Çözüldü Crucial P3 SSD yazma hızı 600MB/s

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhaba arkadaşlar Crucial P3 CT1000P3SSD8 PCI-Express 3.0 1 TB M.2 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bu SSD'yi kullanıyorum okuma hızı 3300 civarı ancak yazma hızı 3000 olması gerekirken 600 civarı neden böyle?
Aynını kullanıyorum okuma hızım 3.7GB yazma hızımda 3.2 GB idi. Yazma hızı şu son 1 haftadır 750mb düştü. Çıldırıyorum, yani nasıl böyle olabiliyor anlam veremiyorum. Bilen yok mu

QLC NAND kullandığı için ölmüş kendisi. Geçmiş olsun.
Hocam bilmeyenler için şu dediğiniz terimleri düzgünce açıklar mısınız? Yani 5 aylık m2 ssd NAND dediğiniz şeyle nasıl ölebiliyor :D

Normalde TLC (Triple Level Cell) öneririz. Hücre başına üç bit düşer. P3'te QLC (Quad Level Cell) var yani hücre başına 4 bit düşüyor. Kulağa çok harika geliyor ama böyle olunca, hücreye çok daha fazla yük biniyor ve yavaşlıyor. Depolama amacıyla QLC NAND'lı SSD'ler kullanılabilir ama işletim sistemi kurunca patates oluyor. Ayrıca bunların satıldığı fiyata her zaman daha iyi bir TLC muadil bulunuyor. Yani QLC alınmaz.
NAND'ı bilmiyorsanız onu da açıklayalım; depolamanın yapıldığı yere NAND veya Flash denir.

Aynını kullanıyorum okuma hızım 3.7GB yazma hızımda 3.2 GB idi. Yazma hızı şu son 1 haftadır 750mb düştü. Çıldırıyorum, yani nasıl böyle olabiliyor anlam veremiyorum. Bilen yok mu

Hocam bilmeyenler için şu dediğiniz terimleri düzgünce açıklar mısınız? Yani 5 aylık m2 ssd NAND dediğiniz şeyle nasıl ölebiliyor :D

Diskte verilerin depolandığı bölüm NAND'dir. Kendi içinde de NAND türleri var, QLC NANDler hücre başına 4 bit depolar; TLC NANDler 3 bit. Bu yüzden QLC NANDlerde hücrelere düşen iş yükü daha ağırdır. Sürekli veri silindiğinde/yazıldığında, işletim sistemi kurulduğunda TLC NANDlere göre daha çok yıpranabiliyorlar.

Diskte DRAM de bulunmadığından dolmaya yakın hız düşürmesi normal. Çok doluysa biraz boşaltın, iyileşir.

930GB'sinden 94 GB'si boş.

Fazla dolu. DRAM olmayan çoğu diskte böyle durumlar yaşanabiliyor. Bunlarda DRAM yerine HMB önbellek görevi görse de DRAM kadar etkili olmuyor maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı