CrystalDiskInfo SSD Sağlığı Ne Kadar Doğru?

Hard Disk Sentinel'i merak ediyordum, onu da yorumda belirtmeniz iyi oldu. CrystalDiskInfo ile %100 gözüken sağlık, Sentinel'de %15 gözüküyor idi. SSD'nin kendi uygulamasında da %100 gözüküyor. Sanırım bu sağlık olayına hiçbir uygulamada güvenmeyeceğiz. Okuma-yazma hızı test sonuçlarına göre ve hata oranına göre, sağlığa kendimiz karar versek daha mantıklı gibi duruyor. :)

Son düzenleme:
Hard Disk Sentinel'i merak ediyordum, onu da yorumda belirtmeniz iyi oldu. CrystalDiskInfo ile %100 gözüken sağlık, Sentinel'de %15 gözüküyor idi. SSD'nin kendi uygulamasında da %100 gözüküyor. Sanırım bu sağlık olayına hiçbir uygulamada güvenmeyeceğiz. Okuma-yazma hızı test sonuçlarına göre ve hata oranına göre, sağlığa kendimiz karar versek daha mantıklı gibi duruyor. :)
Forumda şu anda herhangi bir SSD modelinin sağlığının hızlı düştüğünü belirten 5 konu paylaşıp bir SSD'yi kronik sorunlu iddia edenler varken bence hiç konu açmamak en doğrusu.

Yaklaşık olarak 1 senedir BX500 480GB kullanıyorum. 4.23TB veri yazmışım SSD'ye. Benim değerler de aşağıdaki gibi. Üreticinin verdiği TBW ile sağlık yüzdesi oluşturuyor sanırım o yazılımlar.

bx500 480.png

Merhaba,

bildiğiniz üzere Crucial P5 ölüm testimiz devam ediyor. Şu ana kadar SSD'ye 600 TB veri yazıp vaat edilen garantinin iki katına çıktık. Sonuç olarak şu anda CrystalDiskInfo'ya göre SSD ömrü bitmiş durumda.

Eki Görüntüle 708227

Peki gerçekte durum ne?

Gerçekte ise SSD'de tek bir ölü hücre bile yok. Aşağıdaki veriler doğrudan Crucial Storage Executive içinden alındı. Özellikle bazı girdileri işaretledim:

DescriptionAttribute DataUnits
Critical Warning0No critical warning indicated
Device Temperature62Celsius
Available Spare Blocks100Percent
Available Spare Threshold5Percent
Percentage Lifetime Used101Percent
Data Units Read0x0E4F3E01000-512byte Sectors
Data Units Written0x051B294FE1000-512byte Sectors
Host Read Commands0x0F2C28D0Completed
Host Write Commands0x04040BDF4Completed
Controller Busy Time0x08FF8Minutes
Power Cycle Count0x0BPower Cycles
Power on Hours Count0x0223Hours
Unsafe Shutdowns Counts0x02Shutdowns
Media Errors Counts0x00Occurrences
Error Info Log Entries0x00Entries
Warning Temperature Time0Minutes
Critical Temperature Time0Minutes
Temperature Sensor 162Celsius
Temperature Sensor 275Celsius
Thermal Management Temp1 TC2812Count
Thermal Management Temp2 TC0Count
Total Time Thermal Mngmt Temp11604174Seconds
Total Time Thermal Mngmt Temp20Seconds
Warning Temperature Threshold78Celsius
Critical Temperature Threshold81Celsius
Grown Bad Block Count0Count
Erase Fail count0Count
Program Fail Counts0x00Count
Total Bytes Written0x03BE3E360AFE40Bytes
User Block Min Erase Count2635Count
User Block Avg Erase Count2937Count
User Block Max Erase Count4992Count

Peki hız ne durumda? Onu da test ettim ve sonuç olarak SSD'nin yazma ömründe beklenildiği gibi bir düşüş söz konusu. Yine de SATA ile arada uçurum devam ediyor:

Eki Görüntüle 708242

Özetle CrystalDiskInfo'da SSD sağlığının %0 olması SSD'nin ömrünün dolduğu anlamına gelmiyor. Bir konuya daha açıklık getirmiş olduk böylece 😎

Sevgiler
Abi güvenebileceğimiz net bir program var mı SSD sağlığını görebileceğimiz % olarak?

Yeni konular

Geri
Yukarı