CS:GO için 5600X vs. 5900X

Bütçesi varsa niye almasın? İkisinin arasında ki fiyat farkı az değil. Bütçe dostu tavsiye vermeye çalışıyorum. 240Hz monitörü var, 400 FPS bence gayet makul bir değer.
Dostum, 400 fps'i görmek değil olay, asıl %1 ve %0.1 değerler önemli. Burada da işlemci devreye giriyor, ne kadar stabil ve sabit değerde bir fps ile oynarsan oyun o kadar akıcı hissettirir yüksek tazeleme hızındaki monitörlerde. Rekabetçi oyunlarda da fps'in dalgalanmaması çok büyük bir avantaj. Dalgalı ve inip çıkan %1 değeri 100-150'leri gören ama normalde 400-500 fps'lerde bir oyun deneyimi emin ol iyi bir hissiyat vermeyecektir. Ancak elbette 5600x de 5800x de çok çok iyi işlemciler, tek çekirdek performansları uçtu Zen 3 ile. Hiçbiri pişman etmez, ben uzun yıllar sorun çıkartmadan kullanmak isteniyorsa imkan da varsa 5900x veya en azından 5800x öneririm çekirdek sayısının da önemli olduğu yerler oluyor çünkü.

Dostum, 400 fps'i görmek değil olay, asıl %1 ve %0.1 değerler önemli. Burada da işlemci devreye giriyor, ne kadar stabil ve sabit değerde bir fps ile oynarsan oyun o kadar akıcı hissettirir yüksek tazeleme hızındaki monitörlerde. Rekabetçi oyunlarda da fps'in dalgalanmaması çok büyük bir avantaj. Dalgalı ve inip çıkan %1 değeri 100-150'leri gören ama normalde 400-500 fps'lerde bir oyun deneyimi emin ol iyi bir hissiyat vermeyecektir. Ancak elbette 5600x de 5800x de çok çok iyi işlemciler, tek çekirdek performansları uçtu Zen 3 ile. Hiçbiri pişman etmez, ben uzun yıllar sorun çıkartmadan kullanmak isteniyorsa imkan da varsa 5900x veya en azından 5800x öneririm çekirdek sayısının da önemli olduğu yerler oluyor çünkü.
Tabiki hocam haklısınız ama.
Ben bu konuyu konu sahibi ile görüşmek isterim ki ikisi tabiki de benzer işlemciler değil, arada ki fark büyük. Aklıma gelen arkadaşın bütçesinin düşük olması, zaten olsaydı neden 5600X ile karşılaştırsın.
Merak ettiğim bir nokta var, darboğaz yaşıyor diyenler aydınlatsın beni.
Bu videoda RTX 3060, Ryzen 5 3600 ile darboğaz yaşamıyor?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Ben bir oyun için bu kadar masraf gereksinimini mantıklı bulmuyorum, 5600X darboğaz yapmaz zaten. 5900X ve 5950X şu an en üst şuan.
Yapmaz zaten. Normalde 3600X'te yapmaz. Ancak CS:GO'yu profesyonel olarak oynayanlar genelde 1280x1024 veya 1024x768 gibi çözünürlüklerde oynuyor. Bu demek ki ekran kartına binen yük azalacak. Yine bu demek ki işlemciye binen yük artacak. Profesyonel FPS oyuncuları için işlemci çok önemlidir. Ben asla oyun için 5900X almam çünkü CS:GO veya VALORANT tarzı oyunlar oynamıyorum. Sadece bu oyunları oynayan kişiler ekran kartı bütçesini kısıp işlemciye vermeli. Önemli olan konu bu.

1080P'de 5600X; 2080 Super'e bile darboğaz yapmıyor AAA oyunlarda.

Ancak çoğu CS:GO oyuncusu 1080P veya 1440P değil 768P ve en düşük ayarlarda oynanıyor. Ayrıca; CS:GO zaten iyi grafikli ve iyi sistem isteyen bir oyun değil. Bu ekran kartını hiç yormaması anlamına geliyor.

Ayrıca; %1 ve %0.1 FPS değerlerini unutmayın.

Tabii ki hocam haklısınız ama.

Merak ettiğim bir nokta var, darboğaz yaşıyor diyenler aydınlatsın beni.
Bu videoda RTX 3060, Ryzen 5 3600 ile darboğaz yaşamıyor?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemcinin tek çekirdek performansı ekran kartı için yetersiz kalıyor ve ekran kartı %50 civarında kullanılıyor. Tek çekirdek performansı daha iyi olan bir işlemci alınırsa aynı ayarlarda ekran kartı %50 yerine daha yüksek değerlerde kullanılacaktır. Bu sayede FPS'de artacaktır.

Bu sistemle çok daha fazla fps alıyor olmanız gerekiyor oyun ayarlarınız nasıl acaba
Evrensel gölge kalitesi yüksek gerisi düşük.

1280x960 4:3 black bar oynuyorum.

cpu gpu değerleri oyun içinde böyle. FPS daha düşük oluyor sadece pistol modunda böyle.

Dosya Ekleri

• fpscs.png
    fpscs.png
    2,2 MB · Görüntüleme: 51
Arada neredeyse 2 kat fiyat farkı var 5600X ile 5900X arasında değmez bence 5600X al geç ki oyun performansını dogrudan etkileyen ekran kartıdır.
CS:GO gibi oyunlar işlemci baz alınarak performans verir. İşlemciniz ne kadar iyiyse bu tarz oyunlarda o kadar fazla FPS alırsınız.

Evrensel gölge kalitesi yüksek gerisi düşük.

1280x960 4:3 black bar oynuyorum.

cpu gpu değerleri oyun içinde böyle. FPS daha düşük oluyor sadece pistol modunda böyle.
Dedigim gibi 2600-1660 ile 250-150 fps arasi aliyorum 1280x960 orta ayarlarfa 5ws5 de 200 un altina pek dusmuyorum. Baska bir problem olabilirmi ben bu sisteme daha cok yukseletmenin mantiki oldugunu dusunmuyorum yeterli fps aliyor olmaniz lazim

Geri
Yukarı