Custom Sıvı Soğutma Öneri

Fazıl Kurt

Hectopat
Daha fazla  
Bundan yaklaşık 1 ay önce burada, PC toplama önerisi için konu açmıştım. Fakat oradaki öneriye uyarak yeni Ryzen serisini beklemeye karar verdim.
Neyse, işin özüne gelirsek PC'yi parça parça topluyorum şu an yaza kadar bitecek umarım. Geçen gün QP Bilişim'den NZXT Manta Mini ITX kasa aldım. Sıra soğutucu malzemelerini almakta kaldı. Her şeyi kesinleştirdim ve soğutucunun custom olması gerektiğine karar verdim (görsellik ve performans açısından).
Sistem:
MSI GTX 1080 Gaming X
AMD Ryzen 7 1700
ASUS ROG STRIX B350-I GAMING AMD B350 Soket AM4 DDR4 3600MHz(OC) Wi-Fi Anakart
GSKILL 16GB (2X8GB) TRIDENT Z RGB LED DDR4 3200Mhz CL16 Dual Kit RAM

Samsung 250GB 960 EVO PCIe M.2 SSD (Okuma 3200MB / Yazma 1500MB)
Thermaltake Toughpower Grand 750W Full Modular 80 Plus Gold 14 cm RGB led Fanlı PSU
NZXT Manta Mini Itx Kasa

Sorularım:
1-Boru seçimini nasıl yapıyoruz? (1/4 vb. kavramlar var ve hiçbir bilgim yok.)
2-Kablo bağlantıları nasıl yapılıyor?
3-Ekran kartına GPU bloğu takarsak garantiye etkisi oluyor mu?

Custom hakkında hiçbir bilgim yok beni detaylı bilgilendirirseniz sevinirim. Bütçe max 2000 - 2200.
El becerim iyidir illaki soft hortum söylemenize gerek yok.

@er36po müsait olduğu bir vakit yardımcı olsun sana. Daha önceden açılan konularda da bu bütçeler içni öneriler vardı aslında. Erkan abi Custom sıvı soğutma konusunda bizlerden daha tecrübeli, işten alıyor yani. Ondan yardım alabilirsen en hayırlısı olur senin için :)

Bundan yaklaşık 1 ay önce burada, PC toplama önerisi için konu açmıştım. Fakat oradaki öneriye uyarak yeni Ryzen serisini beklemeye karar verdim.
Neyse, işin özüne gelirsek PC'yi parça parça topluyorum şu an yaza kadar bitecek umarım. Geçen gün QP Bilişim'den NZXT Manta Mini ITX kasa aldım. Sıra soğutucu malzemelerini almakta kaldı. Her şeyi kesinleştirdim ve soğutucunun custom olması gerektiğine karar verdim (görsellik ve performans açısından).
Sistem:
MSI GTX 1080 Gaming X
AMD Ryzen 7 1700
ASUS ROG STRIX B350-I GAMING AMD B350 Soket AM4 DDR4 3600MHz(OC) Wi-Fi Anakart
GSKILL 16GB (2X8GB) TRIDENT Z RGB LED DDR4 3200Mhz CL16 Dual Kit RAM

Samsung 250GB 960 EVO PCIe M.2 SSD (Okuma 3200MB / Yazma 1500MB)
Thermaltake Toughpower Grand 750W Full Modular 80 Plus Gold 14 cm RGB led Fanlı PSU
NZXT Manta Mini Itx Kasa

Sorularım:
1-Boru seçimini nasıl yapıyoruz? (1/4 vb. kavramlar var ve hiçbir bilgim yok.)
2-Kablo bağlantıları nasıl yapılıyor?
3-Ekran kartına GPU bloğu takarsak garantiye etkisi oluyor mu?

Custom hakkında hiçbir bilgim yok beni detaylı bilgilendirirseniz sevinirim. Bütçe max 2000 - 2200.
El becerim iyidir illaki soft hortum söylemenize gerek yok.
Hocam custom soğutma genelde büyük kasalara yapılmıyor mu? Mini ITX kasa aldım demişsiniz, içine sığar mı? :)

@er36po müsait olduğu bir vakit yardımcı olsun sana. Daha önceden açılan konularda da bu bütçeler içni öneriler vardı aslında. Erkan abi Custom sıvı soğutma konusunda bizlerden daha tecrübeli, işten alıyor yani. Ondan yardım alabilirsen en hayırlısı olur senin için :)
Tamamdır hocam. Bu arada konu açtığım hesabıma giremiyorum bu hesap yukarıdaki hesap.

Rıza baba, son 1-2 yıldır tüm düzenim- çalışma hayatım alt-üst vaziyette. Bir türlü dengeye oturtamadım gitti. Bu nedenle de konularla zamanında ilgilenemiyorum. Ama düzelecek (dengeye oturacak) diye de umutluyum tabi :)

Konuya gelelim, mini kasalara custum soğutma önermiyorum, zaten olmaz. Custum soğutmanın başlıca nedeni tabii ki görsellik...
Asıl amaç görsellik olunca; en az 240'lık çift radyatör, pompa+ rezarvuar, farklı kıvrımlarla akrilik borular, ohoo... Hal böyle olunca ve elimizde Mini ITX kasa var ise, daha başlamadan bitirmek en doğrusu.

Boru ve rakor ölçüleri hakkında kısaca bilgi vereyim ama. Boru- hortum ve rakor ölçüleri hayli karışık gözükse de, aslında kolay da anlaşılır bir yolu var...
Mesele G1/4, bu ölçü tüm rakorlarda standart olup tüm radyatör pompa vs. girişleriyle uyumludur.
Rakorları ve akrilik boruları seçerken örneğin; rekorun iç çapı ile akrilik borunun dış çapına dikkat edin. (Örneğin dış çapı 14mm olan akrilik boru için, 14mm iç çapa sahip rakor seçmelisiniz.)
Yumuşak hortum seçerken de; hortumun iç çapıyla rakorun dış çapını baz alın. (Akrilik boruların tam tersi yani.)

Kafanızın karışmaması için aşağıda verdiğim ölçüler üzerinden yola çıkmayın . Görsel ya da tip olarak beğendiğiniz rakorun özelliklerine bakarak iç-dış çaplarını öğrenebilirsiniz.
Mesela:
1/8
1/4
5/16
3/8
7/16 gibi ölçülerle kafa yormayın, direk rakor üzerine tıklayarak özelliklerine- ölçülerine bakarak satın alın.

Çoğu ITX kasaya Custom soğutma yapılmaz fakat Manta, Air 240, 250D gibi içi geniş ve 240 MM radyatör kullanma imkanı sağlayan kasalara aslında yapılabilir. Fakat uyarmam gerekir ki Custom soğutma zaten başlı başına özen dikkat gerektiren bir iş iken buna bir de nispeten ufak kasa eklenince rutin bakımlarda epey çile çekilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı