CS:GO'daki troller

10 cümlelik yazının 1 cümlesinde "1 hafta ban yedim." dediğim için polemik oldu. Neyse daha fazla yorum atmıyorum.

Neden oyundan 1 hafta ban yememe takıldınız anlamadım. Ben zaten "Ya bir kere atıldım 1 hafta yedim!" diye bir konu açmadım. Keşke başlığı okuyup içeriği anlasaydınız. 1 hafta önce oyundan çıkıp 1 gün ban yemiştim zaten. Senin dediğin gibi sürekli oyundan atılmadım. Farklı sebeplerden ban yedim. Yani bir de, olmayan bir şey üzerine konuşmuşsunuz. Bana mı dedin anlamadım ama ben skor için oynamıyorum. Dediğim gibi bak maç başlayalı "5-10 saniye" olmuş, ve adamlar beni oyundan atıyor. Olay bu kadar. CS:GO'yu koruyacaksın diye alttan girip üstten çıkmışsın. Ben eğer bu maça girip 30 dakika ban alsaydım bile gelip bu konuyu açacaktım. Yani konu bu değil.

Ben anlatamamışım herhalde ya da siz anlamıyorsunuz. Hani yazdığım konuda bunu vurgulamadım.

Pardon da neyi anlamadık ya da neyi okumadık? İlk defa mı bir cevap yazıyoruz? Dünkü çocuk muamelesi yapıp çıkışmanızın bir anlamı yok esas sizin açtığınız konudaki anlam karmaşasını giderdik biz.

Oyundan atılınca, kick yediğinizde bir hafta ban yiyecekmiş gibi düşünecek bir sürü kişi yok mu sanıyorsunuz?

Herkes bu oyuna sahip değil, almak isteyenler var, heves edenler var, çekinenler var vs. yani yazdığımız şeyler doğru olmalı, doğru anlaşılmalı.

Ayrıca dediğim durum geçerlidir. Çok kez oyundan atıldığınızda -artarak devam eden- bir ban silsilesine yakalanırsınız.

Oyunu terk etmek de demek ki bu konuya dahil oluyormuş. Zaten buradaki maksat oyun içerisinde belirtilen kuralların herkes tarafından uyulması için bir caydırıcılık yaratmak ki başarılı da...

Rekabetçi maçlarda zaten oyuna girerken size önemli olduğunu ve ayrılmamanız gerektiğini açıkça yazıyor. Ekstrem durumlar ayda, yılda bir elbet olur fakat bir kez terk etmeyle de abartı bir ceza gelmiyor. Ceza sistemindeki mantık, katlanarak atması, oyundaki huzura ve işleyişe ters giden bir durum varsa yaptırımlar artarak devam ediyor.

Siz burada sanki birileri sizi attığı için bir hafta ceza yemişsiniz gibi bir konu açmışsınız ve CSGO'daki sistemi eleştiriyorsunuz ama buradaki anlaşılamayan yön şu: Sizin oyunda bir hafta ceza yemenize en büyük neden, yine sizin yaptıklarınızdır. Bu takım arkadaşı vurmak, oyundan çıkmak, oyunda küfür etmek, çok fazla raporlanmak, çok kez oyundan atılmak vs. olabilir.

Fakat siz "Troller yüzünden kick yedim, hem de oyun başı, bir de bir hafta ban verdiler!" diye çıkışıp, durumu düzgünce açıklayan insanları da tersliyorsunuz...

CSGO'nun ve hatta Dota 2'nin ceza sistemleri ağırdır ancak kalitelidir. Kurallara uymayan kişilere ciddi sürelerde uzaklaştırmalar, yaptırımlar uygular...

Bu bakımdan oyunlarda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, troller içinse zaten asıl yardımcı olmak adına önerilerimi sunmuştum.

Bugün bir rekabetçi maça girdim. Zaten ısınmada belliydi bir şeyler olacağı. Çünkü bir Rus sürekli flaş atıp kör ediyordu durmadan. Neyse ilk el başladı. Daha el başlayalı 5 saniye olmasına ve benim hiçbir şey yapmama karşın bir oyuncu beni atma oylaması yaptı. Sonuç ise: 10 saniye sonra sebepsiz yere atıldım ve 1 hafta ban yedim. İnsanı sinir krizine sokmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Sanırım profilimden türk olduğuma falan baktılar atmaya karar verdiler. Çünkü chatte birileri "Life hack b**h, f**king Turkey." falan yazıyordu. Hiçbir şey anlayamadan atıldım. Buna bir çare lazım boş yere atılıyoruz. Bu arada herkes Rus değildi.
Aynısını bana da yaptılar, 1 hafta ban yedim ama bunlar türk preydiler. Bir tanesini bulup altına yorum olarak ana avrat sövücem. Çok sinirliyim onlara karşı.

Geri
Yukarı