Daha önce görülmeyen dersleri alttan alırken devam zorunluluğu var mı?

Furkan45

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Ben bu sene yatay geçişle başka okula 3. sınıfa geçtim. Okulda hocaların ve öğrenci işlerinin dediğine göre alttan alınan derslerde devam zorunluluğu yokmuş. Zorunlu olarak almam gereken bazı dersler çakışıyor ama ben bu dersleri daha önce hiç almadım yani normalde derslere girip FF ile kalınca devam zorunluluğun olmuyor ama ben kalmadım. Bu dersleri daha önce hiç görmedim, yine de alttan olduğu için devam zorunluluğum var mı yok mu? Yatay geçiş yapan birileri varsa beni bilgilendirebilir mi?

Devamsızlıktan kalmadıysan derse gitmene gerek yok.

Daha önce hiç görmediğim ders diyorum kalmadım hiçbir dersten zaten alttan dersim olsaydı yatay geçiş başvurusunu direk reddediyorlardı okul farkından dolayı bazı dersler uyuşmuyor o yüzden alttan alacağım bu sene. Okulda da doğru düzgün bilen yok normal bir durum değil 2 kişi alıyorlar sadece zaten o yüzden hocalar bile pek bir şey bilmiyor. Normalde devamsızlıktan kalmadıysan FF alıp kaldıysan devam zorunluluğunu şartı sağlandığı için seneye girmek zorunda olmuyorsun ama ben ilk defa gireceğim için zorunluluğum olması gerek mantıken ama yönetmelik nasıl bilmiyorum onu öğrenmek istiyorum.

Dersi ilk defa alıyorsanız gitmek zorundasınız. Üniversiteden üniversiteye değişmez bu arada onu da söyleyeyim. Uzaktan olmadığı sürece de dersin çakışma şansı yok nasıl aldınız veya uzaktan mı görüyorsunuz? Bir de alttan almak olmuyor. Akredite etmek oluyor. Hiç almadığınız bir ders alttan olmaz. Gördüğünüz dersler ile akredite etmek için o bölümde daha önce görmediğiniz dersleri almak zorundasınız.

Dersi ilk defa alıyorsanız gitmek zorundasınız. Üniversiteden üniversiteye değişmez bu arada onu da söyleyeyim. Uzaktan olmadığı sürece de dersin çakışma şansı yok nasıl aldınız veya uzaktan mı görüyorsunuz? Bir de alttan almak olmuyor. Akredite etmek oluyor. Hiç almadığınız bir ders alttan olmaz. Gördüğünüz dersler ile akredite etmek için o bölümde daha önce görmediğiniz dersleri almak zorundasınız.

Sistem önce 1 ve 2. sınıftan olan zorunlu dersleri zorla veriyor o yüzden 1 ve 2. sınıfta olan 2 ders birbirine çakışıyor aynı saatte başlayıp aynı saatte bitiyor ikisi de yüz yüze. Ders ekle çıkar var önümüzdeki salı günü anladığım kadarıyla çakışma olan dersleri bırakabileceğiz bu hafta ama yine de almak zorunda kalırsam dedim devam zorunluluğu var mı acaba diye.

Sistem önce 1 ve 2. sınıftan olan zorunlu dersleri zorla veriyor o yüzden 1 ve 2. sınıfta olan 2 ders birbirine çakışıyor aynı saatte başlayıp aynı saatte bitiyor ikisi de yüz yüze. Ders ekle çıkar var önümüzdeki salı günü anladığım kadarıyla çakışma olan dersleri bırakabileceğiz bu hafta ama yine de almak zorunda kalırsam dedim devam zorunluluğu var mı acaba diye.
Daha önce aldığın "nottan dolayı" kaldığın derse girme zorunluluğun bulunmuyor. Sadece sınavına gireceksin.

Daha önce aldığın "nottan dolayı" kaldığın derse girme zorunluluğun bulunmuyor. Sadece sınavına gireceksin.

Nottan dolayı ve devamsızlıktan kaldığım ders yok işte onu demeye çalışıyorum. Alttan dersim olsaydı zaten yatay geçiş yapamazdım şu an 3. sınıfım ve kaldığım hiç ders yok ama alttan alıp tamamlamam gereken dersler var ona alttan almak değil de başka şey deniyor galiba. Akredite etmek galiba. Daha önce almadığım dersler olduğu için devam zorunluluğum var ilk defa göreceğim çünkü ama 2 side çakışıyor ve sistem zorunlu olarak veriyor. Danışman hocaya mesaj atıyorum o bile bilmiyor ne yapılacağını.

Nottan dolayı ve devamsızlıktan kaldığım ders yok işte onu demeye çalışıyorum. Alttan dersim olsaydı zaten yatay geçiş yapamazdım şu an 3. sınıfım ve kaldığım hiç ders yok ama alttan alıp tamamlamam gereken dersler var ona alttan almak değil de başka şey deniyor galiba. Akredite etmek galiba. Daha önce almadığım dersler olduğu için devam zorunluluğum var ilk defa göreceğim çünkü ama 2 side çakışıyor ve sistem zorunlu olarak veriyor. Danışman hocaya mesaj atıyorum o bile bilmiyor ne yapılacağını.
Şimdi anladım. O zaman dersi aldığın hocalarla bir tür anlaşma yapman gerekecek. Aynı durumu farklı şekillerde yaşayan arkadaşlarım olmuştu. Bir hafta bir derse diğer hafta diğer derse giriyorlardı. Hocalarla öyle anlaşmışlardı. Devamsızlıktan kalmadan bu şekilde devam ettiler.

Şimdi anladım. O zaman dersi aldığın hocalarla bir tür anlaşma yapman gerekecek. Aynı durumu farklı şekillerde yaşayan arkadaşlarım olmuştu. Bir hafta bir derse diğer hafta diğer derse giriyorlardı. Hocalarla öyle anlaşmışlardı. Devamsızlıktan kalmadan bu şekilde devam ettiler.

Hoca kabul etmezse ya da bir ona bir ona girsem de devamsızlık hakkı 3 hafta falan olması lazım öyle olunca 7 oluyor yine kalabilirim. Hem devamsızlık sıkıntı olmasa bile derslere girmeden sınavdan nasıl geçeceğim bilmiyorum. 1 ders programlama dersi geldiğim okulda gördüm ama burada başka dil varmış diğer dersin hocası da biraz zorluyor diyor ve ilk defa göreceğim bir ders. Zaten daha önce görmüş olsam muaf olurdum eski okulum programı karışık yapmış biraz. Yatay geçişle 2 kişi alınıyor sadece 70-80 kişilik bölüme ben biraz şanslıydım ama az kişi geldiğinden herhalde kimse bilmiyor ne yapılacağını genele göre yapıyorlar programı biz de mağdur oluyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı