D.O.C.P ile RAM frekansı yükselmiyor

Swamp

Decapat
Asus Tuf B450M- Plus Gaming
Ryzen 5 2600
Corsair Venganance Beyaz 16 (8x2) 3000 Mhz
MSI Nvidia GTX 1060 6 GB
Corsair 600w

Güncellemeler:
  • BIOS güncellemesini Asus sitesinden yapıp Bios'u 0601 versiyonu kurdum.
  • Windowsumu Etkinleştiremedim daha OEM key alıp sonra para biriktirip Kutu olarak alacağım.
  • Wİndows Güncellemeleri tamam.
  • Aygıt Yöneticisinden teker teker her sürücüyü güncelledim.
  • Nvidia Güncellemesini Geforce Experiance ile güncelledim.

BIOS ayarlarından Technopat'da B450m Gaming rehberinde olduğu gibi D.O.C.P yaptım, F10 ile tekrardan başlattım ama sistem tekrardan açılırken 3 defa kendi kendisini 5 saniye arayla hızlıca açıp kapattı. En son çalıştırdığında ise karşıma American Megatens Siyah ekranı geldi ve en son yapılan BIOS ayarlarında bir sorun olmasından dolayı veya sistemin kapatma tuşu ile kapatılmasından dolayı bu ekranı görmektesiniz uyarısı verdi.

ALt Cltr Delete ile tekrar başlattığımda Wİndows ekranım geldi. BIOS ayarlarına tekrardan baktığımda D.O.C.P ayarlarının kaydedilmiş olduğunu RAM'lerin 3000 MHz ayarlandığını gördüm ama orada da sol üstteki yerde 3000 yerine hala 2133 yazmaya devam ediyordu. Windows ekranından baktığımda da RAM'lerin 2133 olarak kaldığını onayladım.

BIOS pilini takıp çıkarmam tavsiye edildi. Fişlerden çekip BIOS pilini çıkardım 15 dk sonra geri takıp sistemi çalıştırdım ama her şey aynı duruyor D.O.C.P ayarları dahil, RAM'ler 3000 MHz ile çalışmıyor.

Yardımlarınızı bekliyorum, çok teşekkür ederim şimdiden.

GPU-Z.gif
Görev Yöneticisi.png

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM frekansını manuel olarak ayarlamayı denediniz mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı