Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aynen hırsızlığın çok olduğu dönemlerde. Galiba Kanuni zamanında son model kilitler vardı.KEKW
Şeriatın kanunları yalan olduğu için işe yaramaz. Hepsi yalan.
Bu dediğiniz çok mantıksız. Hırsızlığın çok olduğu dönemlerde mi? Güler geçerim. Kim hırsızlığın kol gezdiği dönemlerde böyle bir şey yapar?

Klasik dönem İslâm hukuk doktrininde hâkim telakkiye göre hırsızlığın cezası bu suçu ilk defa işleyen kimsenin sağ elinin bilekten kesilmesidir. İkinci defa hırsızlık yapan kişinin sol ayağı bilekten kesilir. Bu iki ceza uygulandıktan sonra tekrar hırsızlık yapan kimseye, Hz. Ali ve tâbiînden birçok âlimin yanı sıra Hanefîler'e, Hanbelîler'e ve Zeydîler'e göre artık üçüncü bir organ kesme cezası verilmez, tövbe edinceye kadar hapsedilir. Burada hapisle, suçluyu cezalandırmaktan çok onun tövbe edip ıslah olmasına imkân hazırlamak, ayrıca bu zaman zarfında topluma verebileceği muhtemel zararları önlemek amaçlanmaktadır.

Kaynak: Hırsızlık nedir?.

Neden 500bin TL para değil mi?
Hayır para ama ona koyacak kadar büyük bir para değil. Tabi bizim içimizden geçer.

Bu dediğiniz çok mantıksız. Hırsızlığın çok olduğu dönemlerde mi? Güler geçerim. Kim hırsızlığın kol gezdiği dönemlerde böyle bir şey yapar?

Klasik dönem İslâm hukuk doktrininde hâkim telakkiye göre hırsızlığın cezası bu suçu ilk defa işleyen kimsenin sağ elinin bilekten kesilmesidir. İkinci defa hırsızlık yapan kişinin sol ayağı bilekten kesilir. Bu iki ceza uygulandıktan sonra tekrar hırsızlık yapan kimseye, Hz. Ali ve tâbiînden birçok âlimin yanı sıra Hanefîler'e, Hanbelîler'e ve Zeydîler'e göre artık üçüncü bir organ kesme cezası verilmez, tövbe edinceye kadar hapsedilir. Burada hapisle, suçluyu cezalandırmaktan çok onun tövbe edip ıslah olmasına imkân hazırlamak, ayrıca bu zaman zarfında topluma verebileceği muhtemel zararları önlemek amaçlanmaktadır.

Kaynak: Hırsızlık nedir?.

Hayır para ama ona koyacak kadar büyük bir para değil. Tabi bizim içimizden geçer.
Bu baskı yüzünden hırsızlık artar zaten. İlk cümlenizden hiçbir şey anlamadım.

Hükümet yanlısı değilim hatta düşmanıyım diyebilirim ama bu kadını ben de gram sevmiyorum. Tabii sevmemem bu tazminat davasının
Haklı olduğunu göstermez. Her karşı gelene fetocü diyen bir zihniyetin bu davayı açması şaşırtmadı tabii.

İlk cümlenizden hiçbir şey anlamadım.
Hırsızlığın kol gezdiği dönemlerde kapıyı sadece mandal ile tutturmak için deli olmak lazım.

Bu baskı yüzünden hırsızlık artar zaten.
Böyle olursa tam tersi azalması gerekir. Zira hırsızlık yapacak biri yakalandığında elinin kesileceğini bilir. Bu yüzden de hırsızlık yapmaz. Peki bu gün hırsızlığın cezası ne? Bir de ona bakalım:

Basit hırsızlık suçunun cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıdır (TCK 141).

Nitelikli hırsızlığa hiç girmiyorum bile çünkü bayağı karmaşık. Bu kadar az ceza olduğu için hırsızlık bu kadar fazla.

İkisini de sevmem ama Canan Kaftancıoğlu sözüne tamah edilecek bir insan değil. CHP'nin en büyük hatalarından birisidir. Dava konusuna gelirse Erdoğan zaten bu paraları avukatlarına yediriyor. Normal bir şey olduğunu düşünüyorum. Önceden hep 1 lira gibi gösterişli ücretlerle açardı. Avukatları fakirleşmiş.

Hayır, diyemez. Bu düşünce özgürlüğü değil çünkü düşünce özgürlüğü nesnel olmayan şeylerde geçerlidir. Mesela "tanrı gerçek değil" diyebilir çünkü kanıt yok ama "Ermeni soykırımı gerçek" diyemez çünkü tarihi belgelerde her şey kayıtlı.

*sözde Ermeni soykırımını.
Eklemeyi unutmuşum düzenliyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı