Crucial M.2 P5 1TB SSD'den vadedilen performansı alabilir miyim?

Bütçe
1300

atafemrea

Hectopat
Yer
METU Econ
Daha fazla  
Meslek
Lisans 3
Merhaba, bu hafta yeni bir kasa aldım GameGaraj'dan. Satın alırken 500 GB Crucial P5 M.2 SSD almıştım.
Anakartım MSI B550M Pro-VDH, işlemci Ryzen 5 3600, ekran kartım RTX3060.
Kasada gelen SSD'yi heatsinki olan M.2 portuna takmışlar (ekran kartının üzerinde kalan.)
Battlefield 1 ve Forza Horizon 4 kurdum, 150 GB anca yer kaldı. 2. bir M.2 SSD almak istiyorum. Almak istediğim SSD de yine Crucial M.2 P5 1TB olacak. (Crucial P5 Ct1000P5Ssd8 1 Tb Ssd 3D Nand, Nvme, Pcıe, M.2, 2280Ss : Amazon.com.tr: Bilgisayar) bunu takabileceğim 1 port daha var, o da ekran kartının hemen altında kalıyor, heatsinki yok, ve sanırım daha farklı bir port kendisi.

1627686572374.png

Bu porta takarsam 3400/3000 MB / sn yazma hızlarını elde edebilir miyim? Heatsink kullanmayacağım ve ekran kartının altında kalacağı için ısınma sorunu yaşar mıyım? Bu portu kullandığım için kasanın diğer parçalarında performans düşüşü yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bu hafta yeni bir kasa aldım GameGaraj'dan. Satın alırken 500 GB Crucial P5 M.2 SSD almıştım.
Anakartım MSI B550M Pro-VDH, işlemci Ryzen 5 3600, ekran kartım RTX3060.
Kasada gelen SSD'yi heatsinki olan M.2 portuna takmışlar (ekran kartının üzerinde kalan.)
Battlefield 1 ve Forza Horizon 4 kurdum, 150 GB anca yer kaldı. 2. bir M.2 SSD almak istiyorum. Almak istediğim SSD de yine Crucial M.2 P5 1TB olacak. (Crucial P5 Ct1000P5Ssd8 1 Tb Ssd 3D Nand, Nvme, Pcıe, M.2, 2280Ss : Amazon.com.tr: Bilgisayar) bunu takabileceğim 1 port daha var, o da ekran kartının hemen altında kalıyor, heatsinki yok, ve sanırım daha farklı bir port kendisi.

Eki Görüntüle 1123554

Bu porta takarsam 3400/3000 MB / sn yazma hızlarını elde edebilir miyim? Heatsink kullanmayacağım ve ekran kartının altında kalacağı için ısınma sorunu yaşar mıyım? Bu portu kullandığım için kasanın diğer parçalarında performans düşüşü yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

Isınma sorunu yaşarsınız termal pedler var M.2 SSD için onları kullanabilirsiniz ısıyı düşürmek için o portu kullandığınızda diğer parçalara etki etmez portunuz 3400/3000MB hız destekliyorsa o hızda çalışır.

Dediğin gibi P5'i taktığın yerde zaten soğutma bloğu var. Isınan bir model olduğu için bunu bu şekilde önleyebilirsin. Tufan hocamın dediği gibi kasanın hava akışına da bağlı tabii ki.
Ancak 2. slotta böyle bir blok olmadığı için yine aynı fiyat bandında başka SSD'ler alabilirsin.
CS3030 1TB olan modelinin fiyatı çok artmış. Normalde 1300-1400 seviyelerinde oluyordu.
Aralarındaki fiyat farkı normalde bu kadar az olmuyordu diyecektim ama ne görüyüm.

1627708212261.png

Bossbilişim satıyor, oradan bir şey almayın. Forumda da yasaklı zaten.
SN750 iyidir, bütçen yeterse alabilirsin. Veya CS3030'un fiyatının düşmesini beklenebilir. Tercihim SN750 olurdu.

Isınma sorunu yaşarsınız termal pedler var M.2 SSD için onları kullanabilirsiniz ısıyı düşürmek için o portu kullandığınızda diğer parçalara etki etmez portunuz 3400/3000MB hız destekliyorsa o hızda çalışır.

Kasanın hava akışına da bağlı olarak muhtemelen ısınacaktır disk. 2. M.2 portu da PCI-E 3.0 desteklediğinden dolayı hız konusunda bir sıkıntı olmaz.

Dediğin gibi P5'i taktığın yerde zaten soğutma bloğu var. Isınan bir model olduğu için bunu bu şekilde önleyebilirsin. Tufan hocamın dediği gibi kasanın hava akışına da bağlı tabii ki.
Ancak 2. slotta böyle bir blok olmadığı için yine aynı fiyat bandında başka SSD'ler alabilirsin.
CS3030 1TB olan modelinin fiyatı çok artmış. Normalde 1300-1400 seviyelerinde oluyordu.
Aralarındaki fiyat farkı normalde bu kadar az olmuyordu diyecektim ama ne görüyüm.

Eki Görüntüle 1123579

Bossbilişim satıyor, oradan bir şey almayın. Forumda da yasaklı zaten.
SN750 iyidir, bütçen yeterse alabilirsin. Veya CS3030'un fiyatının düşmesini beklenebilir. Tercihim SN750 olurdu.
Hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz.
Anladığım kadarıyla crucial p5 ısınan bir model, bu yüzden WD SN750 veya Samsun 970 EVO almam daha iyi olacak. Fiyatların düşmesini bekleyeceğim almak için.

Ayrıca bir sorum daha var, 1. m2 portu (from AMD Processor) derken 2. m2 portu (from b550 chipset) yazıyor. Bunun farkı nedir? Sırf teknik merakımdan dolayı soruyorum.

Bir de, ssd'lerde ısınma çok büyük bir problem mi? P5 1TB alıp o 2. porta üzerinde heatsink olmadan çıplak bir şekilde taksam ısınma sorunu yaşayıp ssd yi bozar mıyım? Profesyonel amaçla kullanmayacağım SSD'yi, sadece oyun oynamak için.

Konuyu tekrar hortlattığım için kusura bakmayın, evde eski leptopumdan artan Samsung 5400rpm 750GB HN-M750mbb model HDD buldum. SSD almak yerine (pahalı) ek depolama için, pek sık oynamadığım oyunları yüklemek için bu hdd yi kasaya takabilir miyim? Sanırım leptoplar için üretilmiş bir hdd, küçük geldi bana.

Geri
Yukarı