Cyberpunk 2077 hakkındaki görüşlerim

Dün gece oyun saat 3'te açıldı ve tam 5 saat oynadım. Baştan belirteyim evet optimizasyon bayağı kötü ben RX580 ile texture Ultra'da bazı ayarlar düşük bazıları yüksek 60 FPS'ye yakın oynuyorum.

-Öncelikle atmosferden başlamak istiyorum resmen ilmek ilmek dokumuş adamlar helal olsun elleri dert görmesin şehir muazzam duruyor ve insan kalabalığı çok iyi seviyede. Öyle ki durup şehri 30 saniye kadar dinlerseniz borcunu ödeyemeyen adamı da duyabiliyorsunuz sevgilisi tarafından aldatılanı da hırsızlık yapanı da arabası bozulanı da kaza yapanı da durduğun yerde ne dikiliyorsun diye üstüne yürüyeni de hepsini duyabiliyorsunuz yani şehir yaşadığını çok güzel hissettiriyor.

-Görsel olarak da inanılmaz güzel gözüküyor resmen o havayı solutuyor size oyun sen şu an buradasın ve burada gibi hissetmek zorundasın diyor resmen. Yansıma, doku, uzak çizim bayağı güzel gözüküyor.

-Hikaye olarak çok şey söylemeyeceğim ama benim ilgimi çekti ve ağır bir başlangıcı var yavaş yavaş ilerliyor oyun istediğim şekilde.

-Karakterlere gelirsek çok önemli bir şeye değinmek istiyorum. Her karakter bir diğerinden farklı olduğunu hissettiriyor bu çok güzel bir detay bence. Resmen bak ben böyleyim şehirde benden bir tane daha yok haberin olsun diyorlar. Aksanından mimiklerine yürüyüşüne kadar detaylamışlar. Ruhlar var resmen karakterlerin ve ben yanımızdaki Jackie'yi çok beğendim bayağı eğlenceli birisi ya.

-Araba sürüşüne gelirsek şahsen ben beğendim. Bazı insanların aksine Forza Horizon gibi bir sürüş mekaniği beklemek hata olurdu zaten he ne kadar puan verirsin diye sorarsanız bence GTA 4'ten 5'ten kötü ama birçok oyundan da iyi hissettiriyor siz ölçün biçin işte.

-Fizik olarak oyunda bir tokluk var seslerle de bunu desteklemişler silah sürgüsünü çekme falan olsun ağır ve güzel hissettiriyor. Sadece belli başlı karakter düşme adamı arkadan indirme gibi hareketleri pek güzel yapamamışlar.

-Combat, aksiyon ve vuruş hissiyatına gelirsek eğer bazı silahlar gerçekten boşluğa sıkıyosunuz gibi hissettiriyor bazıları ise neredeyse gerçek gibi. Rastgele bir silah buldum spoiler olmaması açısından ismini vermeceğim fakat oyun boyu o silahla oynayabilirim o kadar güzel ve şunu fark ettim bazı silahların sesi ne kadar güzel olsa da karşınızdkaine sıktığınızda tepki vermiyor. Örneğin tekliyle sıkarken karşımdaki vurulduğu yere göre tepki veriyordu fakat otomatik bir tane silah buldum M4E benzer daha ağır bir silah olmasına rağmen adam sanki mermi değil de boncuk yiyor gibi olduğu yerde duruyordu. Yakın dövüşü denemek için direk 1 tane katana aramaya koyuldum ve beni tatmin etti ama offf muhteşem muazzam denilecek seviyede değil. Keyifli. Skill geliştirdikçe daha güzel olur mu bilmiyorum.

-Teknik olarak ise oyun inanılmaz buglı çöp pis kaka öğk diyen insanların aksine ben sadece 3 tane bug gördüm oynadığım süre zarfında. Onlar da bazı nesnelerin havada durması bazılarınınsa titremesi gibi şeyler kusursuz bugsız bir oyun bekliyorsanız beklemeyin çünkü hiçbir zaman oyun tarihinde öyle bir oyun çıkmicak arkadaşlar bunu kafanıza sokun ve bu oyunları da insanların yaptığını onların da gözünden kaçabileceği şeyler olacağını unutmayın. He bir de ekstra aklıma gelmişken yazayım ilk görevde 1 kere crash verdi neden bilmiyorum daha sonra yaşamadım.

-Yapay zekaya gelecek olursak pek de iyi değil. Oyunu zorda oynuyorum yapay zeka klasik saklan vurdan ibaret. Zor ya da en zora almanız düşmanların zekasını geliştirmiyor sadece vurduğu mermilerin hasarını çok arttırıyor başka bir ekstrası yok.

-Oyunun RGP kısmından bahsedelim biraz. Daha 5 saat oynadım ve oyunda deli bir loot hastalığı var. Silahlar, kıyafetler çeşit çeşit. Karakterinizi sabah 9 akşam 5 çalışan beyaz yaka gibi de yapabilirsiniz, animeden fırlamış birisi gibi de yapabilirsiniz.

-Seslendirmeler ve karakter mimikleri detayları çok güzel olmuş saf gibi size bakıp ağzı oynayan cinsten değiller.

-Oyunda RDR2'deki gibi haritada gözükmeyen ama açık dünyada gezerken başınıza gelecek bir sürü olay silsilesi var. Şehirde sizin haricinizde de bir hayatın var olduğunu ve kendi içinde yaşadığını hissettiriyor.

Bu daha oyunun 5. saatlerinde edindiğim düşüncelerim ilerledikçe daha olumlu veya olumsuz değişebilir şu an içi ben çok beğendim ve umarım böyle devam eder.
Rx 580'i bende kullanıyorum ama dediginiz ayarlarda 60fps verebilmesi mümkün degil.Ayarları ortaya alınca bile 60fps veremiyor siz texture gibi zorlayan bir ayar ultarada ve dediginize göre diger ayarların bagzılarınında yüksekde olmasına ragmen nasıl 60 alabiliyorsunuz?

RX 580'i bende kullanıyorum ama dediginiz ayarlarda 60FPS verebilmesi mümkün degil. Ayarları ortaya alınca bile 60FPS veremiyor siz texture gibi zorlayan bir ayar ultarada ve dediginize göre diger ayarların bagzılarınında yüksekde olmasına ragmen nasıl 60 alabiliyorsunuz?

Bazı kapalı mekanlarda 60A yakın aldım. Onun haricinde sürekli 35-45 arası. Gamepadle 2 metre mesafeden oynadığım için pek takmıyorum ondan Ultra'da oynuyorum.

Metacritic kullanıcı skoru 63, bu puandan fazlasını hak ediyor. Ortalama üstü oyun.
Haklı çıktım, GTA 6 bekleyenler beklediğini alamadığı için Metacritic'e saldırdı.
Ben beğendim. Çok beklentim vardı bir kaç ay önce, beklentimi düşürdüğüm için zevk alabildim.
Puanım 83 olur. Çok iyi RPG, ortalama vuruş hissi, çöp optimizasyon, dolu dolu buglar yüzünden puan bu olurdu.
Bu arada bu oyunun 2021 yılın oyunu olması imkansıza yakın, eğer GoW Ragnarok çıkarsa.

Kıyafetler gerçekten fazla mı? Bu konuda çeşitliliği çok seven birisiyimdir. Umarım gerçekten fazla çeşitlilik vardır bu konuda.

Hocam istediğiniz kıyafet ile gezemiyorsunuz maalesef çünkü oyun Armor sistemi üzerine kurulu. Mesela şapka taktığımızda Armor'umuz yükseliyor ama karakterim şapka ile tüm karizmayı kaybediyor bu yüzden şapka kullanmıyorum. Striptizci elbisesi 40 Armor verirken swat elbisesi 38 Armor veriyor şahit oldum.
Rx 580'i bende kullanıyorum ama dediginiz ayarlarda 60fps verebilmesi mümkün degil.Ayarları ortaya alınca bile 60fps veremiyor siz texture gibi zorlayan bir ayar ultarada ve dediginize göre diger ayarların bagzılarınında yüksekde olmasına ragmen nasıl 60 alabiliyorsunuz?
Bende 1660 ti ile orta ayarlarda ve şehir kalabalığı ortada oynuyorum ancak şehir içinde özellikle araç kullanırken çok kasma ve fps drop yaşıyorum bunun dışında kapalı mekanlar akıcı.

Geri
Yukarı