Crucial P5 SSD soğutucu tavsiyesi

Murat Burç

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Crucial P5
Anakart
MSI MPG B550 Gaming Plus
Laptopumda kullandığım Crucial P5'i masaüstüne taktım ancak yükte 75 dereceleri dahi görüyor ve vadedilen 3500 hızı da alamıyorum.
Boşta 49 - 50 derece.

1665068206609.png

Boşta Windows'un kurulu olduğu 970 EVO Plus 42 derece, anakart kutusundan çıkan soğutucu blok bu SSD'ye takılı ve bu SSD'de ekran kartı ile işlemci soğutucusunun orada.
P5 ise ekran kartının altında soğutucusuz bir şekilde duruyor. Normalde de ısınan bir SSD olduğunu biliyorum ama yükte biraz fazla geldi.

1665068359003.png

970 EVO Plus'dan p5'e 200 GB'lık bir klasörün kopyalanması sırasındaki durum.

1665068689269.png

46 derece olan 970 EVO Plus, 70 derece olan P5.
SSD soğutuculara baktım. Sabrent'in bir modeli var ancak ithalat ücreti falan derken 400'e geliyor.
Akasa'nın 85 TL'lik modeli var ancak ciddi manada olumsuz yorum yapan kişiler bulunuyor.
Ne tavsiye edersiniz böyle kullanıp geçeyim mi? Çok pahalı olmayan soğutucu öneriniz var mı?
Kasada 6 tane fan var önde 3 tane, arkada bir tane egzoz fanı üstte de iki tane dışarıya hava üfleyen fan var. Yalnız ön taraftaki iki tanesinin devri çok iyi değil dönüşünden anladığım kadarıyla. Elimdeki eski fanları kullanmıştım.
Örnek olsun diye işlemci üzerinden render yaparken üzerinde fuma 2 bulunan 5600X 65 dereceleri geçmiyor.

1665068855957.png

Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Amazon'dan veya Yurt içinden bir ürün arıyorum aslında. Aliexpressin ne zaman geleceği meçhul ayrıca hatrı sayılır bir yararı olmazsa iade konusu da sorun.
Yine de teşekkür ederim.

O zaman buna bakabilirsin Murat. Biraz daha pahali ve yurt disindan geliyor ama Amazon guvencesi neticede.

Bunu aldım, fiyattan ötürü vazgeçip iade ettim ancak sanırım tekrar alacağım. Bu sıcaklıklar pek hayra alamet değil.
Birisi Standoffların sorun oluşturduğunu(SSD'nin vidasının takıldığı direkt delikli vida) yazmış bu kafamı karıştırdı sadece. Benim anakartımın o vidası çıkıyordur herhalde açıp deneyeyim en iyisi.

Bunu aldım, fiyattan ötürü vazgeçip iade ettim ancak sanırım tekrar alacağım. Bu sıcaklıklar pek hayra alamet değil.
Birisi Standoffların sorun oluşturduğunu(SSD'nin vidasının takıldığı direkt delikli vida) yazmış bu kafamı karıştırdı sadece. Benim anakartımın o vidası çıkıyordur herhalde açıp deneyeyim en iyisi.
Aldınız mı bir ürün, WD SN850X SSD için ben de bir soğutucu arıyorum. Thermalright Pad aldım sonuca etkisi olmadı.

Sabrent, mi aldınız tam anlayamadım. Ne kadar etki etti.
Sabrent aldım. Yeri geldi 10 - 15 derece fark ettirdi diye hatırlıyorum. Geldiği gün test ettim daha sonra da test etmedim. Sistemin çalıştığı 970 Evo Plus 46 derece, Sabrent'i taktığım 42 derece şuan

970 Evo Plus'dan Crucial P5'e 50 gblık klasörün 3 defa kopyalamasını yaptığımda 970 Evo Plus 52, Crucial 51 derece çalışıyor. Normalde 70'leri görüyordu diye hatırlıyorum. Sizde bu kadar ciddi fark olur mu bilemem ama bende etki etti.

Geri
Yukarı