma hızı düşüklüğü ve sağlığın 2 ayda sadece 3TB veri yazılmasına rağmen %89'a düşmesi servise verilmesi için yeterli değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı