Daha hızlı interneti nasıl daha ucuza sunabiliyorlar?

Xenithral

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Ryzen 5 5600 4.65GHz PBO
MOBO: ASUS B450M DRAGON
GPU: PALIT RTX 3060
DISPLAY: AOC 25G3ZM 240Hz 0.5Ms AH-VA
Selamlar, şu anda Superonline fiber 10Mbps (84TL) paketini kullanmaktayım ve operatör değiştirmek istiyorum. Malum Superonline'da fiyatlar bayağı bir yüksek, o yüzden Superonline altyapısından hizmet alabileceğim Vodafone fiber paketlerine göz attım. Ancak anlamadığım, nasıl neredeyse aynı fiyata 50Mbps (94TL) internet sunabiliyorlar. Daha mı dandik oluyor? Pingi mi fazla oluyor veya sorun mu yaşatıyorlar bunun hakkında bilgisi olan var mı?

1594107196053.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl yaptıkları hakkında pek bir bilgim yok ama, kendim Vodafone VDSL kullanıyorum, hiç bir problem yaşamadım şuana kadar. İnternetim gayet iyi. Ping yok Packet Loss yok. Şebekelere göre değişebilir ama bir şey diyemem.

Daha önemli bir sorum var bu internet ISS'lere gelmeden önce bir petrol gibi bir yerde satılmıyor sonuçta. Bu firmalar sadece personel maaşları ve altyapılara mı para veriyor?
Ondan sonra istedikleri fiyatı belirleyip bizim önümüze mi koyuyorlar?

Biri Turkcell diğeri Vodafone, telefon operatörü olarak da benzer fiyat farkları var zaten. Turkcell biraz daha yüksek fiyatlı oluyor genelde. Burda da öyle bir durum var gibi. Gözle görülür bir fark olacağını sanmıyorum. İkisi de "fiber" kalitesinde internet sağladığını söylüyor zaten.

Altyapı desteklediği sürece üst paketlere geçişlerde fiyat farkı çok belirgin olmuyor. Burada önemli olan bulunduğunuz binadaki altyapının yeterliliğidir. Türkiyede yüksek hızları kaldırabilecek altyapı miktarı limitli olduğundan, 4 mbps internet ile 35 mbps internetin fiyatlarının benzer olmasının asıl sebebi budur.

90 TL'ye Superonline kullanıyorum Wi-Fi'de 50Mbps sabit, kabloda anlık olarak 170Mbps'lere kadar çıktığı oluyor. (Kanka D-Smart'dan uzak dur bak sakın diyorum uzak dur .) 25Mbps olan versiyonunu kullanıyoum ayrıca. İyice araştır sonra pişman olma. Vodafone net güzel bir altyapın varsa mükkemmel sonuçlar verir. 2 yıl önce ADSL altyapım varken bile bana Wi-Fi'de 30 ping sabit 10Mbps down hızı vermişlerdi. 5 kişi yotuubeda film bile izlesen donmuyordu yani öyle diyeyim. Vodafone seni üzmez fakat 20 TL daha fazla verip Superonline fiber alırsan hem müşteri servisleri hem de bir sıkıntınız olduğunda en geç 1 haftaya sorununuzu hallediyorlar. Yani demek istediğim Vodafone fiber al memnun olmazsan Superonline'ı düşün. İyi forumlar.

Biri Turkcell diğeri Vodafone, telefon operatörü olarak da benzer fiyat farkları var zaten. Turkcell biraz daha yüksek fiyatlı oluyor genelde. Burada da öyle bir durum var gibi. Gözle görülür bir fark olacağını sanmıyorum. İkisi de "fiber" kalitesinde internet sağladığını söylüyor zaten.

Dostum öncelikle fiber kalitesi demek fiber demek değildir. Fiber kablo içinde camdan oluşan bir yapıdır. Fiber kalitesinde dediğin VDSL veya cam kablo gibi gösterip içinde başka maddelerden oluşan bir düzenektir. Bunu öğrenmek için araştırman gerekiyor. Geçenlerde internet alırken D-Smart kullanıyorduk, yeni şehrin merkezinde bir eve taşınırken D-Smart'ı aradık, fiber tarifiye geçmek istiyoruz altyapı var mı diye sordum. ( Şu an altyapım sorunsuz destekliyor fiberi.) yok dediler ADSL verdiler. Biz ADSL verdiklerini bile anlamadık yani hızı o biçim düşüktü. Kavga ettik derken Superonline'a geçtik. Adamlar geldiler kablolarını kendileri çektiler bize sadece fişe bağlamak kaldı :) yani demek istediğim şey her firma güzel internetim var adı altında fiber gibi bir izlenim bırakmak istiyor. Eğer yersen al derim en az 20 TL düşük oluyor genellikle :) hele de Türk Telekom bunu yapan. İnternet alacksan Turkcell'den şaşmayacaksın. Adamlar fiber derler 10TL yüksek alırlar fakat ne sorun yaşarsın ne de başka bir şey :) iyi forumlar.

Dostum öncelikle fiber kalitesi demek fiber demek değildir. Fiber kablo içinde camdan oluşan bir yapıdır. Fiber kalitesinde dediğin VDSL veya cam kablo gibi gösterip içinde başka maddelerden oluşan bir düzenektir. Bunu öğrenmek için araştırman gerekiyor. Geçenlerde internet alırken D-Smart kullanıyorduk, yeni şehrin merkezinde bir eve taşınırken D-Smart'ı aradık, fiber tarifiye geçmek istiyoruz altyapı var mı diye sordum. ( Şu an altyapım sorunsuz destekliyor fiberi.) yok dediler ADSL verdiler. Biz ADSL verdiklerini bile anlamadık yani hızı o biçim düşüktü. Kavga ettik derken Superonline'a geçtik. Adamlar geldiler kablolarını kendileri çektiler bize sadece fişe bağlamak kaldı :) yani demek istediğim şey her firma güzel internetim var adı altında fiber gibi bir izlenim bırakmak istiyor. Eğer yersen al derim en az 20 TL düşük oluyor genellikle :) hele de Türk Telekom bunu yapan. İnternet alacksan Turkcell'den şaşmayacaksın. Adamlar fiber derler 10TL yüksek alırlar fakat ne sorun yaşarsın ne de başka bir şey :) iyi forumlar.
Şimdi bizim internet cam kablo ile dönüştürücüye gidiyor oradan modeme gidiyor. Gerçek fiber olduğunu biliyorum zaten. Şimdi Vodafone'a geçtiğimde de modem + cam kablonun takılı olduğu dönüştürücü tarzı bir şey olması lazım değil mi? Yoksa sadece modem gelirse VDSL oluyor sanırım.
90 TL'ye Superonline kullanıyorum Wi-Fi'de 50Mbps sabit, kabloda anlık olarak 170Mbps'lere kadar çıktığı oluyor. (Kanka D-Smart'dan uzak dur bak sakın diyorum uzak dur .) 25Mbps olan versiyonunu kullanıyoum ayrıca. İyice araştır sonra pişman olma. Vodafone net güzel bir altyapın varsa mükkemmel sonuçlar verir. 2 yıl önce ADSL altyapım varken bile bana Wi-Fi'de 30 ping sabit 10Mbps down hızı vermişlerdi. 5 kişi yotuubeda film bile izlesen donmuyordu yani öyle diyeyim. Vodafone seni üzmez fakat 20 TL daha fazla verip Superonline fiber alırsan hem müşteri servisleri hem de bir sıkıntınız olduğunda en geç 1 haftaya sorununuzu hallediyorlar. Yani demek istediğim Vodafone fiber al memnun olmazsan Superonline'ı düşün. İyi forumlar.
Şu anda Superonline Fıber kullanıyorum da 50mbps paket istediğimde çoook pahalı geliyor bana. O yüzen 99tl olan Vodafone'u tercih etmek istiyorum, Superonline Fiber altyapısından yararlanıyorlarmış sanırım o yüzden problem olacağını düşünmüyorum. Ping falan sorun yapmasın yeter ki. Zaten Fiber altyapı, kesinti falan olacağını düşünmüyorum 2-3 yıllık altyapı.

Şimdi bizim internet cam kablo ile dönüştürücüye gidiyor oradan modeme gidiyor. Gerçek fiber olduğunu biliyorum zaten. Şimdi Vodafone'a geçtiğimde de modem + cam kablonun takılı olduğu dönüştürücü tarzı bir şey olması lazım değil mi? Yoksa sadece modem gelirse VDSL oluyor sanırım.

Şu anda Superonline fıber kullanıyorum da 50Mbps paket istediğimde çok pahalı geliyor bana. O yüzen 99TL olan Vodafone'u tercih etmek istiyorum, Superonline fiber altyapısından yararlanıyorlarmış sanırım o yüzden problem olacağını düşünmüyorum. Ping falan sorun yapmasın yeter ki. Zaten fiber altyapı, kesinti falan olacağını düşünmüyorum 2-3 yıllık altyapı.

Hocam cevabınızı yeni gördüm, evet cam kablo ile dönüştürücü lazım hatta cam kablonun ucunda siyah bir dönüştürücü ayrıca o dönüştürücü başka bir dönüştürücüye bağlanması gerek :) o VDSL olayı tam olarak kullanmadım yalnız direkt dediğiniz gibi modeme bağlanıyor ADSL gibi tıpkı. Hocam 50 değil de 25Mbps kullan emin ol 50 ile aynı performansı veriyor bak bir video linki atacağım(
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
) 0 25Mbps aynı benim tarifem zaten ilk 3 ay mıydı 1 ay mıydı sınırsız veriyorlar down hızını. Şu an 25Mbps kullanıyorum uploadım 10Mbps/ downloadım 50Mbps yani demek istediğim 25 Mbps yeter de artar sana Superonline'dan vazgeçme derim.

Geri
Yukarı