CS:GO CFG projesi ve kod düzenlemesi

trombonist76

Hectopat
Arkadaşlar ben Csgo oyuncusuyum ve çok sık ayar değiştirdiğim için son ayarlarımı bir cfg dosyası içinde saklamak, geri dönmek istediğimde kaybolmasını engellemek için böyle bir proje yaptım. Aynı zamanda istediğim zaman o dosyaya kendi bind komutlarımı ekleyebilirim. Şuanda 3 tane bind komutu var ve bu sadece benim için bir taslak görevinde bu uygulamayı geliştirip PyQt5 ile masaüstü uygulamasına çevirmek istiyorum. Önerileriniz benim için çok değerli bir de sorum olacak PyQt5 ile bind komutlarına tuş atamak için kullanıcıdan tuş inputu almam gerek bunu nasıl yapabilirim.

Github linki = Create CsgoCfg · trombonist76/CsgoCfg@4c2a372

Python:
import os
import getpass
from pathlib import Path

class Csgocfg:

def __init__(self):

self.cfgPath = "henüz tanımlanmadı"
        self.cfg730 = "henüz tanımlanmadı"
        self.deskPath = "henüz tanımlanmadı"
        self.deskCfg = "henüz tanımlanmadı"

"""Bu metodun amacı Csgo'nun içindeki cfg klasörüne ulaşmak burada os.walk() kullanarak bu dosyayı bulabilirdim
    fakat fazla zaman alıyordu. Ben de bu şekilde yaptım"""
    def findCfgPath(self):

for i in (os.listdir("C:\\")): #Local diskleri elle yazmak istemezdim ama local disklere ulaşabileceğim bir fonksiyon bulamadım.
            isCfgPath = os.sep.join(["C:",i,"Steam\\steamapps\\common\\Counter-Strike Global Offensive\\csgo\\cfg"])

# Yukarıda C'nin içindeki klasörleri tek tek deneyip cfg'ye ulaşıyorum fakat eğer Steam C'nin içindeki klasörlerin içindeki bir dizindeyse hata alırım bunun farkındayım.

if os.path.exists(isCfgPath) == True: # Burada tek tek deniyoruz böyle bi dizin var mı? sorgusu yapılıyor. Varsa tahmin ettiğiniz gibi True döndürüyor.
                self.cfgPath = isCfgPath

try:

#Burada Steamin farklı D' diskine kurulu olma ihtimaline karşı yukarıdaki işlemi burada yaptım.

for i in (os.listdir("D:\\")):
                isCfgPath = os.sep.join(["D:",i,"Steam\\steamapps\\common\\Counter-Strike Global Offensive\\csgo\\cfg"])

if os.path.exists(isCfgPath) == True:
                    self.cfgPath = isCfgPath

except Exception: pass

def findCfg730(self):

#Bu metodun amacı Cs-Go'daki en son kullandığımız ayarların saklı olduğu 730 klasörünün içindeki config.cfg dosyasını bulmak.

self.findCfgPath() # Bunu yapmak için bu metodu çağırmam gerek çünkü constructor'ın içinde self.cfgPath = 'Henüz tanımlanmamış' olarak tanımlı.

self.cfg730 = self.cfgPath.split("\\steamapps")[0]
        self.cfg730 = os.sep.join([self.cfg730,"userdata\\443151005\\730\\local\\cfg\\config.cfg"])

def findDeskPath(self):

#Bu metodun amacı Masaüstü yolunu bulmak

home = str(Path.home())

#Bu fonksiyon bize 'C:\Users\Kullanıcı' sonucunu veriyor.Fakat Masaüstü bazen Kullanıcı Klasörünün içinde olmuyor Mesela bende 'Onedrive'ın klasöründe
        #Bundan dolayı try except kullandım.

try:
            try:
                self.deskPath = (os.sep.join([home,"Masaüstü"])) #Bu fonksiyon home objesinden aldığımız sonuca verilen parametreyi ekliyor.
                if os.path.exists(self.deskPath) == False: #Eğer böyle bir dizin yoksa false dündürüp diğer bloklara geçişi sağladım
                    raise Exception
            except Exception:
                self.deskPath = (os.sep.join([home,"Desktop"]))
                if os.path.exists(self.deskPath) == False:
                    raise Exception
        except:
            try:
                self.deskPath = (os.sep.join([home,"Onedrive\\Desktop"]))
                    raise Exception

except Exception:
                self.deskPath = (os.sep.join([home,"Onedrive\\Masaüstü"]))
                    raise Exception

def copyCfg(self,newcfgname):

#Bu metodun amacı kullanıcıdan dosya adı alarak 730 klasöründeki config dosyasının kopyasını
        # oyunu içinde exec komutuyla config dosyalarını çalıştırabildiğimiz cfg klasörüne atıyor.
        # Bunu neden yapıyorum. Ben oyun içinde çok sık ayar değiştiren birisiyim oyundan çıkıp tekrar girdiğimde ayarlarım kaybolmuyor
        # fakat oyundan çıkıp tekrar girdiğimde alias(özel komutlar,örn;jumpthrow) kodları çalışmıyor. Çünkü 730(Yani son ayarlarımızın kayıtlı olduğu config)
        # bu alias kodlarını saklayamıyor. Ben de bu yüzden böyle bir proje oluşturdum. Son kullandığım ayarları istediğim zaman oyun içinde kullanmak için 730'daki cfgyi kopyalayıp
        # özel kodları ve bind komutlarını da aşağıdaki bir metodla bu yeni config dosyasına ekleyerek /csgo/cfg klasörüne atacak.

self.findCfg730()
        self.findCfgPath()

self.newConfigFile = (f"{self.cfgPath}\\{newcfgname}.cfg")
        with open(self.cfg730,"r",encoding="utf-8") as seventhirty:
            with open(self.newConfigFile,"w",encoding="utf-8") as f:
                for satir in seventhirty:
                    f.write(satir)

def copyDesktop(self,newcfgname): #Bu metod yukarıdaki metodun son kullanılan ayarları Masaüstüne atan modeli

self.findCfg730()
        self.findDeskPath()

self.deskCfg = (f"{self.deskPath}\\{newcfgname}.cfg")

with open(self.deskCfg,"w",encoding="utf-8") as deskCfg:
            with open(self.cfg730,"r",encoding="utf-8") as seventhirty:
                for satir in seventhirty:
                    deskCfg.write(satir)

def binds(self,**kwargs):

#Burada 730 klasöründe tutulmayan özel kodları ve bind komutlarını yeni oluşturduğumuz config dosyasına ekliyor **kwargs almamın sebebi kullanıcıdan
    # hangi kodu eklemek istediği ve kodu atayacağı tuş olarak parametre almış olmam. Çalıştırılırken CsgoCfg.binds(f=jumpthrow)

for bindkey, bindscript in kwargs.items():

if os.path.exists(self.deskCfg):  #Burada dosyanın masaüstüne mi yoksa cfgye mi atıldığını kontrol ediyorum. Bu masaütüne atıldıysa

if bindscript == "jumpthrow":
                    script = (f'alias "+jumpthrow" "+jump;-attack"; alias "-jumpthrow" "-jump"; bind {bindkey} "+jumpthrow"\n')

with open(self.deskCfg,"a",encoding="utf-8") as f:
                        f.write(script)

elif bindscript == "akm4":
                    script = (f'bind "{bindkey}" "buy ak47; buy m4a1;"\n')

f.write(script)

elif bindscript == "scroll":
                    script = (f'bind "{bindkey}" "+jump"\n')
                        f.write(script)

else:                                                   #Bu da cfgye atıldıysa

if bindscript == "jumpthrow":
                    script = (f'alias "+jumpthrow" "+jump;-attack"; alias "-jumpthrow" "-jump"; bind {bindkey} "+jumpthrow"\n')

f.write(script)

elif bindscript == "akm4":
                    script = (f'bind "{bindkey}" "buy ak47; buy m4a1;"\n')

f.write(script)

elif bindscript == "scroll":
                    script = (f'bind "{bindkey}" "+jump"\n')

f.write(script)

Son düzenleme:
Projeni destekliyorum tabiki ama CFG'mizi bulmanın program vs. kullanmadan çok kolay bir yolu var. CS:GO'nun içinden konsolu açıyoruz ve "host_writeconfig (CFG'ne ne isim vermek istiyorsan)" bu komudu yazıyoruz. Sonra program dosyaları x86, Steam, userdata, SteamID3 numaramız, 730, local, CFG kısmından çok rahat bir şekilde bulabiliriz.

Peki bu oluşturduğumuz dosya alias kodlarını içeriyor mu yoksa tekrardan eklemem gerekecek mi?

Projeni destekliyorum tabii ki ama CFG'mizi bulmanın program vs. kullanmadan çok kolay bir yolu var. CS:GO'nun içinden konsolu açıyoruz ve "HOST_WRITECONFIG (CFG'ne ne isim vermek istiyorsan)" bu komudu yazıyoruz. Sonra program dosyaları X86, Steam, userdata, SteamID3 numaramız, 730, local, CFG kısmından çok rahat bir şekilde bulabiliriz.

Az önce denedim fakat alias kodu mesela "Jumpthrow":
(alias "+jumpthrow" "+jump;-attack";
alias "-jumpthrow" "-jump";
bind alt "+jumpthrow")
bu tarz kodları kendimiz config dosyasına eklemediğimiz sürece config dosyasında yer almıyor.
Bu arada 'host_writeconfig' scriptini sayenizde öğrendim teşekkür ederim.

merhaba konuyla alakasız ama resimdeki kod neyi değiştiriyor kodun yanındakı rakam neleri temsil ediyor ? (0-2) arası oluyor genelde

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    10,5 KB · Görüntüleme: 135

Geri
Yukarı