CS:GO Performans Arttırma

SeSSiZBeLa01

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Bu makaleyi açma sebebim az önce forumda dolaşırken "i5 ve GT420M CS:GO Düşük Performans Sorunu" diye bir konu görmem.

Arkadaşlar benim sistemim;
i5 M 430 @ 2.27Ghz
4GB RAM (3.87 Kullanılabilir)
nVidia GT420M 1GB DDR3
500GB HDD
Win 8.1 Pro 64bit

Evet artık konumuza geçelim. Öncelikle CS:GO denen oyun ekran kartı, işlemci kullandığı kadar HDD'ide yorar. Win8.x - Win10 ise HDD'i çoğu zaman %100 kullanır. Bunun nedeni Windows Search, Windows installer, Windows Update'dir. Bu yüzden genellikle iyi sistemler bile CS:GO' da kötü performans verebilir. Forumda GT635 ile en düşük ayarlarda 40FPS alan varmış. Ben GT420M ile 120'nin altına düştüğünü görmedim. (patlama efekti ve sis bombası hariç) Peki bunu nasıl yaptım? Bende eskiden 40FPS alırdım düşük ayarlarda ta ki bu ayarları yapana kadar.
Öncelikle yukarıda belirttiğim Windows search vb. Şeyleri kapatmak için sizi uğraştırmak istemiyorum bu yüzden aşağıda tek tuşla halledebileceğiniz .reg uzantılı dosyalar vereceğim tek tıkla windows'unuzu CS:GO için tam donanım hale getirebilirsiniz. Performans arttırmak için yapılacak ayar ve tweaklar;

-nVidia kontrol panelinden grafik ayarlarını performans'a getirin.

-Özellikle ses driveri olmak kaydıyla tüm driverlerinizi güncel tutun (zira ses optimizesi aşırı kötü CS:GO'nun bunun için Driver Booster kullanabilirsiniz.)

-Bilgisayarıma sağ tık / Özellikler / Gelişmiş sistem ayarları / Gelişmiş / Performans bölümündeki Ayarlar kısmına girip Performans olarak ayarlarayarak başlayabilirsiniz.

-CS:GO' nun içinden grafik ayarlarını en düşükte tutup çözünürlüğü ise 800x600 - 1024x768 ayarlayın. nVidia kontrol panelinden veya AMD Control Panel'den ekranı 4:3 değilde tam ekran olarak ayarlayın yani 800x600 - 1024x768 çözünürlükte dahi 16:9 oynayın bu size daha iyi görüş açısı ve daha çok performans sunacaktır.

-Steam kütüphanesinden CS:GO ya sağ tık / özellikler / başlatma seçenekleri kısmına: -threads "işlemci çekirdek sayınız" -freq "Monitorunuzun desteklediği HZ" -processheap -novid -noaafonts -nojoy -nouserclip -no_compressed_verts -disallowhwmorph -lv -dxlevel 10 +mat_disable_fancy_blending 1 +violence_ablood 0 -high +violence_agibs 0 -nod3d9ex -64bit -tickrate 128 Kodlarını girin. Bu size en büyük performans artışını sağlayacak madde.

-- Linkten yüklemiş olduğum .reg dosyasını indirip zipten çıkardıktan sonra çalıştırın windows çalışmasını hızlandıracaktır.

--Linkten yüklemiş olduğum dosyayı indirip zipten çıkardıktan sonra çalıştırın bu Windows installer, Windows Search gibi gereksiz harddisk kullanan işlemleri durduracaktır.

--- Linkten yüklemiş olduğum dosyayı indirip zipten çıkardıktan sonra çalıştırın ve en düşük ping aldığınız serveri seçin Apply dedikten sonra diğer yüksek pingli Valve sunucuları ile bağlantınızı kesersiniz buda ping sorununuzu büyük oranda çözer.

--- Linkten yüklemiş olduğum .txt uzantılı dosyayı Steam/steamapps/Common/Counter Strike : Global Offensive/csgo/cfg kısmına yapıştırın. Bu oyun içindeki grafik ayarlarınızı optimize eder, yüksek oranda FPS artışı sağlar.

- Windows işlemcinizin küçük bir kısmını kullanmanıza izin vermez. yani işlemcinizin aslında kullanmadığınız bir kısmı vardır. biz bunu kullanmak istiyoruz peki ne yapacağız? Başlat/Çalıştır'a regedit yazıp enterleyin. / Kayıt defterinde CTRL+F kombinasyonu ile "ara" formunu açın sadece "anahtar" kalmak üzere diğer tikleri kaldırın ve 0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583 kodunu aratın. yaklaşık 30 saniye bekleyişten sonra bulacaktır. Sağda çıkan sonuçlarda "ValueMax" adlı kısma çift tıklayıp "64" olan değeri "0" yazıyoruz.

- Bildiğiniz gibi CS:GO ' nun renk paketleri biraz solgundur. Özellikle Dust2 gibi haritalarda. Bunu renklendirmek için yapılmış bir pack mevcut. Linkten vermiş olduğum zip uzantılı dosyayı indirip çıkardıktan sonra oyunun kurulu olduğu yere yapıştırın. (Scroll Lock tuşu ile açıp kapatabilirsiniz.)

--- Vermiş olduğum linkten dosyayı indirip çıkardıktan sonra Steam/steamapps/Common/Counter Strike : Global Offensive/csgo/cfg kısmına yapıştırın. Oyunun mekaniklerini optimize eden, ayarları daha iyi oynayabileceğiniz şekilde değiştiren config dosyasıdır. (bizzat kullanıyorum, turnuva oyuncusuyum. Anliyacağınız bulabileceğiniz en iyi configlerden. UYARI! : Config kontrol ayarlarını değiştirdiği için Tuş kombinasyonu ayarlarını kendinize göre düzenlemeniz gerekir.)

Vermiş olduğum linkten dosyayı indirip zipten çıkardıktan sonra START'a çift tıklayın bu TCP nin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

-Çalıştır'a msconfig yazıp enterleyin önyükleme kısmına gelip GUI Önyüklemesi yok satırını işaretleyip, zaman aşımına 10 yazın. Akabinde gelişmiş seçenekler, işlemci sayısı satırına tik koyup işlemci thread sayınızı seçin i3-i5 ise 4 i7 ise 8 dir büyük ihtimal. Ardından yukarıdan hizmetlere gelin microsoft hizmetlerini gizle satırına tik koyup, tüm hizmetleri devre dışı bırakın. Zira microsoft'un hizmetlerini gizlemeden devre dışı bırakırsanız internet,ses gibi windowsun tüm fonksiyonları kapanacaktır. Windowsunuz çöker yani. Ardından uygula, tamama basıp çıkabilirsiniz.

-Çalıştır'a cmd yazıp enterleyin, açılan komut penceresine ipconfig/flushdns yazın. Bu kod dns önbelleğinizin temizlenmesini sağlar. Ani Ping yükselmelerinin sebebi bazen bu olabiliyor.

-Eğer oyunda ani FPS düşüşü var ise veya ses tekrarlaması oluyorsa örnek;
oyunun ortasında "esc" ile menüye dönmek istediniz o anda silah sesleri dın-dın-dın-dın-dın diye takılarak tekrar ediyorsa ki bu CS:GO'nun genel sorunu ama bunu azaltmak bizim elimizde. Sağ alttaki hoparlör simgesine sağ tıklayıp kayıt aygıtlarına girin ve mikrofona sağ tıklayıp özellikler ardından gelişmiş sekmesinden kaliteyi DVD kalitesinde tutun. Ardından kayıt aygıtlarına geri dönün, iletişim sekmesinden "Hiçbir şey yapma" seçeneğini işaretleyin.

Evet arkadaşlar şuanlik aklima gelen/bildiğim şeyler bunlar, aklima geldikçe/öğrendikçe size aktaracağim. zamanim olmadiği için imla kurallarinda hatalarim olabilir affola. Zira zaman ayirip mağdur olanlara yardim etmeye çalişiyorum. Makalemi okuduğunuz için teşekkürler, umarim yardimci olmuşumdur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle o kadar da iyi bir makale değil. CS:GO Source motoru kullandığı için ekran kartından daha çok işlemciyi yorar ve Harddisk'i yorduğunu düşünmüyorum. Windows özelliklerini ise kapatmayın. Eğer VAC Sunucularında oynayamazsınız hatasını alıyorsanız Güvenlik Duvarını sadece oyuna girerken kapatın. SweetFX gibi uzantıları yüklemeyin. Nvidia için Nvidia denetim masası>Masaüstü renk ayarlarını algıla seçeneğine gelerek Digital Vibrance özelliğini %50'den %90'a alırsanız SweetFX'den daha iyi olacaktır. Aynı zamanda sadece CS:GO için değil bütün oyunlarda çalışacaktır, masaüstü de dahil. Performans artırma konusunda başlangıç ayarlarını bunları kullanabilirsiniz, ben kullanıyorum. -novid -high -threads 6 -nod3d9ex -nojoy +cl_forcepreload 1 Threads bölümüne kaç çekirdeğiniz varsa onu yazacaksınız. Ben FX6100 kullanıyorum 6 çekirdek o yüzden 6 yazıyor. Ping konusunda ise WTFast programını kullanabilirsiniz. Oyun içi ayarlardan Maksimum eşleştirme pingini 150'den 70'e düşürün. Bu sayede daha yakın sunuculara bağlanırsınız ve en yüksek pinginiz 77-78 olur.

Öncelikle o kadar da iyi bir makale değil. CS:GO Source motoru kullandığı için ekran kartından daha çok işlemciyi yorar ve Harddisk'i yorduğunu düşünmüyorum. Windows özelliklerini ise kapatmayın. Eğer VAC Sunucularında oynayamazsınız hatasını alıyorsanız Güvenlik Duvarını sadece oyuna girerken kapatın. SweetFX gibi uzantıları yüklemeyin. Nvidia için Nvidia denetim masası>Masaüstü renk ayarlarını algıla seçeneğine gelerek Digital Vibrance özelliğini %50'den %90'a alırsanız SweetFX'den daha iyi olacaktır. Aynı zamanda sadece CS:GO için değil bütün oyunlarda çalışacaktır, masaüstü de dahil. Performans artırma konusunda başlangıç ayarlarını bunları kullanabilirsiniz, ben kullanıyorum. -novid -high -threads 6 -nod3d9ex -nojoy +cl_forcepreload 1 Threads bölümüne kaç çekirdeğiniz varsa onu yazacaksınız. Ben FX6100 kullanıyorum 6 çekirdek o yüzden 6 yazıyor. Ping konusunda ise WTFast programını kullanabilirsiniz. Oyun içi ayarlardan Maksimum eşleştirme pingini 150'den 70'e düşürün. Bu sayede daha yakın sunuculara bağlanırsınız ve en yüksek pinginiz 77-78 olur.

Bu başlatma seçeneklerine yazılan şeyleri merak ediyorum. Misal Threads 8 yazmazsam benim i7; 8 çekirdeği kullanmayarak mı oyun oynayacak. MSI Afterburner ile bakıyorum hepsi de gayet çalışıyor.
Diğerlerinin ne olduğunu biliyor musunuz tek tek? Mesela high?

Bu başlatma seçeneklerine yazılan şeyleri merak ediyorum. Misal Threads 8 yazmazsam benim i7; 8 çekirdeği kullanmayarak mı oyun oynayacak. MSI Afterburner ile bakıyorum hepsi de gayet çalışıyor.
Diğerlerinin ne olduğunu biliyor musunuz tek tek? Mesela high?

-high oyunu yüksek öncelikte başlatıyor. Yani Görev Yöneticisinden Yükseğe alman gerekmiyor. Threads'da aynı Görev Yöneticisindek i"Benzeşmeyi Ayarla" ayarı.

-nod3d9ex ve -nojoy?
-high oyunu yüksek öncelikte başlatıyor. Yani Görev Yöneticisinden Yükseğe alman gerekmiyor. Threads'da aynı Görev Yöneticisindek i"Benzeşmeyi Ayarla" ayarı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı