CS:GO'da e-spor'cu nasıl olunur?

burakbcr

Picopat
Daha fazla  
CS:GO'da e sporcu olma gibi bir hayalim var. Daha önceden internet kafede kuzenimin hesabından oynuyordum. Şimdi yeni PC aldım. Kasam ve PSU eksik. Bir tek onlar gelinceye kadar en iyi Türk ya da yabancı e sporcuların maçlarının videolarını tam hallerini izleyip daha çok şey öğrenmek istiyorum.

Nasıl bir takıma katılabilirim? Nasıl kendi takımım için birilerini bulup onlarla alıştırma yapabilirim? Günde kaç saat CS:GO oynamam gerekir? 144 Hz monitör yeterli mi? 64 Mbps internet yeterli mi? Bu süre çerisinde Twitch yayını açıp YouTube'a yayındaki oyun bölümlerini atmalı mıyım? Hangi takımın videolarını izlesem bana daha çok katkısı olur? Aim Lab üzerinden günde 1.5 saat alıştırma yapmam yeterli mi? Nasıl yükselebilirim? E sporda yükselinceye kadar hangi internet sitelerinde turnuvalar düzenleniyorsa ödüllü ödülsüz fark etmez nereden katılabilirim? Para ödülü kazanabilir miyim? Elektrik ve internet faturası için 15 yaşındayım. Eylül ayında 16 olacağım. Sizce yaşım e-spor için yeterli mi? Kaç yaşına kadar e spora devam edebilirim? Herhangi bir yaş sınırı var mı? Başka sorum yok. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Not: Sadece CS:GO değil. Diğer Online FPS oyunları da olur. Daha önceden 2 sene PUBG Mobile oynamışlığım var. Valorant'ta arada kuzenlerle internet kafe de oynadım bir tek.

Son düzenleyen: Moderatör:
CS:GO'da e sporcu olma gibi bir hayalim var. Daha önceden internet kafede kuzenimin hesabından oynuyordum. Şimdi yeni PC aldım. Kasam ve PSU eksik. Bir tek onlar gelinceye kadar en iyi Türk ya da yabancı e sporcuların maçlarının videolarını tam hallerini izleyip daha çok şey öğrenmek istiyorum.

Nasıl bir takıma katılabilirim? Nasıl kendi takımım için birilerini bulup onlarla alıştırma yapabilirim? Günde kaç saat CS:GO oynamam gerekir? 144 Hz monitör yeterli mi? 64 Mbps internet yeterli mi? Bu süre çerisinde Twitch yayını açıp YouTube'a yayındaki oyun bölümlerini atmalı mıyım? Hangi takımın videolarını izlesem bana daha çok katkısı olur? Aim Lab üzerinden günde 1.5 saat alıştırma yapmam yeterli mi? Nasıl yükselebilirim? E sporda yükselinceye kadar hangi internet sitelerinde turnuvalar düzenleniyorsa ödüllü ödülsüz fark etmez nereden katılabilirim? Para ödülü kazanabilir miyim? Elektrik ve internet faturası için 15 yaşındayım. Eylül ayında 16 olacağım. Sizce yaşım e-spor için yeterli mi? Kaç yaşına kadar e spora devam edebilirim? Herhangi bir yaş sınırı var mı? Başka sorum yok. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Not: Sadece CS:GO değil. Diğer Online FPS oyunları da olur. Daha önceden 2 sene PUBG Mobile oynamışlığım var. Valorant'ta arada kuzenlerle internet kafe de oynadım bir tek.

Sırayla bildiğim bütün sorularınızı cevaplayacağım.

Nasıl bir takıma katılabilirim?

Katılacağınızı takımı siz değil takım belirler. Yani birazdan nasıl katılabileceğinizi anlattıgım zaman anlayacaksınız.

Nasıl kendi takımım için birilerini bulup onlarla alıştırma yapabilirim?

Kendi takımınızı oluşturmanız imkansıza yakın o yüzden birilerini bulup FACEIT'te yükselmeniz lazım.

144 Hz monitör yeterli mi?

E sporcu olacağım diyorsanız maalesef yeterli değil 240 Hz şart.

Bu süre çerisinde Twitch yayını açıp YouTube'a yayındaki oyun bölümlerini atmalı mıyım?

Bu sizin adınıza güzel bir şey olur. Ama takıma alınmanıza katkı sağlamaz.

Hangi takımın videolarını izlesem bana daha çok katkısı olur?

E-spor takımına katılmadan önce takım videoları yerine bireysel olarak oyuna bakmanız ve bireysel gelişmeniz lazım.

Aim Lab üzerinden günde 1.5 saat alıştırma yapmam yeterli mi?

Bu sizin kapasitenize bağlı bir şey ama ben Aim Lab'ı önermiyorum. Onun yerine DM oynayın daha iyi.

Nasıl yükselebilirim?

En kritik soru bu olmuş. Yükselmek için önce FACEIT 10 levele ulaşmanız ve FPL'in alt kademelerine teklif almanız lazım. Teklif aldıktan sonra FPL'e kadar çıkmanız ve kendinizi kanıtlamanız lazım.

Sizce yaşım e-spor için yeterli mi?

Yaşla e sporun tek bağlantısı yurt dışına çıkma engeli. Onun haricinde monesy örneği bizlere yaşın önemli olmadığını gösteriyor.

Kaç yaşına kadar e spora devam edebilirim?

Bu size bağlı ama çoğu e sporcu 30'lu yaşlara gelince emekli oluyor.

E-spor falan bos iş bunlar gelip geçici hevesler için hayatını bir oyuna adayıp gitme vakit dediğin şey önemli gelip geçen zaman bir daha gelmiyor o yüzden oyunlara bagimlilik derecesinde baglanma.

Nasıl bir takıma katılabilirim? Nasıl bir takıma katılabilirim?

Bu yaşadığınız şehire ve internet kafelerin turnuvalarının sıklığına göre değişir. Türkiye'nin 7-8 adet büyükşehirlerinden birinde yaşaman gerek. Kendini kafelerde göstermelisin, tanışmalısın turnuvalara parası neyse verip katılmalısın. Takım bulma soruna da cevap olur. Bu işin fiziksel kısmı. Diğer kısmı ise internetten bol bol topluluk sunucularında aktif bulunup FACEIT Türkiye liglerinde kendini göstermelisin. Çoğu CS:GO clanlarının ya da sunucularının discordlarına katıl.

Günde kaç saat CS:GO oynamam gerekir? 144 Hz monitör yeterli mi?

Bu saat mevzusu senin yeteneğine bağlıdır. 144hz monitör yeterlidir. CS:GO için önemli olan işlemcinin kalitesidir. Ekran kartı veya RAM pek önem arz etmez. Günde en az 3-4 saat CSGO oynamalısın. Bol bol antrenman yapacaksın fakat bu sadece adam vurmakla olmaz. KZ, surf, bhop vb. movement - hareket mouse kalibiyeti geliştiren sunucularda oynamalısın.

64 Mbps internet yeterli mi? Bu süre çerisinde Twitch yayını açıp YouTube'a yayındaki oyun bölümlerini atmalı mıyım?

Başta söylediğimiz gibi takımı ya da oyuncu ortamını senin aramanı söylemiştik. Bu yöntem ise onların seni bulması, sana denk gelmesi ve kendini göstermen için bir fırsat bir yöntem olabilir. İnternet hızın yeterlidir. Yayın ve youtube konusunda önemli olan upload hızındır. Bu da en az 8 mbps olması gerekir. Download hızın 50'nin üzerinde olduğu için 70 ping alacağın yerde 75 alırsın pek farketmez. Ama içerik üreticiliği konusunda 100 download 10 upload minimum gereksinimdir.

Hangi takımın videolarını izlesem bana daha çok katkısı olur? Aim Lab üzerinden günde 1.5 saat alıştırma yapmam yeterli mi? Nasıl yükselebilirim?

Her takımın videosunu izle ama daha çok anadilini kullanan ve en iyi bildiğin 2.yabancı dili kullanan takımları izle. Yani Türk takımlarını izlemekle başlayabilirsin. Bunun sebebi oyun içi in-game call'ları nasıl yapıyorlar iletişimleri nasıl infolar nasıl veriliyor vs. öğrenmek için en başta basit bir yöntemdir. Sonra tabii ki de yabancı ingilizce takımları izleyeceksin. Bu bahsettiğim dil mevzusu tabii ki de izlediğin videoar genelde oyuncu POV ya da takımiçi konuşmaları paylaşılan videolarda geçerlidir. Sadece profesyonel maçları izleme. Kendine yakın gördüğün bir oyuncu ya da 2-3 adet oyuncu tarzını belirle oyun tarzını belirle ve o kişinin ismini yazıp POV yazarak youtube tüm faceit vb. maç yayınlarını izleyebilirisin. AIM LAB yerine cs:go'nun antrenman haritaları var sağlam bir araştırma ile bulabilirsin. Yükselmenin tek şartı çok fazla maç oynamaktır.

E sporda yükselinceye kadar hangi internet sitelerinde turnuvalar düzenleniyorsa ödüllü ödülsüz fark etmez nereden katılabilirim? Para ödülü kazanabilir miyim?

Bunları araştırıp kendin bulman gerek fakat faceit'e odaklanman çok daha mühimdir. Para ödülünü düşünmeden her bulabildiğine katılmalısın. Unutma bu her şey için geçerli. Yüreğini koyduğun bir hobini ya da işini para odaklı yaparsan zevk alamazsın. Yaparken zevk alamazsan başarılı olamazsın.

Sizce yaşım e-spor için yeterli mi? Kaç yaşına kadar e spora devam edebilirim?

Başlangıç için yaş yoktur ama maksimum 25 yaştır. Ne kadar erken başlarsan o kadar iyidir. Bitirmenin de bence bir sınırı yok sonuçta mouse tutuyorsun başka bir şey fiziksel zorluğu yok ama genelde takımlar futbol takımları gibi 35-40 'ı çok iyi görmüyorlardır :D

Yaş sınırını bilemem fakat resmi büyük turnuvalar için belki +18 yaş olabilir çünkü sonuçta kontratlar sözleşmeler imzalanıyor takımlarla oyuncular arasında. Bu konuda çok emin değilim sadece mantık yürütüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı