Rehber Custom Recovery nasıl port edilir?

364809

Kilopat
Makaleler
1
Bu rehberimde size cihazınız için Recovery portlamayı anlatacağım.

Gerekenler:

-
AIK
- Stock Recovery
- Port Recovery

- Port edilecek Recovery dosyanızı seçerken aynı SoC'u kullandığından emin olmalısınız.

Ben bir yandan kendi cihazım için port yapacağım. Cihazıma recovery olmadığını varsayarak SD845 için olan mümkünse OFFICAL Recovery dosyasını indiriyorum.
İşimin kolay olması için port ve stok olarak 2 klasör oluşturuyorum.

Dosyalarımızı Hazırlayalım

1657038010877.png

Port klasöründe OnePlus 6T cihazından aldığım TWRP imajı, stok klasöründe ise stok ROM'dan çıkardığım recovery imajı mevcut.

1657039910703.png
1657039990400.png

Bu imaj dosyalarını tutup unpack üzerine bırakıyoruz ve ayrılmış bir şekilde karşımızda duruyor.

İlk olarak split_img klasöüründen gerekli dosyaları stok imajdan alıp port imajda olan dosyalar ile değiştiriyoruz.
kernel
kernel-offset
board

Bu dosyaları attıktan sonra geri gelip repack.bat dosyasını çalıştırıp yeniden paketleyin ve ilk denemeyi yapın.
fastboot boot image-new.img

1657039103885.png
Görünüğü üzere işlem başarılı lakin her zaman ilk seferde boot edebilecek diye bir şey yok.
Herhangi bir hata ya da boot etmeme olayında ramdisk klasörüne girip ueventd.rc dosyasını da atın.

İmajı Düzeltme

Boot ettiyse işimiz burada bitmiyor, fstab bağlantılarını yapmamız gerekir.

Bazı olası fstab dizinleri:
Kod:
/ramdisk/etc/recovery.fstab, twrp.fstab
/ramdisk/system/etc/recovery.fstab, twrp.fstab
/ramdisk/vendor/etc/recovery.fstab, twrp.fstab
/ramdisk/system/recovery.fstab, twrp.fstab
/ramdisk/vendor/recovery.fstab, twrp.fstab

Dosyalarını txt editör ile açıp stok recovery dosyanızda olan fstab dosyası gibi bağlantıları yapmanız gerekir.
Bu sayede doğru partition doğru dizine bağlanır ve rom yükleme gibi işlemlerde hatalar oluşmaz.

1657039064711.png

Soru: Neden böyle gözüküyor?
Cevap: Böyle gözükmesi son derece normal. Prop dosyasını düzenlemedik cihazımız farklı bir cihaz gibi duruyor. Bu şeklide Error7 gibi hatalara sebep olabilir.
Çözüm: Bunu düzeltmek yapmanız gereken stok recovery dosyanızda olan prop dosyanızı açıp benzer satırları değiştirmek olacaktır. Prop uzantılı dosya ise /ramdisk içinde olacaktır.

Soru: TWRP içinde adım yada nickim yazsın istiyorum, nasıl yapabilirim?
Çözüm: Bunun TWRP imajımızın /ramdisk/twres/portrait.xml, ui.xml, splash.xml dosyalarını notepat++ gibi bir editörle açıp uygun gördüğünüz yere ekleyebilirsiniz.
splash.xml, TWRP açılırken ki logonun orası ile ilgilidir. Burada yaptıklarınız orasına etki eder.
ui.xml, TWRP'nin ana ekranı ile ilgilidir. Burada yaptıklarınız orasına etki eder.
portrait.xml, TWRP'nin alt sekmeleri içindir. Burada yaptıklarınız oralara etki eder.
Ben genelde "%tw_version%" aratıp yanına ekliyorum.

Soru: TWRP temasını düzenlemek istiyorum, nasıl yapabilirim?
Çözüm: Bunun için TWRP imajımızın /ramdisk/twres/images klasörüne girip .png dosyalarını değiştirebilirsiniz.
Aynı çözünürlükte olmasına dikkat edin aksi halde çirkin gözükebilir. Detaylı düzenleme için yine .xml dosyalarını karıştırabilirsiniz.

Sorularımın çoğu TWRP ağırlıklıydı, diğer recoveryler içinde geçerli olacaktır. Çoğu zaten TWRP based.
Rehberim bu kadardı, işlemler basit. Takıldığınız yerde soru sorarsanız yardımcı olmaya çalışacağım, iyi forumlar.

1657042007096.png

Son düzenleme:
Güzel bir anlatım olmuş ellerinize sağlık eğer bilginiz varsa ROM hazırlama rehberide görmek isteriz. :)

Bazı olası fstab dizinleri:
Kod:
/ramdisk/etc/recovery.fstab, twrp.fstab
/ramdisk/system/etc/recovery.fstab, twrp.fstab
/ramdisk/vendor/etc/recovery.fstab, twrp.fstab
/ramdisk/system/recovery.fstab, twrp.fstab
/ramdisk/vendor/recovery.fstab, twrp.fstab
stock dosyasında twrp.fstab, port dosyasında recovery.fstab dosyasını bulamadım. İkisi aynı şeyler mi?

stock dosyasındaki recovery.fstab dosyasının konumu: \ramdisk\system\etc
port dosyasındaki twrp.fstab dosyasının konumu: \port\ramdisk\etc

Lazım olur diye iki dosyanın olduğu zip: recoverytwrp.zip

1664800867588.png
1664800923210.png

Disk bağlantılarını ayarlamanız gerekiyor.

"/dev/block" ile başlayan kısımları.
Beceremedim sanırım. Bununla ilgili rehber yapsanız (!) 😅

ROM hazırlama ve çalıştırma konusunda yeteri kadar bilgim var, onunda rehberini hazırlayacağım ama ne zaman yaparım bilimiyorum.

Kafa tatiline çıkmam gerekiyor😃
Hocam sanırım benim bunu beklemem lazım.

Ha bir de küçük rica, benim 50.000 tane soru sormamam için detaylar birazcık 🤏 fazla olsa güzel olur.
Benim bu read-only ile uğraşmam bitmeyecek gibi. Bir custom ROM'a geçip r/w kullanabilmem lazım.

Benim cihazın ROM'un dosyaları da bir garip. SP Flash Tool'dan flashlanan türden. Sorun olmaz, değil mi?

Son düzenleme:
@Crownguard konu hakkında detaylı rehber hazırlamak istesem bile cihazdan cihaza işlemler farklı olacağı için mantığı kavrayıp yine araştırma yapmanız gerekir.

Zira işlemci ve RAM'i dün sattım. Yarın ise anakart, SSD ve HDD gidiyor. Bu işler ile uğraşacak bir bilgisayarım yok.

Şu fstab dosyasını yarın internet kafeden düzenleyip size geri atarım.

Android 8 ya da 9'dan sonra System ve vendor Android fstab a bağlı olmadan otomatik Mount ediliyor. /proc/mounts üzerinde ayarlanıyor. Burayı karıştırıp RO olarak değil de RW olarak ayarlamayı deneyebilirsiniz.

TWRP de imaji bile yüklemiyor ise bahsettiğim konumda RO olarak bağlı olabilir.

Proc dizini ise nereden bağlanıyor bulmuyorum. Belkide cmdline ile ilgili ya da Bootloader'dan ayarlı da olabilir. Marka nasıl ayarladı ise artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı