D-Smart platformunda Animal Planet kanalının çıkarılması

Parti Şapkası

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bugün itibariyle D-Smart 60. kanal Animal Planet ve 62. kanal Investigation Discovery yayınları sonlandırılmış. Animel Planet'in çıkarılmasına çok canım sıkıldı. Severek izlediğim bir kanaldı. 😕
D-Smart yaklaşık 12-13 yıldır kullandığımız bir platform. Kuruluş tarihine baktığımızda da 2007'ymiş yani ilk üyelerinden sayılırız ve o zamanlardan beri var olan bir kanaldı Animal Planet. İlk göz ağrım sayılır. Neden aniden çıkarılıyor ki?

Sözleşmesi bitince fiyat/izlenme oranı analizi yapıp lisansını yenilememe yoluna gitmişlerdir.
Muhtemelen kullanıcı ile yapılan sözleşmede de gerekli maddelerle "kanalların aniden kaybolması konusunda" kendilerini güvenceye almışlardır. :)

@realmoonlight Neye göre çıkarıldığını bilmiyorum ama belli bir yayın ücreti karşılığında kontrat yenilenmesine göre devam edip etmemeye karar verdiklerini düşünüyorum. Belki de ücreti karşılayamamışlardır. Yani aslında reyting sistemine bağlı bir yayından çıkarma söz konusu olmamalı. Herhangi bir açıklama yok ortada o yüzden sadece tahmin edebiliyorum ama öyle bir sistem olsa platformda kanal kalmaz zaten. Bir sürü boş kanal mevcut. Bu durum şifreli kanallar için geçerli zaten. TV8 ulusal kanal. Normal bir antenle de gösteriliyor. Bahsettiğimiz kanal ise şifreli ve paralı bir kanal. Bence karşılaştırılmamalı.

Bizim evde altın 20 lira olduğu dönemlerde ikiyüz milyon lira vererek uydu alıcısını almışlar eve. Hep D-Smart kullanıyorduk. Logosu bile daha farklıydı yani. Sonra Türksat 4A fırlatıldıktan sonra bizim evde ansızın yayınlar kesildi. D-Smart'ı aradık düzeltmeyi reddettiler. Zaten normal bedava ulusal yayınlar dışında bir şey de açılmıyordu. 2010'dan 2015'e kadar da uydu alıcısının tüm özellikleri kullanılamamaya başladı.
Neymiş aylık para ödeyecekmişiz. Zaten uydu alıcısına zamanında ikiyüz milyon lira peşin verilmiş. O durum bizim için geçerli de değil yani.
O gün bu gündür D-Smart'tan nefret ederim.

Bizim evde altın 20 lira olduğu dönemlerde ikiyüz milyon lira vererek uydu alıcısını almışlar eve. Hep D-Smart kullanıyorduk. Logosu bile daha farklıydı yani. Sonra Türksat 4A fırlatıldıktan sonra bizim evde ansızın yayınlar kesildi. D-Smart'ı aradık düzeltmeyi reddettiler. Zaten normal bedava ulusal yayınlar dışında bir şey de açılmıyordu. 2010'dan 2015'e kadar da uydu alıcısının tüm özellikleri kullanılamamaya başladı.
Neymiş aylık para ödeyecekmişiz. Zaten uydu alıcısına zamanında ikiyüz milyon lira peşin verilmiş. O durum bizim için geçerli de değil yani.
O gün bu gündür D-Smart'tan nefret ederim.

Biz bahsettiğim 2007 yılındaki üyeliğimizden beri D-Smart'ı full bütün kanallar açık kullanıyoruz. Film ve belgesel kanalları işin içine girince aylık ödemeli oluyor evet. Ulusal kanallar normal çubuk antenle de çektiği için uydudan izlerken onlar bedava sayılıyor. Diğer bütün kanallar ise şifreli ve paralı. Zaten hep böyleydi.

Bizim uyduda zaten futbol, FX, belgesel gibi paralı kanalları açınca (sadece o kanallarda) sinyal yok derdi.
Çok eskiden açardı ama. Bir kere uyduyu kurcalayıp LİG TV gibi maç yayını açtığımı hatırlıyorum. Kumandadan bir tuşa bastım. Ekranda yükleniyor işareti döndü. Sonra kanalların kategorilendirildiği liste geldi. Biraz daha kurcaladım paralı yayın açtı. Yıl 2010'un kesinlikle öncesi.
2010'da uygulama mağazası açmıştım. Sadece balkondaki çanak antene bağlantısı olan uydu alıcısı sanki internete bağlanıyordu. Web'e girmedim ama kum saati geliyordu, internetsiz çalışmayacak menüler çalışıyordu. En güncel hava durumu gibi bilgileri sunuyordu. 20 saniye kum saati yüklenme animasyonu dönüp.
Uygulama mağazasındaki uygulamalar sürekli güncelleniyordu. Bir de çanak antenden megabayt megabayt güncelleme çekiyordu. Ara ara uydu alıcısı kendi kendine takılıp bazı şeyleri güncelliyordu. Bekletme logosunun da birkaç kere güncellendiği oldu.

Biz bahsettiğim 2007 yılındaki üyeliğimizden beri D-Smart'ı full bütün kanallar açık kullanıyoruz.
Bizim evde 2005'den beri bulunuyormuş. Film ve belgesel kanalları zaten yıllardır full sinyal olduğu halde sinyal yok, xxxx no'lu müşteri hizmetlerini arayınız diyordu.

Ulusal kanallar normal çubuk antenle de çektiği için uydudan izlerken onlar bedava sayılıyor.
Bizde ulusal kanalların dahi yayını kesilmişti. Diğer kanallar zaten açılmıyordu!
Neymiş ulusal kanallar için aylık ödeme yapacakmışız. Bir de sürekli telefonla arayıp taciz ederlerdi. Yok şu paket 50 TL (Dolar 2 TL iken)
Şu 80 TL (Dolar 2.5 iken). Şakkadanak diye habersizce yayını da kestiler öylece aylarca boşlukta gibi ortada kaldık. Uydu alıcısı Sunny üretimliydi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı