Türk Telekom fiber internet kopma ve hız düşme problemi

berryjane

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Türk Telekom Fiber İnternet kullanıyorum. Hızım 24 Mbps. Son 2 haftadır internetimde anlık aşırı hız düşüşleri yaşıyorum. Hız düşüşlerinin gelme sıklığı değişiyor. Bazen 5 dakikadır bir gelirken bazen saatler sonra gelebiliyor. Geldiğinde de şöyle oluyor. Örneğin internette gezerken yeni bir sekme açıyorum ve açılması uzun sürüyor. Ardından kontrol ettiğimde başka hiçbir siteyi açamıyorum. Discord'da bir görüşme yapıyorsam o anda bağlantı kırmızıya düşüyor ve karşı tarafın ne sesini alabiliyorum ne de benim sesim gidiyor. Online dersteysem zoomdan düşüyorum. Bu esnada bilgisayarım internete bağlı gözüküyor ama nadiren bu durum uzun sürerse bağlantı koptu şeklinde görebiliyorum. Hız testi sayfaları da açılmıyor ama olur da denk getirebilirsem o anda 0.2 Mbps, 0 Mbps gibi absürt değerler alıyorum. Jitter bazen 200 küsürlerde çıkarken bazen 1-2 falan da çıkabiliyor. Aynı anda evdeki diğer cihazlardan girmeyi denediğimde yine bağlanamıyorum yani cihazdan kaynaklanan bir problem değil. Wi-Fi bağlantısı da full çekiyor.

Türk Telekom'u defalarca aradım. Her seferinde bağlantınızda bir problem gözükmüyor diyorlar. İlk seferinde ekip bile göndermeden problem bulunamadı dediler. Tekrar aradığımda ertesi gün ekip gönderdiler ve ekip modemimin bozuk olduğunu söyleyip yeni modem taktı. Taktıkları model: AC1200 Wireless Dual Band Gigabit VoIP Router şeklinde geçiyor 192.168.1.1'de. Ama problemim aynen devam ediyor. Tekrar aradığımda yine bağlantımın düzgün olduğunu söyleyip ekiplerin benimle iletişime geçeceğini söylediler. Aşağıya kopma anında yaptığım hız testlerinden 2 tanesini koyuyorum. Yardımınız için teşekkürler.

5 gün önce yaptığım bir test. Upload ve jitter normalken download yerlerde: Speedtest Custom - Test your internet speeds
Bugün yaptığım bir test. Jitter normalken hem download hem upload 0 çıkıyor: Speedtest Custom - Test your internet speeds
Bu da 2 dk sonra yaptığım bir test. Jitter 244'ken download 0, upload normal: Speedtest Custom - Test your internet speeds

Bazen bende de oluyor klasik Türk Telekom.
Hocam Türk Telekom'un böyle hatalarına alışkınım da bu kadarı fazla. Şu anda interneti kullanamıyorum. Yavaş da olsa kullanabilsem anlayacağım ama 5 dakikada bir internet kopunca insan kafayı yiyor artık. Kendi keyfimden geçtim okulumun derslerine giremiyorum. 2 gün kendi telefonumdan gblarca harcayarak idare ettim, pazartesi ne yapacağım bilmiyorum düzeltmezlerse.

Hocam Türk Telekom'un böyle hatalarına alışkınım da bu kadarı fazla. Şu anda interneti kullanamıyorum. Yavaş da olsa kullanabilsem anlayacağım ama 5 dakikada bir internet kopunca insan kafayı yiyor artık. Kendi keyfimden geçtim okulumun derslerine giremiyorum. 2 gün kendi telefonumdan gblarca harcayarak idare ettim, pazartesi ne yapacağım bilmiyorum düzeltmezlerse.

Türk Telekom'u aradınız mı?

Merhaba arkadaşlar. Türk Telekom fiber internet kullanıyorum. Hızım 24 Mbps. Son 2 haftadır internetimde anlık aşırı hız düşüşleri yaşıyorum. Hız düşüşlerinin gelme sıklığı değişiyor. Bazen 5 dakikadır bir gelirken bazen saatler sonra gelebiliyor. Geldiğinde de şöyle oluyor. Örneğin internette gezerken yeni bir sekme açıyorum ve açılması uzun sürüyor. Ardından kontrol ettiğimde başka hiçbir siteyi açamıyorum. Discord'da bir görüşme yapıyorsam o anda bağlantı kırmızıya düşüyor ve karşı tarafın ne sesini alabiliyorum ne de benim sesim gidiyor. Online dersteysem Zoom'dan düşüyorum. Bu esnada bilgisayarım internete bağlı gözüküyor ama nadiren bu durum uzun sürerse bağlantı koptu şeklinde görebiliyorum. Hız testi sayfaları da açılmıyor ama olur da denk getirebilirsem o anda 0.2 Mbps, 0 Mbps gibi absürt değerler alıyorum. Jitter bazen 200 küsurlerde çıkarken bazen 1-2 falan da çıkabiliyor. Aynı anda evdeki diğer cihazlardan girmeyi denediğimde yine bağlanamıyorum yani cihazdan kaynaklanan bir problem değil. Wi-Fi bağlantısı da Full çekiyor.

Türk Telekom'u defalarca aradım. Her seferinde bağlantınızda bir problem gözükmüyor diyorlar. İlk seferinde ekip bile göndermeden problem bulunamadı dediler. Tekrar aradığımda ertesi gün ekip gönderdiler ve ekip modemimin bozuk olduğunu söyleyip yeni modem taktı. Taktıkları model: AC1200 Wireless Dual band gigabit VoIP router şeklinde geçiyor 192.168.1.1'de. Ama problemim aynen devam ediyor. Tekrar aradığımda yine bağlantımın düzgün olduğunu söyleyip ekiplerin benimle iletişime geçeceğini söylediler. Aşağıya kopma anında yaptığım hız testlerinden 2 tanesini koyuyorum. Yardımınız için teşekkürler.

5 Gün önce yaptığım bir test. Upload ve jitter normalken download yerlerde: Speedtest Custom - Test your internet speeds
Bugün yaptığım bir test. Jitter normalken hem download hem upload 0 çıkıyor: Speedtest Custom - Test your internet speeds
Bu da 2 dk sonra yaptığım bir test. Jitter 244'ken download 0, upload normal: Speedtest Custom - Test your internet speeds

Dostum benzer bir sorunu geçen gün ben de yaşadım. 15-20DK boyunca ping 50'lere download 0'lara düştü ama upload normaldi. Ben Telekom'u aradım. Konuştum. Hem modemi aç kapa yaptım hem de uzaktan bağlantı ile yeniden başlattım. Üstüne bir de hat kablosunu tak çıkar yaptım sende o dönüştürücü olması lazım Fiber'i Ethernet'e dönüştüren. Oradaki değil modeme giren kabloyu tak çıkar yaptım düzeldi. Bende VDSL2 var.
Ekran Görüntüsü (46).png

Bende de aynı sorun var. 5 kere arıza kaydı açtırdım. Hepsinde sorun yok dediler. Bende aynı modemi kullanıyorum, TP-Link AC1200. BTK üzerinden bile şikayet ettim ama aşağıdaki mesajı yazıp çözüldü diye işaretlemişler.

Şikayetinize istinaden yapılan ölçüm ve kontroller neticesinde; saha dolabı ve bina içi ankastre kutusuna kadar olan kısımda internet hizmetinin taahhüt edilen sınırlar içerisinde sorunsuz olarak verilebildiği, altyapı üzerinde uzun süreli veri transferi yapılabildiği tespit edilmiştir.

Dostum benzer bir sorunu geçen gün ben de yaşadım. 15-20DK boyunca ping 50'lere download 0'lara düştü ama upload normaldi. Ben Telekom'u aradım. Konuştum. Hem modemi aç kapa yaptım hem de uzaktan bağlantı ile yeniden başlattım. Üstüne bir de hat kablosunu tak çıkar yaptım sende o dönüştürücü olması lazım Fiber'i Ethernet'e dönüştüren. Oradaki değil modeme giren kabloyu tak çıkar yaptım düzeldi. Bende VDSL2 var.Eki Görüntüle 673588
Hocam komple modemi değiştirdik, devam ediyor sorun.

Bende de aynı sorun var. 5 kere arıza kaydı açtırdım. Hepsinde sorun yok dediler. Bende aynı modemi kullanıyorum, TP-Link AC1200. BTK üzerinden bile şikayet ettim ama aşağıdaki mesajı yazıp çözüldü diye işaretlemişler.

Şikayetinize istinaden yapılan ölçüm ve kontroller neticesinde; saha dolabı ve bina içi ankastre kutusuna kadar olan kısımda internet hizmetinin taahhüt edilen sınırlar içerisinde sorunsuz olarak verilebildiği, altyapı üzerinde uzun süreli veri transferi yapılabildiği tespit edilmiştir.

Olm ben acaba fiber için zorlamasam mı? Böyle iyi çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı