Daha önce hiç bilgisayar toplamayan biri sistem toplamakta zorlanır mı?

Narsistim

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben de sistem toplamaya karar verdim. Daha önce deneyimim olmadı fakat bilgisayardan donanımları hakkında bilgi sahibiyim. Sistemi kurarken YouTube videolarından yola çıkarak kasayı kendim toplayabilir miyim? Şu an için öncelikli olarak kasa ve PSU satın aldım daha sonrasında ise SSD'yi almayı düşünüyorum. Kasım ayı içerisinde de kasayı tamamlamayı düşünüyorum. Sizce bu sıralamada kasa toplamam doğru olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizce bu sıralamada kasa toplamanız doğru olur mu?

Kasa ve PSU aldınız bu cepte. SSD almayı düşünüyorsunuz fakat SSD'yi nereye takacaksınız? Birbiriyle uyumlu olacak parçaları alıp biriktirin. En son kasayı toplama evresine geçersiniz.

Anakart-İşlemci-Ram üçlüsünü belirmeniz onun etrafında ihtiyacınız olan ekran kartı ve depolama ürünlerini daha kolay seçmenizi sağlar.

Son kasamı topladığımda öncelikle işlemciyi kafamda belirledim ve aldım. İşlemciye uygun anakart araştırmasını yaparken 2-3 seçeneğe düştükten sonra ramleri aldım. Anakartı da bir kaç hafta içinde aldıktan sonra kasa siparişi verdim.

Kafanızda önce işlemciyi belirleyip, onun üzerine sistemin diğer donanımlarını şekillendirmeniz daha basit olur.

Evet zorlanirsin hem parca secimde hem de toplarken kafan karisir bir de Windows kurulumda format becerin az ise tecrubesizsen iste bu etken yeterlidir.

Sizce bu sıralamada kasa toplamanız doğru olur mu?

Kasa ve PSU aldınız bu cepte. SSD almayı düşünüyorsunuz fakat SSD'yi nereye takacaksınız? Birbiriyle uyumlu olacak parçaları alıp biriktirin. En son kasayı toplama evresine geçersiniz?

Anakart-İşlemci-RAM üçlüsünü belirmeniz onun etrafında ihtiyacınız olan ekran kartı ve depolama ürünlerini daha kolay seçmenizi sağlar.

Son kasamı topladığımda öncelikle işlemciyi kafamda belirledim ve aldım. İşlemciye uygun anakart araştırmasını yaparken 2-3 seçeneğe düştükten sonra RAM'leri aldım. Anakartı da birkaç hafta içinde aldıktan sonra kasa siparişi verdim.

Kafanızda önce işlemciyi belirleyip, onun üzerine sistemin diğer donanımlarını şekillendirmeniz daha basit olur.

SSD için şöyle düşünmüştüm zaten aklımda 500GB'lık bir SSD var. Ekran kartı olarak 5600 XT düşünüyorum. İşlemci konusunda kararsızım i5 10400F olabilir diye düşünüyorum çünkü Ryzen 5 3600 ile arasında yaklaşık 300 TL civarı bir fark var. Benim kafamı karıştıran da işlemciyi seçme konusu :(
Evet zorlanirsin hem parca secimde hem de toplarken kafan karisir bir de Windows kurulumda format becerin az ise tecrubesizsen iste bu etken yeterlidir.

Format konusunda yardım alabileceğim arkadaşım var. O yönden problem olacağını düşünmüyorum fakat parçaları kasaya monte etme konusunda biraz zorlanabilirim.

Dandik parçaları toplarsın kazık yersin.

Parçalarımın her birini seçerken detaylı bir araştırma yapıyorum o yüzden dandik parça seçme konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı