D-Smart ve Türk Telekom Fiber problemi

Arda Can Korkmaz

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben D-smart kullanıcısıyım. Bu fiber evime gelene kadar 2 yıl geçti. Tam iki yıldır aylar arayla işlem yapıldı ve en sonunda altyapım fiber oldu. Ancak olaylar biz ADSL'den VDSL'e geçme talebinde bulunduğumuzda başladı. D-Smart ile konuşup anlaştık bize 1-7 iş günü arasında Türk Telekom ekiplerinin nakil işlemi gerçekleştireceklerini söylediler.

Eyvallah 2 gün 3 gün bekledim ve dedim hızlandırmak için evimize çok yakın olan Türk Telekom ofisine gideyim dedim. Sonuçta ekipler buradan çıkıyordu. Gittik ve sorundan bahsettik kontrol etti ve böyle bir talep göremiyorum dedi. Ancak D-Smart'ı birkaç kere aradım nakil talebini saniyesi saniyesine söylediler.

Her neyse Türk Telekom'daki yetkiliye bina girişine yeni takılan eke atacağım fotoğrafı gösterdim ve OBK çekilmemiş dedi. Yani turuncu fiber kablolarından. Bize ince fiber kablolarından 30 metre verdiler ve apartman girişine kadar çekin dediler. Eve gittik sonra bir TT yetkilisi binaya geldi biz bakarken kutuya yerinde inceledi ofisle konuştu ve bir değere yeni kutudan bir kabloyu yanında getirdiği cihaza taktı sinyalde sıkıntı yok dedi. Ama o da turuncu kablo olması gerek dedi.

Arkadaşlar şimdi benim anlamadığım kısım Türk Telekom'un internet sitesinde fiber internete sahibiz. D-Smart da aynı şeyi söylüyor ama TT ofisi farklı bir şey söylüyor gerçekten çok saçma geldi. Şimdi bayramın 2. günü geleceğiz dedi mecburen D-Smart ve Türk Telekom'u kapıştıracağım, yoksa sanmıyorum ki bu sorun çözülür. Biraz hızlı bir internet almak için çektiğimiz sıkıntılar inanılmaz.

Benim bildigim okb dedigin kablo sonlandirma kablosu. Yani binanin girisindeki kutudan senin dairene cikacak olan sonlandirma fiber optik kablosu. Tam olarak fotoğraf atarak anlatirsan daha iyi anlayabiliriz. Bana göre diger ikinci problem su: D-Smart'a bulasmak bence fiber internetten daha büyük problem :) zaten D Smart size sizi ihya edecek bir hiz vermeyecektir. Siz bir an önce D Smart belasindan kurtulun... Onlarin size 149 TL'ye verecegi 100'lük internet 85 liraya baska sirketten alirsiniz...

20200730_145834.jpg

20200730_145627.jpg

Sizin sistem oturmus sadece o kutudan dairelere çıkacak sonlandirici kalmis ve o kablo da elinizde. Bence sizdeki kablo kisa oldugu icin bütün dairelere bir seferde cekmek icin savsaklamis olabilirler. Yani sorun yok. O elinizdeki kablo sizin daireye cekilecek olan kablo ve direk olarak fiber internet almak icin olan kablo. Bence beklediginize deyecek cünkü kolay kolay fazla insana nasip olmayan sistem maalesef... Siz tekrar baski yapin. Hatta benim tavsiyem taahhütünüz yoksa direk baska sirkete fiber internet icin gecis yapin mecbur yeni sirket Türk Telekom ekiplerini size yönlendirecek ve size 10 TL kira ücreti ile yeni modem verecekler mecburi olarak ve fiber interneti kullanmaya devam edersiniz. Tavsiyem gibirnet, milenicom, NetSpeed. Ama tavsiyem gibirnet. Hem ucuz hem de upload hizda kisitlama yapmiyorlar. Hatta gecen birini gördüm saye uygulamasinda pilot bölgede oldugu icin gibirnetten 100/100 simetrik hiz aliyordu. Sans iste...

Maalesef taahütümüz var bittikten sonra tv'yi de iptal ettirip farklı bir İSS'ye geçmek istiyorum. Bakalım araştıracağım ancak bana verdikleri kabloyu çekmeden de bakır kablolarla interneti kullanamıyor muyum? Yani sonuçta binaya kadar fiber var. Alacağım 50mbps bir hız sonuçta uçuk bir hız değil.

Maalesef taahhütümüz var bittikten sonra TV'yi de iptal ettirip farklı bir ISS'ye geçmek istiyorum. Bakalım araştıracağım ancak bana verdikleri kabloyu çekmeden de bakır kablolarla interneti kullanamıyor muyum? Yani sonuçta binaya kadar fiber var. Alacağım 50Mbps bir hız sonuçta uçuk bir hız değil.

Teknik olarak olur ama bunlar onu yaparsa sonradan sizin daireye fiberi cekmez yapmaz. Maalesef o sekilde yaparlar. Tavsiyem beklemek. Yapacaklari sey su asagida fiberi sonlandirip oraya dagitici takacak ve dairelere sen CAT kablo ile interneti alacaksin. Yani telefon kablosu diye tabir ettigimiz 2 telli kablo var ise onunda internet almayi unut bu yaptiklari sistemden. Senin eve iki telli kablo cikiyorda buradan sana internet vermeleri zor. CAT kablo cikmak zorundasin ve bunu kesinlikle tavsiye etmem. İleriye yönelik belki 1000'lik internet alirsin ve direk eve ciktigi icin kayip yasamazsin. Bence az sabret o kablo senin dairene ciksin. Kesinlikle asagidaki cihazi orada sonlandirmayin.

Hocam şöyle düşündük, elektrikçi çağırıp kabloyu daireye kadar taşıyacağız. Türk Telekom ekipleri gelip bağlantıları sonlandıracaklarını söylediler. Eğer böyle olursa temiz olur çok sıkıntı olmadan hallederiz diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı