D diski bölüm silinirse sorun olur mu?

JetWarker

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, şu şekilde 500 MB'lık bir disk bölümüne sahibim. Açıkçası yakın zamanda zibilyon kez işletim sistemi kurmaya çalıştım. Bazılarını kurabildim bazılarını kuramadım falan. Bu diskin ne olduğu hakkında bir fikrim yok. İçini açıp bakamıyorum da. Sistemle alakalı bir şey midir (Linux kurarken boş alan ayırmak tarzı şeyler duydum ama uygulamadım. Kurulumda otomatik ayrıldığından şüpheleniyorum.) Eğer sıradan bir disk ise içinde önemli herhangi bir şeyim yok fakat sistemle alakalı bir şey ise haliyle silemeyeceğim. Silip silemeyeceğim hakkında bilgi verebilir misiniz acaba? Boş alanım var fakat 4 kez bölebiliyorum, hard diski. O yüzden bundan kurtulmam lazım. :/

Screenshot at 2020-08-31 18-04-17.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Krita ve GIMP, Photoshop alternatifi. Ben kendi işlerimde Inkscape kullanıyorum, profesyonel değil ancak. Benim açımdan kullanışlı. Kullanmamın asıl sebebi ise bir açıdan destek olmak. Ben kullanmazsam sen kullanmazsan bu programı niye çıkarsın bu adamlar, niye güzelleştirsinler. Örneğin Blender programını düşünebilirsiniz. Endüstri standartlarında bir program kendisi. O da diğerleri gibi özgür ve açık kaynak bir yazılım.
Hocam siz de haklısınız tabii ki. 0'dan başlıyor olsam falan bir ihtimal fakat bu programların konforuna alıştıktan sonra inanılmaz kötü geliyor doğrusu. Hem tool bakımından hem arayüz bakımından hem kullanış açısından berbat Inkscape ve Gimp (Şimdi baktım programa ve ilk bakışta bile anlaşılıyor. 3/5 tane tool var zaten, bir şeyler denemişler fakat ne bileyim... Amacınız destek olmak vb. ise tabii ki bir şey diyemem size fakat çok gereksiz efor bence ya. Hiç Illustrator veya Photoshop kullanmayı denediniz mi?
Edit: Bu mesajı 1 saat önce yazmıştım fakat yazım hatası yüzünden 1 saatlik ban yemişim. Tüm konuyu inceledim. Tepkime süresinden kaynaklı 2. harfini büyük yazmışım bazı kelimelerin, onun haricinde bir hatamı göremedim doğrusu ama ne diyeyim, vardır bir bildikleri. Konunun adını ben bu şekilde yapmamıştım aslında. Sanırsam daha önce açtığım konunun başlığı taslak olarak kalmış. Konuyu aç dediğimde o şekilde oldu. Kendi konumu raporladım yönetim düzeltsin diye, belki de yazım yanlışı değil de bu yüzden 1 saat ban yemişimdir, kim bilir.

Hocam siz de haklısınız tabii ki. 0'dan başlıyor olsam falan bir ihtimal fakat bu programların konforuna alıştıktan sonra inanılmaz kötü geliyor doğrusu. Hem tool bakımından hem arayüz bakımından hem kullanış açısından berbat Inkscape ve Gimp (Şimdi baktım programa ve ilk bakışta bile anlaşılıyor. 3/5 tane tool var zaten, bir şeyler denemişler fakat ne bileyim... Amacınız destek olmak vb. ise tabii ki bir şey diyemem size fakat çok gereksiz efor bence ya. Hiç Illustrator veya Photoshop kullanmayı denediniz mi?

CorelDraw üzerinden öğrenmiştim vektörel çizimi. Photoshop ya da GIMP pek kullanmadım, ikisi hakkında da pek bilgim yok. Illustrator ise hiç kullanmadım. Gereksiz efor konusuna gelirsek, ben daha önceden de yazdığım gibi profesyonel değilim. Arada bir kendi işimi görecek kadar kullanıyorum. Bana yeterli geliyor bu araçlar. Bu işler için Adobe'ye bir sürü para bayılmaya da gerek yok açıkçası.

CorelDraw üzerinden öğrenmiştim vektörel çizimi. Photoshop ya da GIMP pek kullanmadım, ikisi hakkında da pek bilgim yok. Illustrator ise hiç kullanmadım. Gereksiz efor konusuna gelirsek, ben daha önceden de yazdığım gibi profesyonel değilim. Arada bir kendi işimi görecek kadar kullanıyorum. Bana yeterli geliyor bu araçlar. Bu işler için Adobe'ye bir sürü para bayılmaya da gerek yok açıkçası.
Kendi halimde yapıyorum dediğiniz için CorelDraw kullanmış olduğunuzu düşünmemiştim doğrusu. Corel kullanıp bu tarz programları kullanabilmenize hayranlık duydum gerçekten. Bu arada crack kullandığımdan dolayı bu şekilde konuşuyorum. Ücret ödemek yerine bu tarz programları kullanmanız gayet normal, herhangi bir gelir elde etmiyorsunuz sonuçta. Nomral bir kullanıcı olmadığınızı unutarak yazmıştım bu cevabı. Diğer konularda da gördüğüm kadarıyla Linux ille çok işli dışlısınız, genel olarak sizin gibi insanlar crack program kullanmayan insanlar oluyor kendi gözlemlerime göre. Güvenlik sorunları vb. yüzünden. O yüzden anlayabiliyorum yani bu programları kullanmanızı. Hoşunuza gidiyorsa ne mutlu size. :)

Kendi halimde yapıyorum dediğiniz için CorelDraw kullanmış olduğunuzu düşünmemiştim doğrusu. Corel kullanıp bu tarz programları kullanabilmenize hayranlık duydum gerçekten. Bu arada crack kullandığımdan dolayı bu şekilde konuşuyorum. Ücret ödemek yerine bu tarz programları kullanmanız gayet normal, herhangi bir gelir elde etmiyorsunuz sonuçta. Normal bir kullanıcı olmadığınızı unutarak yazmıştım bu cevabı. Diğer konularda da gördüğüm kadarıyla Linux ile çok işli dışlısınız, genel olarak sizin gibi insanlar crack program kullanmayan insanlar oluyor kendi gözlemlerime göre. Güvenlik sorunları vb. yüzünden. O yüzden anlayabiliyorum yani bu programları kullanmanızı. Hoşunuza gidiyorsa ne mutlu size. :)

Yıllar önce bir eğitim vardı, denk geldi katıldım. Orada da CorelDraw üzerinden anlatılıyordu. Sonra Linux dünyasını keşfedince tası tarağı toplayıp geçtim. Haliyle Adobe porgramlarını kullanamıyorum. Her şeyimi Lİnux üzerindeki programlardan yapmaya çalışıyorum. Şimdilik bir program kaldı geçemediğim, onu da Wine ile kullanabiliyorum.

Yıllar önce bir eğitim vardı, denk geldi katıldım. Orada da CorelDraw üzerinden anlatılıyordu. Sonra Linux dünyasını keşfedince tası tarağı toplayıp geçtim. Haliyle Adobe porgramlarını kullanamıyorum. Her şeyimi Lİnux üzerindeki programlardan yapmaya çalışıyorum. Şimdilik bir program kaldı geçemediğim, onu da Wine ile kullanabiliyorum.
Tam olarak aynısını şu anda ben yapıyorum hocam. 😂 Ama freelancer olarak grafik tasarımla ilgilendiğimden bu iki program şart benim için. Hiçbir yolunu bulamazsam sırf bu ikisi için windows kurmam gerekecek maalesef. Bu iki programa çok fazla emek harcadım, bırakmam mümkün değil maalesef. Ama Linux da aşırı hoşuma gitti. Arafta kaldım gerçekten. Performans olarak en az 4 kat arttı. Daha öncesinde 480pde youtube videosu izlerken hem youtube arayüzü kasıyor hem de video donuyordu. Şu an 1080p 60 fps video açıkken arkada 10 sekme açık bırakıp rahat rahat dolaşabiliyorum. İnanılmaz bir şey gerçekten. Ek olarak yıllardır çok özenirdim ama ailemden dolayı herhangi bir şey yapamıyordum. Bu sefer izin istemeden yaptım, ilk denemem olduğundan benim için sıkıntılı bir süreç oldu ama gerçekten deydi. Yine de 5 işlem yapsam 4 tanesinde hata alıyorum ve en az 1 tanesini kendi başıma çözemiyorum. Bu yüzden bu forumda sizleri çok rahatsız edeceğim, haberiniz olsun. 😅

Tam olarak aynısını şu anda ben yapıyorum hocam. 😂 Ama freelancer olarak grafik tasarımla ilgilendiğimden bu iki program şart benim için. Hiçbir yolunu bulamazsam sırf bu ikisi için Windows kurmam gerekecek maalesef. Bu iki programa çok fazla emek harcadım, bırakmam mümkün değil maalesef. Ama Linux da aşırı hoşuma gitti. Arafta kaldım gerçekten. Performans olarak en az 4 kat arttı. Daha öncesinde 480pde youtube videosu izlerken hem youtube arayüzü kasıyor hem de video donuyordu. Şu an 1080p 60 fps video açıkken arkada 10 sekme açık bırakıp rahat rahat dolaşabiliyorum. İnanılmaz bir şey gerçekten. Ek olarak yıllardır çok özenirdim ama ailemden dolayı herhangi bir şey yapamıyordum. Bu sefer izin istemeden yaptım, ilk denemem olduğundan benim için sıkıntılı bir süreç oldu ama gerçekten deydi. Yine de 5 işlem yapsam 4 tanesinde hata alıyorum ve en az 1 tanesini kendi başıma çözemiyorum. Bu yüzden bu forumda sizleri çok rahatsız edeceğim, haberiniz olsun. 😅

Bizler burada olduğumuz sürece, elimizden geldiğince cevap vermeye çalışırız. Programlarla ilgili olarak beğenmediğiniz şeyler programın araçları mı yoksa görünüm mü? Görünümü bazılarında değiştirme imkanınız var.

Bizler burada olduğumuz sürece, elimizden geldiğince cevap vermeye çalışırız. Programlarla ilgili olarak beğenmediğiniz şeyler programın araçları mı yoksa görünüm mü? Görünümü bazılarında değiştirme imkanınız var.
Hocam kullanana saygım var fakat bence tamamen kullanışsız. Hİç kullanmamayı tercih ederim doğrusu. Hem arayüz hem de araçlar yetersiz bence, çok gerekli olursa dediğim gibi başka çare olmadığından kullanabilirim ama canım sıkıldığında bir şeyler çizen bir insan olarak can sıkıntısında girip de bir şeyler denemelik bir program değil. Kişiden kişiye değişir tabii ki ama ben gerçekten çok başarısız buldum.

Geri
Yukarı