D diski bölüm silinirse sorun olur mu?

JetWarker

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, şu şekilde 500 MB'lık bir disk bölümüne sahibim. Açıkçası yakın zamanda zibilyon kez işletim sistemi kurmaya çalıştım. Bazılarını kurabildim bazılarını kuramadım falan. Bu diskin ne olduğu hakkında bir fikrim yok. İçini açıp bakamıyorum da. Sistemle alakalı bir şey midir (Linux kurarken boş alan ayırmak tarzı şeyler duydum ama uygulamadım. Kurulumda otomatik ayrıldığından şüpheleniyorum.) Eğer sıradan bir disk ise içinde önemli herhangi bir şeyim yok fakat sistemle alakalı bir şey ise haliyle silemeyeceğim. Silip silemeyeceğim hakkında bilgi verebilir misiniz acaba? Boş alanım var fakat 4 kez bölebiliyorum, hard diski. O yüzden bundan kurtulmam lazım. :/

Screenshot at 2020-08-31 18-04-17.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Orada genişletilmiş bölümün içinde EXT4 bölümleri görüyorum. Genişletilmiş bölüm içine sadece mantıksal bölüm oluşturulabilir. Mantıksal bölümlere de işletim sistemi kurulamaz.

Orada genişletilmiş bölümün içinde EXT4 bölümleri görüyorum. Genişletilmiş bölüm içine sadece mantıksal bölüm oluşturulabilir. Mantıksal bölümlere de işletim sistemi kurulamaz.
Hocam anlayacağım dilde konuşabilir misiniz rica etsem? 😅 500 mb olan FAT32 diskinden bahsediyorum. Bu diski silmem durumunda herhangi bir sıkıntı olur mu acaba?
EXT4 olan kısımlard Kali Linux ve Linux Mint var bu arada. Bir de genişletme deidğiniz tam olarak ne oluyor? Diski böldüm ben sadece, bahsettiğiniz şey hakkında bir fikrim yok.
Bu arada başlık neden bu şekilde? Başlığı yazdığımı hatırlamıyorum. Değiştirmenin bir yolu var mı acaba? Önceki konumun başlığı bu.

Son düzenleme:
Hocam anlayacağım dilde konuşabilir misiniz rica etsem? 😅 500MB olan FAT32 diskinden bahsediyorum. Bu diski silmem durumunda herhangi bir sıkıntı olur mu acaba?
Windows'un kurtarma bölümü olabilir. Sistem UEFI olsaydı EFI bölümü olabilir diyecektim. EFI bölümü değilse silinmesinin bir sorun teşkit etmemesi gerek.

Değiştirmenin bir yolu var mı acaba?
Konunuzu raporlayın.

Raporladım hocam. Dediğiniz gibi sistem UEFI değil. Sİliyorum o zaman?
Windows'un kurtarma bölümü ise -ki sistemde Windows yok sanırım- silinebilir. İçeriğine de bakabilirsiniz. "Sağ klik>Mount" gibi bir seçenek olması gerek bölümü bağlayıp içindekileri görmek için.

Windows'un kurtarma bölümü ise -ki sistemde Windows yok sanırım- silinebilir. İçeriğine de bakabilirsiniz. "Sağ klik>Mount" gibi bir seçenek olması gerek bölümü bağlayıp içindekileri görmek için.
Sağ klikte herhangi bir şey olmıuyor. Üstteki ve alttaki ayarlar menüsüne de baktım yok öyle bir seçenek. Ve evet, Windowsu sildim. Bir şekilde Grubu kurmayı başardım, o sefer de windows gözükmüyordu. 😅 illallah ettirdi artık, sildim kurtuldum. Tek ihtiyacım olan Photoshop ve Illustrator Windows üzerindeki. Linuxtaki açık kaynaklı programlar cidden acayip kötü. PlayOnLinux ile kurmaya çalıştım fakat Wİne-mono installer kısmında takılıyor falan. Bir ara daha çok uğraşıcam. Eğer çözemesem işin sonunda yine sizden yardım alıcam sanırım. :)

Sağ klikte herhangi bir şey olmıuyor. Üstteki ve alttaki ayarlar menüsüne de baktım yok öyle bir seçenek. Ve evet, Wİndowsu sildim. Bir şekilde Grubu kurmayı başardım, o sefer de windows gözükmüyordu. 😅 illallah ettirdi artık, sildim kurtuldum. Tek ihtiyacım olan Photoshop ve Illustrator Windows üzerindeki. Linuxtaki açık kaynaklı programlar cidden acayip kötü. PlayOnLİnux ile kurmaya çalıştım fakat Wİne-mono installer kısmında takılıyor falan. Bir ara daha çok uğraşıcam. Eğer çözemesem işin sonunda yine sizden yardım alıcam sanırım. :)

Illustrator alternatifi olarak Inkscape, Photoshop alternatifi olarak da GIMP ya da Krita mı kullandınız? Yoksa garip garip programlara mı baktınız.

Illustrator alternatifi olarak Inkscape, Photoshop alternatifi olarak da GIMP ya da Krita mı kullandınız? Yoksa garip garip programlara mı baktınız.
Hocam genel olarak logo tasarımları yapıyorum. Photoshopu öylesine öğrendim diyebilirim. Ondan Gimp programını çok fazla incelemedim. Tek bildiğim arayüzünün kötü olduğu. Inkscape uğraşsan Illustratorde yaptığın her şeyi yapabilirsin fakat yine arayüz olarak çok geride kalıyor. Kullanım olarak da berbat açıkçası. Çok acil olmadığı sürece Inkscape programının yüzüne bakacağımı sanmıyorum. Kirita dediğiniz programı çizim yapma programı olarak biliyorum ben. Photoshop alternatifi olarak öneriyordu çizim bölümünde. Vektörel çizim özelliği var mı Krita'nın?

Hocam genel olarak logo tasarımları yapıyorum. Photoshopu öylesine öğrendim diyebilirim. Ondan Gimp programını çok fazla incelemedim. Tek bildiğim arayüzünün kötü olduğu. Inkscape uğraşsan ILlustratorde yaptığın her şeyi yapabilirsin fakat yine arayüz olarak çok geride kalıyor. Kullanım olarak da berbat açıkçası. Çok acil olmadığı sürece Inlspace programının yüzüne bakacağımı sanmıyorum. Kirita dediğiniz programı çizim yapma programı olarak biliyorum ben. Photoshop alternatifi olarak öneriyordu çizim bölümünde. Vektörel çizim özelliği var mı Krita'nın?

Krita ve GIMP, Photoshop alternatifi. Ben kendi işlerimde Inkscape kullanıyorum, profesyonel değil ancak. Benim açımdan kullanışlı. Kullanmamın asıl sebebi ise bir açıdan destek olmak. Ben kullanmazsam sen kullanmazsan bu programı niye çıkarsın bu adamlar, niye güzelleştirsinler. Örneğin Blender programını düşünebilirsiniz. Endüstri standartlarında bir program kendisi. O da diğerleri gibi özgür ve açık kaynak bir yazılım.
Bu konunun adına ne oldu? @JetWarker sanki farklıydı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı