CS 1.6'da kiralanan bir sunucu, sunucu sahibine ne kazandırıyor?

wrp7390

Yoctopat
Herkese merhaba. Uzun zamandır CS 1.6 oynamıyorum fakat bu konu bazen kafama takılıyordu ve ilk defa sorma gereği duydum. IP adreslerindeki sunucuları satan kişileri anlıyorum fakat benim merak ettiğim onları alan kişiler. Sıradan bir insan ödemesini yapıp bir sunucu kiralıyor ve bir sunucu sahibi oluyor. Sonra her yerde reklamını yapıyor, oyuncu çekmeye çalışıyor, ''adminlik'' vererek sunucusunu özel göstermeye çalışıyor, şöyle böyle hizmetler sunuyoruz diyor. Bu sırada düzenli olarak sunucu kirasını da ödüyor. Buna rağmen, sunucuyu aldığı yerin kurallarına, uyarı ve cezalarına bağlı kalıyor, yani bağımsız davranamıyor. Bu kadar uğraşın ve giden paranın sonunda, sunucu bu kişiye ne kazandırıyor? Yani ödediği paranın fazlasını ''adminlik'' satarak mı almaya çalışıyor yoksa aktif bir sunucuya sahip olarak kendilerini mi tatmin ediyorlar?

Gerçekten merakımdan soruyorum. Çoğu zaman kasıntı ve ilginç platformlara dönüşebilen CS 1.6 sunucularının yöneticileri ne kazanıyor?

Bazıları bahsettiğiniz gibi adminlik vb. satarak para kazanmayı deniyor, çoğunluğu ise hobi amaçlı sunucu sahibi oluyor.

Tabii artık doğru düzgün kalmadı ama zamanında kontör ile sürekli adminlikler, yönetim veya panel satılırdı. Şu an sadece eğlence için açılıyor.

Hocam öncelikle Counter-Strike'ı senelerce oynayıp baş IP'lerde adminlik yapmış biri olarak şunu söyleyim. Yeni bir server açarsan serverin baş IP'lerden biri olmadığı sürece kar etme amacın imkansıza yakın. Baş iplerin fiyatları da şu an 5bin civarı hatta daha fazla. Adminlik satarak kar edebilirler ama bu dönemde genelde hobi amaçlı açılıyor. Baş IP'lerde bile serverda adam akıllı 2-3 gün takıl adminlik veriyorlar direk. Baş IP'lerde server alsan bile düzenli bir kadroya sahip olman lazım ve sürekli doldurman lazım serverini ki gametracker da bir derecen olsun ve Player'lar senin serverina gelsin.
Ek olarak baş IP'lerde bir server alıp biraz kar payı ekleyerek başkasına satabilirsin ama dikkatli olmak lazım server kiraladığın şirket bunu öğrenirse direk sunucunu kapatır çünkü yasak bir şey bu gizli şekilde satman lazım. Şu an bunu yapan serverlar var bildiğim isim vermeyim ama.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı