Daha önce Linux deneyimi olan Windows kullanıcıları Linux'u neden kullanmıyorlar?

Okuduğum bölümde kullandığım programlarım desteği yok. Alternatifleri de düzgün çalışmıyor.

Direksiyon setini algılamadı, haliyle kullanamadım. Özel bir program var ve ne yapsam gösteremedim.

Bazı oyunlar sırf anticheat yüzünden oynanmıyor. En başında FIFA 23 geliyor.

RGB'li donanımların RGB ayarını yapabileceğim program yok, aslında var ancak donanımı görmüyor.

Oyun performansı Windows'dan iyi değil ya da ben eksik bir şeyler yaptım bu yüzden olmadı bilemiyorum ancak mesela en çok oynadığım oyun olan Elite Dangerous performansı rezaletti.

Aslında hepsi basit sorunlar ancak ben biraz bu tarz konularda mükemmelliyetçi ve hazırcı bir insanım. Hiç sorun olmayacak ve sorun olacaksa da uğraştırmayacak. Windows bu işi iyi yaptığı için ve haliyle yazılım desteği geniş olduğu için vazgeçemiyorum.

Farkındayım sadece biraz attığınız görsele göre, yorumladım Wine araçları falan uyumluluk içeren tüm uygulamaları içeren distro olarak kastetmiştim.

Arcolinux kurulumunda Wine-meta paketini seçerseniz Wine için gerekli tüm paketleri kuruyor olması lazım. Onun haricinde Wine zaten bir program için gereken paketleri size sorup indiriyor artık.

İkisini de kullanıyorum. Bir cihazımda Fedora 38 var bir cihazımda Windows 11 var. Genel olarak Windows 11'i ve Microsoft hizmetlerini seviyorum. Linux dahil tüm cihazlarımda Microsoft hizmetlerini kullanıyorum. Ayrıca benim için sistem kaynağı açısından bir sıkıntı yok sistemim iki işletim sisteminde de beni tatmin edecek performansı veriyor. Genellikle gündelik gezinme türevi şeyler için Windows cihazımı tercih ederken yazılım geliştirmek için girdiğimde Fedora'yı tercih ediyorum.

Linux'u 2. sistem olarak kullandım ama çoğu kullandığım uygulamayı taşımaya üşendiğim için Windows'ta kaldım. Ve distro seçiminde kararsız kalınca uğraşmaya değmez düşüncesi oluştu.

Yani sonuç şimdilik program desteği ve üşenme gibi gözüküyor. Daha sandıkların hepsi açılmadı ama :D

İstediğim uygulamalar Linux'da mevcut değil. Linux'da vanilla GNOME denen saf eklentisiz GNOME'u gerçekten çok sevdim, bu güne kadar kullandığım , çalışma düzeni olarak gerçekten en iyi masaüstü ama çok basit bir şey olan düzgün scaling %125 mevcut değil. Evet birkaç ayarla yapabiliyorsunuz ama asla Windows kadar güzel olmuyor.

Ben açıkçası Windows'un çalışma düzenini GNOME'a benzettim kullanışlılık açısından birebir aynı oldu, haliyle Linux kullanmak içinde bir sebep kalmadı benim için.

Gnome'un varsayılanları fena değil ama windows'da winrar ve pot player harici değiştirdiğim bir şey yok, edge bile en sevdiğim tarayıcıyken yeni bir işletim sistemine geçmek gereksiz geliyor.
Hocam biraz KDE Plasma deneyebilrsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani sonuç şimdilik program desteği ve üşenme gibi gözüküyor. Daha sandıkların hepsi açılmadı ama :D

Hocam biraz KDE Plasma deneyebilrsiniz.
Gnome olmasa linux'a karşı hiçbir ilgim olmazdı açıkçası. Kde, xfce, mate vs. Hep Windows çakmaları gibi hissettiriyor. Evet özelleştirme imkanı mevcut ama ben varsayılan ayarları seven biriyim bu konu da gnome'dan daha iyisi yok. Windows vari bir masaüstü ortamı kullanacaksam gider direkt windows kullanırım. Ki Gnome bu kadar iyi olmasına rağmen Windows 11'de çok benzer bir ortam hazırlanabiliyor. Haliyle linux kullanmak için bir sebep de kalmadı benim için. Açık kodlu program, ücretsiz progran filan güzel ama %99 linux'de olan uygulama windows'da da mevcut ama yüksek ihtimalle windows'da olan bir uygulama linux için mevcut değil.

Ama şu konu da güzel ki linux wine, proton, lutris gibi desteklerle güncel oyunların çoğunu çalıştırabiliyor. Steam deck gibi cihazlardan kaynaklı çok yakın zamanda linux'de oyun oynanmaz algısı kırılacak.

Gnome olmasa linux'a karşı hiçbir ilgim olmazdı açıkçası. Kde, xfce, mate vs. Hep Windows çakmaları gibi hissettiriyor. Evet özelleştirme imkanı mevcut ama ben varsayılan ayarları seven biriyim bu konu da gnome'dan daha iyisi yok. Windows vari bir masaüstü ortamı kullanacaksam gider direkt windows kullanırım. Ki Gnome bu kadar iyi olmasına rağmen Windows 11'de çok benzer bir ortam hazırlanabiliyor. Haliyle linux kullanmak için bir sebep de kalmadı benim için. Açık kodlu program, ücretsiz progran filan güzel ama %99 linux'de olan uygulama windows'da da mevcut ama yüksek ihtimalle windows'da olan bir uygulama linux için mevcut değil.

Ama şu konu da güzel ki linux wine, proton, lutris gibi desteklerle güncel oyunların çoğunu çalıştırabiliyor. Steam deck gibi cihazlardan kaynaklı çok yakın zamanda linux'de oyun oynanmaz algısı kırılacak.
Hocam linux gerçekten çok rahat. Mesela fastboot kuracaksınız.Tek komutla kurabilirsiniz.Path e ekleme derdi falan yok.

Gnome güzel ama wayland olursa (Nvidia göz kırparken)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı