Dağıtımlar Linux adı altında tek bir çatıda birleşebilir mi?

Dünyada binlerce Linux dağıtımı mevcut. En bilinenler ise Ubuntu, Mint, Debian, Fedora, Arch, Gentoo, Kali...
Arkadaşlar peki Linux adı altında tek bir çatıda neden toplanmıyorlar? Yani ben şöyle hayal ettim:
1-) Linux adı altında tüm dağıtımlar ve geliştiriciler birleşecek.
2-) Çoklu dağıtım olmasının sebepleri ihtiyacımıza göre olan dağıtımı bulabilmektir. Güzel bir şey. Fakat bu ihtiyaçlarımızı tek bir ISO dosyası altında toplamamız mümkün olmaz mı?
3-) Kurulum esnasında sistem bize hangi amaca göre kullanacağımızı sorabilir. Örneğin orada Sunucular için, Günlük Kullanım için, Penetration - Hacking için vb. seçenekler olabilir.
4-) Masaüstü ortamlarını teker teker verir ve seçeriz. GNOME, KDE, Xfce...
5-) İsteyene Arch veya Gentoo tarzı kurulum türü seçtirebilir. Öğrenmek veya pratik için.
6-) Paket yöneticisi sabit veya değişken olabilir. Yani APT, YUM gibi olanlar.
7-) Debian gibi Test, Stabil ve Stabil olmayan sürümler olabilir.
Fikirlerinizi bekliyorum. İleride böyle olağanüstü bir şey olsa olabilir bence.
Senin bu dediğin şey linux from scratch ile yapılıyor :D Tabii bunu hiç linux bilmeyen birisi kan döke döke yapabilir o da belki.

1. Bu dağıtımların farklı felsefeleri ve amaçları var.
2. Bu dağıtımları denetlemek gibi bir hakkı yok kimsenin.

İstersem gider dağıtım yaratır paylaşırım kime ne?

Konu sahibinin dediğini anlayamamış çoğunluk:
Tek bir dağıtım olsun demiyor, dağıtımlar için temel bir tane disk imajı olsun, biz de internete bağlanıp istediğimiz dağıtımı kuralım diyor. Yani elinizde sadece bir tane kurulum belleği var, siz o bellekle istediğiniz dağıtımı yükleyebiliyorsunuz. Mantık güzel, biraz aynı kapıya çıkıyor gibi ama internetin olmadığı durumlarda pek de iyi sayılmaz. Yani ben bir tane Linux Mint kurulum belleği hazırlamak için bir kereye mahsus internet kullanacaksam, bu yöntemle iki kere internet kullanmak zorunda kalacağım. Kolaylık açısından avantajlı, internet gereksinimi konusunda avantajlı değil.
Saçma, bir kolaylığı yok.

Geri
Yukarı