Çözüldü CS 2 kendi kendine kapanma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

aniladiyaman

Hectopat
RAM
DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6400MT/s CL32-39-39-102 1.40V
Ekran kartı
asus rog strix nvidia Rtx 2080 super
Anakart
asus rog strix Z690-F Gaming Wifi
İşlemci
i9 13900kf
Herkese merhaba,

CS 2 davet gönderme zamanlarında aldığım davet ile oyunu indirip kurdum sorunsuz 1-2 ay oynadım. Sonrasında oyun herkese gönderilmeye başlandığında şöyle bir hata yaşadım.

Oyuna girdikten sonra belirli aralıklarla bazen her Round'da ansızın oyun 1 saniyelik donup kapanıyor. Oyun içinde gerek koşarken gerek bomba kurarken kapanıyor. Tekrar bağlanıyorum. Oyuna girdiğim an kapanıyor. Tekrar bağlanıyorum. Silah alınca kapanıyor ve ardı arkası gelmiyor yaklaşık 2 aydır bu sorunu çözmeye çalışıyorum.

Birçok yabancı forumları gezdim RAM MHz ayarlarından dosya doğrulamasına kadar her şeyi yaptım ama çözüm olmadı. Bu konuyu açmadan bir saat önce bilgisayarı formatladım Windows 10 kurdum ama şimdi oyun açılmadan harita yükleme ekranında kapanıyor. Diyeceğim şu ki eminim bu sorunu sadece ben yaşamıyorumdur ama diğer sorunlar gibi çok gündemde olan bir konu da değil gibi çünkü bir yerde çözümünü bulamadım.

Bu konuyu açarak bu sorunu yaşayan arkadaşlara ve bana destek olabilecek biri ya da birileri varsa çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hayır, diğer oyunlarda herhangi bir sorun yok. Tarkov dahil iyi sistem isteyen oyunları sorunsuz oynuyorum. Sadece overcooked oynarken de kapanmaya başlamıştı saçma bir şekilde.

Güncel.

Sorunu çözdüm, BIOS ayarlarından RAM MHz ayarımı 2800 MHz'e düşürdüğümde oyundan atmadan oynayabildim. Ama benim anlamadığım şey 6400 MHz'e kadar çıkabilen iyi RAM'e sahibim neden 2800e sınırlıyorum kendimi çok garip.

Hayır, diğer oyunlarda herhangi bir sorun yok. Tarkov dahil iyi sistem isteyen oyunları sorunsuz oynuyorum. Sadece overcooked oynarken de kapanmaya başlamıştı saçma bir şekilde.

Güncel.

Sorunu çözdüm, BIOS ayarlarından RAM MHz ayarımı 2800 MHz'e düşürdüğümde oyundan atmadan oynayabildim. Ama benim anlamadığım şey 6400 MHz'e kadar çıkabilen iyi RAM'e sahibim neden 2800e sınırlıyorum kendimi çok garip.
Arkadaşlar bazılarında da discord açıkken kapanıyormuş. Özellikle discordda ayarlar - gelişmiş sekmesinde donanım ivmesini kapatanlar sorunu çözmüş.

Güncel.

Güncel.

Arkadaşlar bazılarında da discord açıkken kapanıyormuş. Özellikle discordda ayarlar - gelişmiş sekmesinde donanım ivmesini kapatanlar sorunu çözmüş.

Son düzenleme:
Çözüm

Güncel.

Hocam bu sorunu çözebildiniz mi ya? Aynı durumu yaşıyorum ramlerime xmp yapınca oyun donuyor ve oyundan atıyor. İllaha düz mü kullanmamız lazım?

Güncel.

Şuanda otoya aldım hocam işimi çözer mi? Yoksa illa ayarlayayım mı?

Arkadaşlar yardımcı olmak adına yazıyorum. Bu sorunla 2-3 Haftadır ugraşiyorum. Sorunu çözdüm. Belki işine yarayan olur ben etkin bir çözüm bulamamiştim.

Sorun işlemci ile RAM frekansların birbirine göre çok düşük kalmasından kaynaklanıyor.

Öncelikle sırasıyla yaptıklarımı söyleyeyim sizde yapın.

Öncelikle sıfırdan bir Windows 11 kurulumu yaptım.
XMP Profili 2'yi seçip RAM'imin alabileceği en maximum seviyenin 400MHz aşagısına çektim.
ASUS anakartım olduğu için işlemciyi BIOS EZ Mode Kısmından overclock moduna aldim. ( İşlemciyi Overclock Moduna Aldim )

İşlemci frekansım ile RAM frekansım birbirine yakın MHz'lerde oldu. Bu da sistemin kararlı çalişmasina neden oluyor ve atma sorunu ortadan kalktı.

Yani RAM MHz ile işlemci MHz arasında MHz farkı olmayacak birbirine yakın olacak.

Arkadaşlar yardımcı olmak adına yazıyorum. Bu sorunla 2-3 Haftadır ugraşiyorum. Sorunu çözdüm. Belki işine yarayan olur ben etkin bir çözüm bulamamiştim.

Sorun işlemci ile RAM frekansların birbirine göre çok düşük kalmasından kaynaklanıyor.

Öncelikle sırasıyla yaptıklarımı söyleyeyim sizde yapın.

Öncelikle sıfırdan bir Windows 11 kurulumu yaptım.
XMP Profili 2'yi seçip RAM'imin alabileceği en maximum seviyenin 400MHz aşagısına çektim.
ASUS anakartım olduğu için işlemciyi BIOS EZ Mode Kısmından overclock moduna aldim. ( İşlemciyi Overclock Moduna Aldim )

İşlemci frekansım ile RAM frekansım birbirine yakın MHz'lerde oldu. Bu da sistemin kararlı çalişmasina neden oluyor ve atma sorunu ortadan kalktı.

Yani RAM MHz ile işlemci MHz arasında MHz farkı olmayacak birbirine yakın olacak.
Hocam bende de hala kapanıyor oyun. Ramlerin yerini değiştirince bir süre düzelmişti. Ben nasıl yapacağım yardımcı olur musunuz? Ram cricual ballistix 3200mhz max. İşlemciyi de 4.2 sabit tutuyorum undervolt ile sizce ne yapmalıyım?

Sorunu Çözdüm sorun işlemcilerde

ve

bu çözümleri denedim ve Asus anakartımda bios ayarlarında ilk olarak ''ASUS MULTİ CORE ENHANCEMENT'' ayarını (DİSABLED-ENFORCE ALL LİMİTS) olarak seçtim. ARDINDAN Internal cpu power management içerisinde yer alan ''CPU CORE /CACHE CURRENT LİMİT MAX'' değerini otomatik değer yerine 400A sabitledim.

.

Ayrı etten ''LONG DURATİON PACKAGE POWER LİMİT'' 253 WATT ve ''CURRENT SHORT DURATİON PACKAGE POWER LİMİT'' 253 WATT.

Ayarladım.

.

Son olarak

BİOS 'TA YER ALAN EXTREAM TWEAKER da yer alan (bazı kişilerde bu görünmeye bilir bu sayfada en üstte yazması gerekiyor Aİ Overclock Tuner ın üstünde çıkması lazım) çıkmıyorsa bile üstte yaptığımız ayarlamalar işlerini çözücektir.

.

INTEL DEFAULT seçeneğini seçerek ,evet diyoruz son olarak benim F10 basıp save and exit diyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

BU SORUN ANAKARTLARIN OPTİMİZE OLMAMASINDAN KAYNAKLANAN WATT PROBLEMİNDEN KAYNAKLANIYORMUŞ.

.

.

VE OYUNLARA VE RENDERLARA sorunsuz bir şekilde devam ediyoruz.

Processor Line Thermal and Power Specifications - 011 - ID:743844 | 13th Generation Intel® Core™ and Intel® Core™ 14th Generation Processors
benim işlemcim 14900k olduğu için bu ayarları kullandım kendi işlemcinizin watt aralığına bakıp sorunu çözebilirsiniz.
saygılarımla....

Hocam bende de hala kapanıyor oyun. Ramlerin yerini değiştirince bir süre düzelmişti. Ben nasıl yapacağım yardımcı olur musunuz? Ram cricual ballistix 3200mhz max. İşlemciyi de 4.2 sabit tutuyorum undervolt ile sizce ne yapmalıyım?
Hocam problemler işlemci kaynaklı muhtemelen işlemcin intel. İntelin anakart üreticilerine çağrisiyla anakart üreticileri bios sürümü güncellemesi yayınladı. Bios güncelleyip.

Bios menüsünden intel baseline ayarlarını kullanarak çözebilirsin.

Hocam problemler işlemci kaynaklı muhtemelen işlemcin intel. İntelin anakart üreticilerine çağrisiyla anakart üreticileri bios sürümü güncellemesi yayınladı. Bios güncelleyip.

Bios menüsünden intel baseline ayarlarını kullanarak çözebilirsin.
Hocam işlemcim AMD R5 3600 bios falan güncel hepsi. 2-3 aydır bu sorunu alıyorum. Windows11 geçtim yine aynısı valla çok sıktı artık ne yapacağımı bilmiyorum. Bir süre düzeliyor sonra yine başlıyor.

Geri
Yukarı