CryptoWall ve Türevleri İçin Alınabilecek Önlemler

hexadecimal

Hectopat
Merhaba.
Geçenlerde bilgisayarıma Bitefender Total Security kullandığım halde bu meret bulaştı. Sonra fark ettim ki her nasıl olduysa Bitdefender sistem simgesi kaybolmuş ve tamamen kapanmış. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle uzun süredir yedekleme yapamadım. Bu nedenle dosyalarımın yarısı gitti. Benim şöyle bir sorum var. CryptoWall ve benzeri virüslere karşı Antivirüs ve yedekleme dışında ne gibi önlemler alınabilir ?

2. Olarak da yedekleme için diyelim ki ağ ortamına bağlı bir NAS diskimiz var. Ve bu diske FBackup tarzı bir program aracılığıyla, örneğin her gün saat 17:00 da otomatik yedek alıyor diyelim. Bilgisayara bu meret bulaştığında NAS diske de bulaşma ihtimali nedir ? Ya da bu yedekleme tarzı güvenli midir ?

Farklı yöntem ve önerileri lütfen bizimle paylaşınız.

@Murat5038 Bu konuda gerçekten önerilere ihtiyacım var. Bu konuda yazacak kimse yok mu ?

1. Kısımdan başlayalım. Korunma yöntemlerini güvenlik bölümü takip ederseniz paylaşıyorum ve paylaştım. Bitdefender açık değil veya güncel değilse ayarları bilinçsiz kurcalanmış ise engelleme zaten yapamaz. Normalde antivirüsler oldukça korunmanız o kadar artar. Ayrıca sadece bir türeve karşı önem almak yetmez o yüzden konularımı takip ederseniz genel korunma yöntemleri mevcuttur.

2. Kısımda sorduğunuz ise şöyle cevaplayayım, PC'ye bağlı ne kadar disk veya depolama alanı varsa hepsine erişebilme imkanı var. Bazı diskler kendinden şifreleme teknolojisine sahip olanlar var. Bununla zararlı şifrelemeden önce şifre eklenirse oraya erişmesi imkansız olur tabi yeni türevlerde şifreyi de kırmadan şifreleyen bir türev çıkmazsa :) Kısaca pc'den bağımsız yedeklerde sorun olmaz.

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Diyelim ki ağ üzerinde ki NAS diskimize yedekleri otomatik şifreli rar biçiminde attık. Bu şifreli rar dosyasının en azından şu an için güvende olduğunu söyleyebilir miyiz ?
Ya da sorumu şöyle değiştireyim. Ağ ortamında çalışan NAS diskler haricinde en güvenli yedekleme yöntemleri sizce hangisidir ?

en güvenli yedekleme yöntemleri sizce hangisidir ?
Bunun cevabını yukarıda verdim:
Kısaca pc'den bağımsız yedeklerde sorun olmaz.
Yedekten sonra çıkartılır veya sadece gücü kesilir sorun olmaz.
Bu şifreli rar dosyasının en azından şu an için güvende olduğunu söyleyebilir miyiz ?
Hayır bilindik bir uzantı olduğundan onu da şifreleyebilir. Yukarıda anlattığım şey bu idi şifreyi şifreleme olayı. Siz rar'a şifre korsunuz ancak zararlı rar'ı da şifrelediğinde sizin şifreniz bir işe yaramayacaktır. Bilgisayar üzerinde duran yedekleri de şifrelediği için en güvenlisi en son yazdığım pc'den bağımsız yedektir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı