D diskinde oyunlar donarken C diskinde donmuyor

qabrieL

Decapat
Daha fazla  
RAM
3200MHZ 8x2
Ekran kartı
RX6700XT
Anakart
B450M K2
İşlemci
RYZEN 5 5600
Hocam D diskindeki (hard disk) oyunlarda bilgisayarım sürekli donuyor. C diskine (SSD) taşıdığımda sorunsuz oynayabiliyorum. Nedeni veya çözümü nedir?
Hard diski biçimlendirsem çözülür mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD'nin hızıyla SSD'nin hızı bir değil. Donma dediğiniz şey dokuların yavaş yüklenmesi sanırım. O da size donuyor gibi geliyordur. Yok eğer PC tamamen donuyorsa ve testlerde de sorun çıkmadıysa, belki kabloları da sorun olabilir. Elinizde fazladan SATA kablosu varsa kabloyu değiştirip tekrar deneyin.

Bad sector gözükmüyor, CrystalDiskInfo programı indirip ekran görüntüsü atar mısınız?
1706381997961.png

HDD'nin hızıyla SSD'nin hızı bir değil. Donma dediğiniz şey dokuların yavaş yüklenmesi sanırım. O da size donuyor gibi geliyordur. Yok eğer PC tamamen donuyorsa ve testlerde de sorun çıkmadıysa, belki kabloları da sorun olabilir. Elinizde fazladan SATA kablosu varsa kabloyu değiştirip tekrar deneyin.
Valorantta oyun donuyor, takım arkadaşlarım silah alıp round'a başlıyor fakat benim hala bekliyorum.

Hocam SSD'niz var ve sistem HDD'ye mi kurulu? Hadi onu geçtim SSD'ye taşıdığınızda hızlanıyorsa neden tekrar HDD'ye alıyorsunuz oyunu? Madem hız şikayetiniz var, oyunu SSD'ye alıp oynayın.

Hocam SSD'niz var ve sistem HDD'ye mi kurulu? Hadi onu geçtim SSD'ye taşıdığınızda hızlanıyorsa neden tekrar HDD'ye alıyorsunuz oyunu? Madem hız şikayetiniz var, oyunu SSD'ye alıp oynayın.
Sistem SSD'ye kurulu fakat fazla oyunum olduğu için oyunlarım HDD'ye kurlu. Tüm oyunları tek tek SSD'ye nasıl alayım hocam biri 2TB diğeri 500GB (Şikayetim hızdan değil sadece oyunlar donuyor ve takılıyor sürekli.)

Mesela ben Blade and Soul oynuyorum. Oyun aşırı derecede SSD bağımlısı bir oyun. HDD'den oynadığım zamanlar (çulsuz zamanlarım) bildiğin Waiting Simulator gibiydi. Sürekli donuyor, geç yükleniyor vs.

Gittim 250'lik SSD aldım sırf bu oyun için. O gün bu gündür SSD dışında bir yere oyun kurmadım. Yani demek istediğim, evet 2 TB HDD var elinde. Ama kasan oyunların, geç yüklenen oyunların varsa bunları SSD'ye, geri kalanı HDD'de tutman en mantıklısı. Yapıları gereği HDD'ler SSD'lerden yavaş çalışıyor. Bunun önüne geçemezsin. Belki RAID yapabilirsin marka modelleri aynıysa.

Yeni konular

Geri
Yukarı